Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (789) z 120. posiedzenia

Komisji Gospodarki Narodowej

w dniu 19 marca 2009 r.

Porządek obrad:

1. Wybór kandydata na przewodniczącego komisji.

(Początek posiedzenia o godzinie 14 minut 23)

(Posiedzeniu przewodniczy zastępca przewodniczącego Marek Trzciński)

Zastępca Przewodniczącego Marek Trzciński:

Witam na posiedzeniu Komisji Gospodarki Narodowej Senatu Rzeczypospolitej Polskiej siódmej kadencji. Witam wszystkich serdecznie.

Pragnę przypomnieć, że Senat dzisiaj na posiedzeniu odwołał senatora Tomasza Misiaka z funkcji przewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej w związku z jego rezygnacją z tej funkcji. Proponuję zatem, aby porządek obrad posiedzenia komisji obejmował tylko jeden punkt: wybór kandydata na przewodniczącego komisji.

Czy ktoś z państwa senatorów pragnie zabrać głos w sprawie przedstawionego porządku obrad komisji? Nie widzę zgłoszeń. Przyjmuję, że porządek został przyjęty.

Wobec braku sprzeciwu stwierdzam, że komisja zatwierdziła porządek obrad. Wybór kandydata, zgodnie z art. 53 ust. 6 i 7 Regulaminu Senatu, odbywa się w głosowaniu tajnym, z użyciem opieczętowanych kart do głosowania.

Proszę państwa senatorów o zgłaszanie kandydatów na przewodniczącego komisji.

Bardzo proszę, pan senator Kleina.

Senator Kazimierz Kleina:

Proponuję na przewodniczącego komisji pana senatora Jana Wyrowińskiego.

Czy w tym momencie powinienem podać uzasadnienie, czy jeszcze...

(Zastępca Przewodniczącego Marek Trzciński: Tak, od razu.)

Od razu. Czyli jest zgoda, tak?

Proszę państwa, pan Jan Wyrowiński, senator, jest znaną osobą w naszym środowisku. Jest parlamentarzystą od początku demokratycznych przemian w Polsce. Był posłem Sejmu dziesiątej, a późnej pierwszej, drugiej, trzeciej, piątej kadencji. W Sejmie dziesiątej, pierwszej i drugiej kadencji był członkiem Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Był także członkiem Komisji Samorządu Terytorialnego, członkiem Komisji Przekształceń Własnościowych, zastępcą przewodniczącego tej komisji, był też zastępcą przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W Sejmie piątej kadencji był zastępcą przewodniczącego Komisji Skarbu Państwa oraz członkiem Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pracując w Sejmie przez wiele tych kadencji, był też przewodniczącym wielu podkomisji stałych i nadzwyczajnych, zajmujących się problematyką gospodarczą. Obecnie w Senacie jest zastępcą przewodniczącego Komisji Spraw Unii Europejskiej.

Pan senator Jan Wyrowiński jest absolwentem Politechniki Gdańskiej. Pracował przez wiele lat w Resortowym Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Automatyki "Chemoautomatyka" przy Zakładach Włókien Chemicznych "Elana" w Toruniu. W latach 2001-2005 był także stałym ekspertem sejmowej Komisji Skarbu Państwa.

W latach siedemdziesiątych był współtwórcą i działaczem Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu, zaangażowanym bardzo mocno w działalność opozycji demokratycznej. Od 1980 do 1990 r. był członkiem NSZZ "Solidarność". Działał równocześnie w wielu ważnych opozycyjnych organizacjach i strukturach w czasie stanu wojennego. Był także w czasach stanu wojennego internowany i przebywał w obozach w Potulicach i Strzebielinku. Jest członkiem i działaczem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, fundacji Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej. Jest bardzo aktywnym społecznie człowiekiem, znanym na Pomorzu i w całej Polsce.

Bardzo, bardzo mocno rekomenduję pana senatora Jana Wyrowińskiego, który ma wielkie doświadczenie także w sprawach gospodarczych, na przewodniczącego naszej komisji. Dziękuję bardzo.

Zastępca Przewodniczącego Marek Trzciński:

Bardzo dziękuję, dziękuję również za rekomendację.

Bardzo proszę, pan senator.

Senator Witold Idczak:

Panie Przewodniczący! Szanowni Państwo!

Ja jednak mam uczucie sporego niedosytu, bo jesteśmy prawie w połowie kadencji, są tu senatorowie, którzy już pracują w Komisji Gospodarki Narodowej, jest tutaj wiele znaczących postaci w klubie senackim Platformy - profesor Motyczka, kolega Iwan, no, mógłbym dalej wymieniać, Staszek Jurcewicz, kolega Bisztyga... I przyznam się szczerze, że się zastanawiam - oczywiście z całym szacunkiem dla pana senatora Wyrowińskiego - czy rzeczywiście w naszej komisji nie ma osób, które mogłyby, z ramienia Platformy Obywatelskiej, pełnić funkcję przewodniczącego komisji. Pozostawiam to państwu do przemyślenia, bo to świadczyłoby, że tak powiem, o naszej słabej rekomendacji wewnętrznej. Tym bardziej że jeśli wziąć pod uwagę notę biograficzną, której wysłuchaliśmy, to przyznam, że nie wiem, czy ze względu na, że się tak wyrażę, zasoby archiwalne nie byłaby dla senatora Wyrowińskiego lepsza komisja kultury czy finansów aniżeli właśnie komisja gospodarki. Może państwo potrzebują chwili na refleksję - ogłosimy przerwę i... Bo ja sądzę, że dla powagi naszej komisji warto by było wybrać osobę z naszego grona. Dziękuję.

Zastępca Przewodniczącego Marek Trzciński:

Pan senator Kleina, bardzo proszę.

Senator Kazimierz Kleina:

Panie Przewodniczący! Szanowni Państwo!

Myślę, że zastrzeżenia dotyczące kompetencji pana senatora Wyrowińskiego są nieusprawiedliwione, ponieważ cały dorobek aktywnego życia politycznego pana senatora jest związany w parlamencie z obszarem spraw gospodarczych - z pracami Komisji Przekształceń Własnościowych, Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ale głównie Komisji Skarbu Państwa. A więc wydaje mi się, że podważanie tych kwalifikacji do...

(Senator Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Nikt nie podważa kwalifikacji.)

Kierowanie tutaj... Nie do nas należy wskazywanie, gdzie, w jakiej komisji pan senator Wyrowiński powinien być przewodniczącym. Jestem przekonany o tym, że te wszystkie kwalifikacje, związane właśnie głównie z gospodarką, różnymi jej obszarami, które to kwalifikacje pan senator zdobył od początku, od 1989 r., pracując także w Senacie, są tak wielkie, że kwalifikują go do przewodzenia senackiej Komisji Gospodarki Narodowej.

Zastępca Przewodniczącego Marek Trzciński:

Szanowni Państwo Senatorowie, każdy z senatorów ma oczywiście prawo zgłaszania kandydatur, tak że jeśli są jakieś inne, bardzo proszę to czynić.

Chciałbym oddać głos panu senatorowi Iwanowi.

Senator Stanisław Iwan:

Panie Przewodniczący! Szanowni Państwo!

Ja mam przyjemność pracować w Komisji Spraw Unii Europejskiej z panem senatorem Wyrowińskim i jestem pod wrażeniem nie tylko jego kompetencji i wiedzy w zakresie gospodarczym, bo tymi sprawami pan senator tam się zajmuje razem z nami, ale również kultury osobistej, sposobu funkcjonowania, wykonywania mandatu senatora. Tak że gorąco komisji rekomenduję tego właśnie kandydata.

Zastępca Przewodniczącego Marek Trzciński:

Szanowni Państwo, nie chciałbym w żaden sposób ograniczać dyskusji, jednak chciałbym zauważyć, że w tym momencie obrad po prostu zgłaszamy kandydatów. Oczywiście przy tej okazji jest czas nas uzasadnienie, na rekomendację, ale przede wszystkim zajmujemy się w tej chwili zgłaszaniem kandydatów.

Pan senator Kogut się zgłaszał.

Senator Stanisław Kogut:

A się zgłaszałem, faktycznie. Bo nie mam nic przeciwko panu senatorowi, ale, Drodzy Państwo, no, takich samych pięknych słów używaliśmy podczas wyboru kolegi Misiaka. Naprawdę więc liczmy się ze słowami, bo później się okazuje, że idziemy w odwrotnym kierunku.

Sprawa pierwsza i podstawowa. Popieram stanowisko senatora, który wypowiadał się wcześniej. Od początku jestem w komisji gospodarki i widzę, że to jest takie załatwianie, skakanie z jednego na drugie, przenoszenie z komisji... Drodzy Państwo, to jest komisja Platformy Obywatelskiej, wy sobie wybieracie ludzi i wy ponosicie pełną odpowiedzialność. Ja znam pana senatora Wyrowińskiego i autentycznie darzę go szacunkiem, to jest człowiek o pewnym autorytecie, człowiek, który ma kręgosłup solidarnościowy. Ale też ja wiem, Drodzy Państwo, kto w komisji gospodarki nanosił poprawki podczas pracy nad prawem budowlanym. Ja naprawdę nie dyskredytuję , bo akurat to, co powiedziałem...

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Drodzy Państwo, przepraszam, no, ja mówię pewne słowa nie w komisji, poza komisją... Były pewne decyzje... Ja do pana senatora nie mam nic. Takie stanowisko Platformy, wy wyznaczacie, wy na pewno to przegłosujecie i skończmy już z tym. Stawiam wniosek, żeby głosować. Nie ma co się tutaj boksować, bo tylko komuś będzie przykro, jak tak będzie się szukać. Pewnie, że to jest nauczka na przyszłość, bo i ja po cichu liczyłem, że będzie to kolega Jurcewicz, pan senator Motyczka... Ale to jest wasza sprawa. Dziękuję, bo...

Drodzy Państwo, składam wniosek formalny o zamknięcie dyskusji i przystąpienie do głosowania. Dziękuję.

Zastępca Przewodniczącego Marek Trzciński:

Dziękuję.

Zgłoszeń innych nie widzę.

Chciałbym zapytać pana senatora Wyrowińskiego, czy wyraża zgodę na kandydowanie.

Senator Jan Wyrowiński:

Tak. Tak, wyrażam zgodę.

Zastępca Przewodniczącego Marek Trzciński:

Dziękuję bardzo.

Zarządzam trzyminutową przerwę w obradach na przygotowanie kart do głosowania tajnego.

(Przerwa w obradach)

Zastępca Przewodniczącego Marek Trzciński:

Szanowni Państwo, wznawiam obrady.

(Rozmowy na sali)

Proszę o ciszę. Panie Senatorze Kogut, bardzo proszę o ciszę.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Bardzo dziękujemy.

Proszę o zgłoszenie się trzech senatorów do przeprowadzenia głosowania nad wyborem kandydata.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Dziękuję bardzo, bardzo się cieszę.

(Rozmowy na sali)

Proponuję pana senatora Bisztygę. Kto jeszcze? Pan senator Iwan i pan senator Kogut. Proszę bardzo.

(Rozmowy na sali)

(Głos z sali: Koleżanka jeszcze...)

A więc pani senator Arciszewska-Mielewczyk.

(Rozmowy na sali)

Dobrze. Tak jest.

Informuję, że do przeprowadzenia głosowania tajnego w sprawie wyboru kandydata na przewodniczącego komisji wyznaczeni zostali pani senator Dorota Arciszewska-Mielewczyk, pan senator Stanisław Bisztyga i pan senator Stanisław Iwan.

Przystępujemy do głosowania tajnego w sprawie wyboru kandydata na przewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej. Proszę senatorów wyznaczonych do przeprowadzenia głosowania tajnego o rozdanie kart do głosowania, a państwa senatorów proszę o wypełnienie tych kart. Informuję, że na karcie do głosowania tajnego należy postawić tylko jeden znak "x". Karta do głosowania, na której postawiono więcej niż jeden znak "x" lub nie postawiono żadnego, zostaje uznana za głos nieważny.

(Rozmowy na sali)

Proszę o ciszę.

(Rozmowy na sali)

Zarządzam krótką przerwę w obradach na obliczenie głosów i sporządzenie protokołu głosowania tajnego.

(Przerwa w obradach)

Zastępca Przewodniczącego Marek Trzciński:

Wznawiam obrady.

Informuję, że senatorowie wyznaczeni do przeprowadzenia głosowania tajnego obliczyli głosy i sporządzili protokół głosowania tajnego.

Odczytuję protokół głosowania tajnego z dnia 19 marca 2009 r. w sprawie wyboru senatora Jana Wyrowińskiego na kandydata na przewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej.

Powołani przez... komisję do przeprowadzenia głosowania tajnego... przez Komisję Gospodarki Narodowej - tutaj jest błąd, bo tu jest napisane "przez marszałka Senatu" - senatorowie, senator Dorota Arciszewska-Mielewczyk, senator Stanisław Bisztyga, senator Stanisław Iwan, stwierdzają, że w głosowaniu tajnym w sprawie wyboru senatora Jana Wyrowińskiego na kandydata na przewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej oddano głosów 14, w tym głosów ważnych 14. Za głosowało 10 senatorów, przeciw głosowało 3 senatorów, wstrzymał się 1 senator.

I stosowne podpisy pod protokołem.

Bardzo proszę komisję skrutacyjną o sprostowanie oczywistego błędu, ponieważ komisja była wyznaczona przez Komisję Gospodarki Narodowej, a nie przez marszałka.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Panie Przewodniczący...

Senator Jan Wyrowiński:

Tylko jedno zdanie chciałbym powiedzieć.

Szanowni Państwo, ja rozumiem państwa obiekcje. One są spowodowane po części okolicznościami, które sprawiły, że trzeba było dokonać tej zmiany. Ja chciałbym tylko zapewnić, że kierując komisją, będę się starał robić to efektywnie - uwzględniając prawa mniejszości do wyrażania swych sądów, a także prawa większości - tak żebyśmy efektywnie działali. Taką deklarację chciałem złożyć na początku, dziękując państwu za okazane zaufanie. Dziękuję bardzo.

Zastępca Przewodniczącego Marek Trzciński:

Bardzo dziękuję.

Kto z państwa senatorów chciałby przedstawić na posiedzeniu Senatu kandydaturę pana senatora Jana Wyrowińskiego na przewodniczącego komisji? Pan senator Kleina, tak? Nie jest obecny, ale wyraża zgodę, tak.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Dziękuję bardzo.

Stwierdzam, że wyczerpaliśmy porządek obrad posiedzenia komisji.

Zamykam posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej. Dziękuję wszystkim.

(Koniec posiedzenia o godzinie 14 minut 43)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria Senatu
Opracowanie i publikacja:
Biuro Prac Senackich, Dział Stenogramów