Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (107) ze wspólnego posiedzenia

Komisji Gospodarki Narodowej (11.),

Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej (9.)

oraz Komisji Ustawodawczej (13.)

w dniu 31 stycznia 2008 r.

Porządek obrad:

1. Pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o zasadach przekazywania zakładowych budynków mieszkalnych przez przedsiębiorstwa państwowe (druk senacki nr 34).

(Początek posiedzenia o godzinie 12 minut 08)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Komisji Ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski)

Przewodniczący Krzysztof Kwiatkowski:

Przypominam, że rozpoczynamy wspólne posiedzenie połączonych trzech komisji: Komisji Gospodarki Narodowej, Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Ustawodawczej.

Witam panów przewodniczących i wiceprzewodniczących obu komisji. Przed chwilą widziałem na sali - nie wiem, czy jest teraz wraz z nami - pana wiceministra Tadeusza Jarmuziewicza...

(Głos z sali: Wyszedł już.)

Wyszedł...

Witam pozostałych gości, przedstawicieli administracji rządowej. Witam członków wszystkich trzech komisji.

Dzisiaj w porządku obrad mamy pierwsze czytanie ustawy o zmianie ustawy o zasadach przekazywania zakładowych budynków mieszkalnych przez przedsiębiorstwa państwowe.

Czy ktoś z państwa senatorów do tak zaproponowanego porządku posiedzenia... Przypomnę, że później, o godzinie 12.45, na posiedzeniu wspólnym, ale już tylko z Komisją Gospodarki Narodowej, mamy pierwsze czytanie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Czy do zaproponowanego porządku posiedzenia trzech połączonych komisji ktoś z państwa senatorów zgłasza jakieś uwagi? Skoro nie, to rozumiem, że ten porządek posiedzenia został przyjęty bez zastrzeżeń.

Przechodzimy wobec tego do punktu pierwszego obrad, czyli do pierwszego czytania ustawy o zmianie ustawy o zasadach przekazywania zakładowych budynków mieszkalnych przez przedsiębiorstwa państwowe.

Proszę przedstawiciela Biura Legislacyjnego o zabranie głosu.

Zastępca Dyrektora Biura Legislacyjnego w Kancelarii Senatu Adam Niemczewski:

Dziękuję, Panie Przewodniczący.

Szanowni Państwo!

Zaproponowana przez Komisję Ustawodawczą treść inicjatywy stanowi realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 28 listopada 2006 r., sygnatura akt P 31/05, w którym Trybunał stwierdził niezgodność z konstytucją art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o zasadach przekazywania zakładowych budynków mieszkalnych przez przedsiębiorstwa państwowe. Sentencja tego wyroku została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z konstytucją art. 5 ust. 1 ustawy o zasadach przekazywania budynków "w zakresie, w jakim na podstawie art. 40a ust. 10 ustawy o lasach stosuje się go do roszczenia o zawarcie umowy przekazania nieodpłatnie gminie lokalu łącznie z gruntami i przynależnościami niezbędnymi do korzystania z lokalu".

Technika orzecznicza zastosowana przez Trybunał - jest to tak zwany wyrok zakresowy - spowodowała, że z ustawy o zasadach przekazywania budynków uchylona została norma prawna wyinterpretowana z zaskarżonego przepisu, który był podstawą do rekonstrukcji tej normy.

Komisja Ustawodawcza proponuje przyjęcie ustawy zawartej w druku nr 34, która polega przede wszystkim na uchyleniu art. 5 ustawy o zasadach przekazywania zakładowych budynków mieszkalnych przez przedsiębiorstwa państwowe oraz zamieszczeniu w ustawie przepisu art. 2, ustanawiającego normę prawa przejściowego, zgodnie z którą do spraw wszczętych, a niezakończonych przed dniem wejścia w życie projektowanej ustawy, należy stosować przepisy w nowym brzmieniu, czyli tak jakby art. 5 nie istniał. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Krzysztof Kwiatkowski:

Czy ktoś z przedstawicieli administracji rządowej - poproszę przy okazji listę gości, bo nie wiem nawet, kogo mamy na sali - chciałby przedstawić stanowisko rządu w tym zakresie?

Skoro nie, to otwieram dyskusję. Czy ktoś z państwa senatorów chciałby zabrać głos?

Witam przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwa Skarbu Państwa.

Chciałbym państwa poinformować, że sekretarz Komitetu Integracji Europejskiej w nadesłanej opinii do projektu stwierdził, że projekt nie jest objęty prawem Unii Europejskiej.

Jednocześnie informuję państwa, że wnioskodawców, Komisję Ustawodawczą będzie reprezentował pan senator Kieres, który dzisiaj, z uwagi na inne obowiązki, nie może uczestniczyć w posiedzeniu komisji.

Przypominam, że otworzyłem dyskusję. Państwo mogą zabierać głos i zgłaszać ewentualne wnioski.

Skoro nie ma takowych, to przystępujemy do głosowania.

Kto z państwa senatorów - głosują wszyscy członkowie komisji - jest za przyjęciem tego projektu ustawy w ramach pierwszego czytania, które prowadzimy na wspólnym posiedzeniu połączonych trzech komisji? Proszę o podniesienie ręki. (21)

(Głos z sali: Jednogłośnie.)

Dziękuję paniom i panom senatorom i...

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Przepraszam, oczywiście...

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (0)

Nie ma senatorów tak głosujących...

Tak jak mówiłem, wnioskodawców reprezentuje pan senator Leon Kieres.

Mam pytanie. Nie wiem, czy byli przewidziani goście, bo moglibyśmy przejść już do kolejnego posiedzenia, czyli do pierwszego czytania ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

(Głos z sali: Są przewidziani goście...)

Są przewidziani goście, przepraszam...

W związku z tym zamykam wspólne posiedzenie trzech komisji.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Członkom komisji samorządu terytorialnego bardzo gorąco dziękujemy, oni już nie mają obowiązku uczestniczenia w kolejnym posiedzeniu.

Niestety, nie możemy przyspieszyć terminu drugiego wspólnego posiedzenia z Komisją Gospodarki Narodowej, ponieważ zaanonsowali się przedstawiciele Ministerstwa Finansów, których już nie zdążymy poinformować o zmianie godziny. Zapraszam więc na godzinę 12.45 na pierwsze czytanie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dziękuję bardzo.

(Koniec posiedzenia o godzinie 12 minut 15)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria Senatu
Opracowanie i publikacja:
Biuro Prac Senackich, Dział Stenogramów