Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (106) z 10. posiedzenia

Komisji Gospodarki Narodowej

w dniu 31 stycznia 2008 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych (druk senacki nr 37, druki sejmowe nr 67, 97).

(Początek posiedzenia o godzinie 11 minut 40)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Tomasz Misiak)

Przewodniczący Tomasz Misiak:

Witam serdecznie wszystkich państwa na dzisiejszym posiedzeniu Komisji Gospodarki Narodowej Senatu.

Plan posiedzenia komisji macie państwo przed sobą, przedstawia się on następująco: teraz, o godzinie 11.30, rozpatrujemy ustawę o zmianie ustawy o drogach publicznych, o godzinie 12.00 będzie wspólne posiedzenie z Komisją Ustawodawczą oraz Komisją Samorządu Terytorialnego w sprawie pierwszego czytania projektu ustawy o zmianie ustawy o zasadach przekazywania zakładowych budynków mieszkalnych, a o godzinie 12.45 - wspólne posiedzenie z Komisją Ustawodawczą w sprawie pierwszego czytania projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Witam serdecznie na dzisiejszym posiedzeniu przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury, szczególnie pana ministra Jarmuziewicza.

Oddaję panu głos i proszę o przestawienie ustawy.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz:

Jest to dość niezwykła sytuacja, bo rozmawiamy o ustawie, która jak na razie w Polsce niczego nie dotyczy, bo jest to ustawa o tunelach o długości powyżej 500 m, które w Polsce nie istnieją. Na ostatnim posiedzeniu komisji informowałem państwa, gdzie w Polsce są trzy potencjalne miejsca, w których takie tunele mogą zafunkcjonować. Jesteśmy jednak zobligowani posiadać stosowne prawodawstwo również na etapie projektowania takich tunelów. W związku z tym absolutnie dostosowawczy charakter... Konkludując: chodzi tak naprawdę o bezpieczeństwo w tych tunelach, sposób zorganizowania i zapewnienia tego bezpieczeństwa.

Na ostatnim posiedzeniu komisji państwo senatorowie zgłosiliście kilka poprawek. One zostały wspólnie przedyskutowane i nadano im brzmienie, na które strona rządowa wyraziła przyzwolenie. Gdyby były jakieś pytania, jestem do państwa dyspozycji, jak również państwo, którzy mi dzisiaj towarzyszą. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Tomasz Misiak:

Dziękuję uprzejmie.

Komisja... Przepraszam, czy legislatorzy mają jakieś uwagi do tej...

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Proszę bardzo.

Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Aldona Figura:

Dziękuję, Panie Przewodniczący.

Szanowni Państwo!

Biuro Legislacyjne zgłosiło uwagi w opinii, którą państwo mieli okazję przeczytać.

Biuro Legislacyjne wycofuje się z części poprawek, ponieważ poprawki zgłoszone na posiedzeniu Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej w całości skonsumowały nasze uwagi. One zostały przyjęte, dlatego też prosilibyśmy, aby w takim samym kształcie przyjąć te poprawki na tym posiedzeniu komisji.

Jedna poprawka z naszej opinii została również poparta przez komisję.

Ostatnia poprawka zgłoszona w opinii... Z niej się wycofaliśmy. Chciałabym jednak państwu przedstawić propozycję poprawki, która dotyczy tego samego problemu. W związku z tym, że istnieje konieczność przekazania Komisji Europejskiej informacji określonych w dyrektywie 2004/54, posłużono się pojęciem okresu sprawozdawczego, nie wskazując jednocześnie, co pod tym pojęciem się kryje. Prawodawca wspólnotowy również tego nie określił. Wydaje nam się - i to proponowaliśmy na poprzednim posiedzeniu komisji - że trzeba jednak wskazać jakiś termin graniczny, który będzie objęty sprawozdaniem, ponieważ ustawa określa, że co dwa lata takie sprawozdanie należałoby przekazywać. Argumentem za nieprzyjęciem takiej zmiany było to, że w Polsce nie ma jeszcze takich tuneli, do których miałaby zastosowanie ustawa. Zgodziliśmy się z tym, ale po ponownym przeanalizowaniu ustawy doszliśmy do wniosku, że w momencie, kiedy pojawi się taki tunel, mogą być problemy co do terminu, od którego należy liczyć okres sprawozdawczy. Dlatego proponujemy, abyśmy jednak wspólnie zastanowili się, czy nie wypracować takiej zmiany ustawy, aby w przyszłości wyeliminować problemy interpretacyjne, wątpliwości w tym zakresie. W związku z tym mamy następujące propozycje poprawki.

Propozycja jest taka, aby po art. 2 dodać art. 2a w brzmieniu: "Art. 2a. Pierwszy okres objęty sprawozdaniem, o którym mowa w art. 24g ust. 1 i 2 ustawy, o której mowa w art. 1, rozpoczyna się w dniu wydania pierwszego w Rzeczypospolitej Polskiej pozwolenia na użytkowanie tunelu położonego w transeuropejskiej sieci drogowej" albo też: "Pierwszy okres objęty sprawozdaniem, o którym mowa w art. 24g ust. 1 i 2 ustawy, o której mowa w art. 1, rozpoczyna się w dniu, w którym rozpoczęto użytkowanie pierwszego w Rzeczypospolitej Polskiej tunelu położonego w transeuropejskiej sieci drogowej". Czyli przyjmujemy zasadę, że okres objęty sprawozdaniem rozpoczyna się albo w dniu wydania pozwolenia na użytkowanie pierwszego tunelu, albo w dniu, w którym rozpoczęto użytkowanie pierwszego tunelu. Takie są różnice pomiędzy zaproponowanymi zapisami nowego art. 2a ustawy. Dziękuję.

Przewodniczący Tomasz Misiak:

Czy są jakieś uwagi?

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz:

Rzeczywiście, z tych dwóch alternatywnie, jak rozumiem, zaproponowanych poprawek ta druga wydaje się bliższa życiu dlatego, że wydanie pozwolenia budowlanego jeszcze nie jest tak ostre jak oddanie do użytku. Bo oddanie do użytku jest faktem, który...

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Tak, tak... Tam jest bardziej wydarzenie prawne, a tutaj fizyczne oddanie do użytku. Skłaniamy się ku drugiej wersji poprawki.

Przewodniczący Tomasz Misiak:

W takim razie ja też proponuję, żebyśmy tę drugą wersję poprawki przegłosowali później, razem z poprawkami komisji samorządu terytorialnego.

Czy ktoś z państwa senatorów ma jakieś pytania w tej sprawie?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Proszę.

Senator Stanisław Kogut:

Panie Ministrze, ja mam takie zapytanie... Słusznie pan powiedział, że to dotyczy tuneli drogowych o długości 500 m. To jest tylko przepisanie z prawa unijnego, bo na razie takich tunelów w Polsce nie ma, bo jest bardzo mało... Ja to przejrzałem i mam takie zapytanie: czy to dotyczy też tuneli kolejowych? Drodzy Państwo, mamy bardzo długie tunele kolejowe. Rozumiem, że to chyba dotyczy... Jak przeczytałem, że składanie sprawozdania przez pracownika zarządzającego tym tunelem do krajowej dyrekcji dróg i autostrad jest co dwa lata, to od razu się kapnąłem, że to dotyczy tylko dróg, a później oni muszą składać do Unii Europejskiej... Ale chciałbym mieć jasność w tej sprawie.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz:

Powziął pan bardzo słuszne podejrzenie, Panie Senatorze, że rzeczywiście dotyczy to tylko tuneli drogowych. Jak wygląda prawodawstwo związane z takimi długimi tunelami w Polsce... To jest w tej chwili bezprzedmiotowe, bo takich tuneli nie ma. Tak jak pan zauważył, sprawa dotyczy rzeczywiście tylko dróg. Chyba że jest inaczej, to proszę o sprostowanie.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Nie, nie...

(Senator Stanisław Kogut: Minister reprezentuje Ministerstwo Infrastruktury. Co z tunelami kolejowymi?)

Panie Senatorze, pragnę zauważyć i apeluję do pana, żeby pan również podzielił mój pogląd, że infrastruktura to drogi i koleje.

(Senator Stanisław Kogut: I koleje.)

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Tak, tak. Trafne spostrzeżenie, Panie Senatorze.

(Senator Stanisław Kogut: Mam tylko zapytanie, co z tunelami kolejowymi, czy będą zarządcy, czy nie?)

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Przewodniczący Tomasz Misiak:

Dobrze. Dziękuję bardzo.

Czy są inne głosy, inne pytania? Nie ma.

Prosiłbym jeszcze o króciutkie przedstawienie poprawek, które zaproponowała Komisja Samorządu Terytorialnego. To jest pięć poprawek.

Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Aldona Figura:

Czy przedstawić tylko treść, czy również pokrótce...

(Przewodniczący Tomasz Misiak: Nie, nie. Tylko...)

Treść, tak?

(Przewodniczący Tomasz Misiak: Może krótko omówić.)

Poprawka pierwsza polega na tym, aby w art. 24a w ust. 3 pktowi 3 nadać nowe brzmienie: "organizowanie szkoleń i ćwiczeń, o których mowa w art. 24e ust. 1 i 2, dla pracowników zarządzającego tunelem, służb ratowniczych i Policji we współpracy z urzędnikiem zabezpieczenia oraz Policją". W tej poprawce w zasadzie chodzi tylko o redakcję i dopracowanie spójności terminologicznej. Chodziło o to, że zakres podmiotowy organizowanych ćwiczeń i szkoleń był inny niż w art. 24e, a te dwa artykuły dotyczą tego samego. W związku z tym należało przeredagować ten artykuł w taki sposób, aby te dwa artykuły były spójne. Chodziło również o pojęcie "ćwiczenia", ponieważ ustawa w wielu miejscach posługiwała się zamiennie pojęciami "ćwiczenia", "ćwiczenia okresowe"... Trudno było zrozumieć dokładnie, czy chodzi o różne rodzaje ćwiczeń, o jakie rodzaje ćwiczeń chodzi. W związku z tym w dalszej części, w następnych poprawkach to zostało doprecyzowane.

Następna poprawka jest to poprawka redakcyjna: "w art. 1 w pkcie 4, w art. 24c w ust. 3 w pkcie 4 skreśla się wyraz «okresowych» oraz po wyrazie «ćwiczeń» dodaje się wyrazy «o których mowa w art. 24e ust. 1 i 2»". To jest konsekwencja... Chodzi o to, aby pozbyć się określenia "ćwiczenia okresowe", ponieważ wprowadzało ono w błąd, i zastosować odpowiedni odsyłacz.

Poprawka trzecia jest to poprawka, która polega na tym samym... Jest to poprawka dostosowawcza, doprecyzowująca i brzmi ona następująco: "w art. 1 w pkcie 4, w art. 24c w ust. 3 w pkcie 5, po wyrazach «ocena ćwiczeń» dodaje się wyrazy «o których mowa w art. 24e ust. 1 i 2»".

W poprawce czwartej chodzi o to, aby dokładnie określić, jakie są rodzaje ćwiczeń. Zmiana polega na nadaniu nowego brzmienia ustępowi 1 w art. 24e i brzmi ona następująco: "w art. 1 w pkcie 4, w art. 24e ust. 1 otrzymuje brzmienie: «1. Ćwiczenia częściowe dla pracowników zarządzającego tunelem, służb ratowniczych i Policji organizuje się raz w roku»". W ten sposób osiągamy spójność i można łatwo rozróżnić, jakiego rodzaju ćwiczenia są wymienione art. 24e, a mianowicie ćwiczenia częściowe i ćwiczenia w pełnym zakresie. Wtedy to staje się jasne.

Ostatnia poprawka to jest poprawka do art. 24g. Chodzi o to, aby dokonać zmiany, która będzie uwzględniała brzmienie ust. 1 tego artykułu. Jest to poprawka o charakterze doprecyzowującym: "w art. 1 w pkcie 4, w art. 24g w ust. 2 po wyrazie «września», dodaje się wyrazy «roku następnego»".

To wszystko. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Tomasz Misiak:

Dziękuję uprzejmie.

Jeżeli nikt z państwa senatorów nie ma pytań ani nie chciałby zabrać głosu, to przejdziemy do głosowania nad poprawkami. Nie widzę chętnych.

Dobrze. Będziemy głosować najpierw nad poprawkami zaproponowanymi przez Biuro Legislacyjne.

Poprawka w brzmieniu, o które poprosił pan minister, czyli poprawka w wersji drugiej: "Art. 2a. Pierwszy okres objęty sprawozdaniem, o którym mowa w art. 24g ust. 1 i 2 ustawy, o której mowa w art. 1, rozpoczyna się w dniu, w którym rozpoczęto użytkowanie pierwszego w Rzeczypospolitej Polskiej tunelu położonego w transeuropejskiej sieci drogowej." Tak brzmi poprawka.

Kto z państwa jest za przyjęciem poprawki w takim brzmieniu? (17)

Kto z państwa jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Dziękuję.

Przechodzimy do głosowania nad poprawkami Komisji Samorządu Terytorialnego.

Poprawka pierwsza, która była omawiana przez panią - w tej samej kolejności, w której były omawiane, będziemy głosować - dotycząca organizowania szkoleń i ćwiczeń dla pracowników zarządzających tunelem i służb ratowniczych.

Kto z państwa jest za przyjęciem tej poprawki? (17)

Dziękuję.

Poprawka druga, która dotyczy zmiany technicznej: skreśla się wyraz "okresowych" oraz po wyrazie "ćwiczeń" dodaje się wyrazy "o których mowa w art. 24 ust. 1 i 2".

Kto z państwa jest za przyjęciem? (17)

Dziękuję.

Poprawka kolejna jest to poprawka, w której po wyrazach "ocena ćwiczeń", dodaje się wyrazy "o których mowa w art. 24e ust. 1 i 2".

Kto z państwa jest za przyjęciem? (17)

Dziękuję uprzejmie.

Poprawka czwarta, która mówi, że w art. 1 w pkcie 4, w art. 24e ust.  ustawy otrzymuje brzmienie: "ćwiczenia częściowe dla pracowników zarządzającego tunelem, służb ratowniczych i Policji organizuje się raz w roku".

Kto z państwa jest za przyjęciem? (17)

Dziękuję.

Poprawka ostatnia, w której po wyrazie "września" dodaje się wyrazy "roku następnego" Poprawka również techniczna.

Kto z państwa jest za przyjęciem? (18)

Bardzo dziękuję.

Głosujemy nad całością ustawy razem z poprawkami.

Kto z państwa jest za przyjęciem tej ustawy? (18)

Dziękuję uprzejmie.

Sprawozdawcą będzie... Któryś pan senator może się zgłosi?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Pan senator Owczarek, bardzo miło.

Dziękuję uprzejmie. Dziękuję, Panie Ministrze.

Zapraszam na godzinę 12.00.

(Koniec posiedzenia o godzinie 11 minut 55)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria Senatu
Opracowanie i publikacja:
Biuro Prac Senackich, Dział Stenogramów