Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (62) z 3. posiedzenia

Komisji Gospodarki Narodowej

w dniu 18 grudnia 2007 r.

Porządek obrad:

1. Wybór zastępców przewodniczącego komisji.

2. Zakres i organizacja pracy nad ustawą budżetową na rok 2008 (druki sejmowe nr 16, 53, errata do druku 53).

3. Sprawy różne.

(Początek posiedzenia o godzinie 19 minut 06)

(Posiedzeniu przewodniczy zastępca przewodniczącego Kazimierz Kleina)

Zastępca Przewodniczącego Kazimierz Kleina:

Otwieram kolejne posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej.

Z upoważnienia kolegi, przewodniczącego senatora Tomasza Misiaka, będę prowadził to dzisiejsze posiedzenie.

Proszę państwa, porządek dzisiejszego posiedzenia jest taki, jaki został rozesłany do senatorów. Propozycja porządku dzisiejszego posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej jest następująca: po pierwsze, wybór zastępców przewodniczącego komisji, po drugie, omówienie harmonogramu prac nad ustawą budżetową na rok 2008. I trzeci punkt, który już nie jest punktem formalnym porządku naszego posiedzenia, to informacja o możliwości uchwalenia przez Sejm pilnej ustawy zmieniającej ustawę - Prawo telekomunikacyjne.

Czy są uwagi do przedstawionego porządku obrad? Nie ma.

W takim razie przystępujemy do procedowania.

Punkt pierwszy porządku obrad naszego posiedzenia to wybór zastępców przewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej. Jak państwo pamiętacie, na poprzednim posiedzeniu Komisji Gospodarki Narodowej dokonaliśmy wyboru dwóch wiceprzewodniczących komisji. Za zgodą Prezydium Senatu - i taką zgodę komisja otrzymała - możemy powołać dwóch kolejnych wiceprzewodniczących naszej komisji. Tak że prezydium Komisji Gospodarki Narodowej będzie składało się z czterech osób. A więc w dniu dzisiejszym możemy dokonać wyboru pozostałych dwóch wiceprzewodniczących naszej komisji.

Pragnę także przypomnieć panom senatorom, że zgodnie z art. 53 ust. 6 i 7 Regulaminu Senatu głosowanie w sprawach personalnych jest tajne i odbywa się przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania.

Bardzo proszę o zgłaszanie kandydatów na zastępców przewodniczącego komisji.

Proszę bardzo.

Senator Krzysztof Majkowski:

Panie Przewodniczący, mam wielką przyjemność zgłosić kandydaturę pana senatora Stanisława Koguta. Pan Stanisław Kogut był senatorem szóstej kadencji, w sposób - myślę - niesamowicie jednoznaczny został wybrany na senatora siódmej kadencji z okręgu nowosądeckiego. Samorządowiec od kilkunastu lat, był radnym gminy, radnym sejmiku wojewódzkiego, w pracy zawodowej związany przede wszystkim z koleją i transportem. Myślę, że i predyspozycje pana senatora dotyczące spraw zawodowych, i jego zaangażowanie w prace społeczne jednoznacznie predestynują pan Stanisława Koguta do piastowania funkcji wiceprzewodniczącego tej komisji. Dziękuję bardzo.

Zastępca Przewodniczącego Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

Czy pan senator wyraża zgodę na kandydowanie?

Senator Stanisław Kogut:

Tak.

Zastępca Przewodniczącego Kazimierz Kleina:

Tak, pan senator wyraził zgodę na kandydowanie na wiceprzewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej.

Proszę bardzo, czy są jeszcze inne kandydatury na stanowisko wiceprzewodniczącego komisji?

Proszę bardzo.

Senator Jan Dobrzyński:

Chciałbym zgłosić kandydaturę pana senatora Grzegorza Banasia. Ma on wykształcenie wyższe, jest magistrem inżynierem automatykiem. Szanowni Państwo, ma bardzo bogate doświadczenie w pracy samorządowej, jak również w administracji rządowej. Do chwili wyborów był wojewodą świętokrzyskim. Jestem przekonany, że to dobra kandydatura na tę, przecież zaszczytną, funkcję. Dziękuję.

Zastępca Przewodniczącego Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

Czy pan senator wyraża zgodę na kandydowanie na wiceprzewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej?

Senator Grzegorz Banaś:

Tak.

Zastępca Przewodniczącego Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

Czy są inne kandydatury? Nie ma.

W związku z tym zamykam listę kandydatów na wiceprzewodniczących Komisji Gospodarki Narodowej.

Senator Stanisław Bisztyga:

Można zadać pytanie?

Czy to są kandydatury zgłoszone w imieniu klubów?

(Głos z sali: Tak.)

Zastępca Przewodniczącego Kazimierz Kleina:

Tak to rozumiem. Tak że są to kwestie uzgodnione w gronie senatorów.

Obaj panowie wyrazili zgodę na kandydowanie, w związku z tym stwierdzam, że kandydatami zgłoszonymi na zastępców przewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej są senatorowie Stanisław Kogut oraz Grzegorz Banaś.

W związku z tym proszę o przygotowanie kart do głosowania.

Ogłaszam pięciominutową przerwę.

(Przerwa w obradach)

Zastępca Przewodniczącego Kazimierz Kleina:

Proszę państwa, wznawiam obrady komisji po przerwie.

Przystępujemy do wyboru zastępców przewodniczącego komisji.

W związku z tym przystępujemy również do wyboru komisji skrutacyjnej, która przeprowadzi głosowanie i policzy głosy.

Bardzo proszę o zgłaszanie kandydatów do komisji skrutacyjnej.

Bardzo proszę pana senatora, już widzę.

Pan senator Majkowski.

Senator Krzysztof Majkowski:

Wyrażam zgodę, Panie Przewodniczący.

Zastępca Przewodniczącego Kazimierz Kleina:

Kolega też, tak? Czy pan senator Bisztyga wyraża zgodę?

Senator Stanisław Bisztyga:

Wyrażam zgodę, Panie Przewodniczący.

Zastępca Przewodniczącego Kazimierz Kleina:

Bardzo proszę, jeszcze jeden senator do komisji.

(Głos z sali: Proponuję senatora Idczaka.)

Senator Idczak.

Senator Witold Idczak:

Wyrażam zgodę.

Zastępca Przewodniczącego Kazimierz Kleina:

Kto jest za tym, aby komisja skrutacyjna była w następującym składzie: senatorowie Majkowski, Bisztyga, Idczak? (16)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał od głosu? (2)

Komisja skrutacyjna została powołana - 2 senatorów wstrzymało się od głosu.

Bardzo prosimy komisję skrutacyjną o przygotowanie się do przeprowadzenia procedury głosowania. Już wnoszą karty do głosowania, więc możecie panowie powoli brać się do tej części pracy.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Jeszcze sekundka...

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Dobrze.

Zanim otrzymamy karty do głosowania, poinformuję panów senatorów, że Sejm może w dniu jutrzejszym w godzinach rannych uchwalić zmianę ustawy - Prawo telekomunikacyjne. To jest ustawa procedowana w trybie pilnym, ona musi wejść w życie z dniem 1 stycznia. W związku z tym na tym posiedzeniu Senatu będziemy musieli prawdopodobnie przeprowadzić całą procedurę głosowania nad tą ustawą. Zapowiadam w takim razie, że w dniu jutrzejszym w godzinach popołudniowych ze względu na tę ustawę może zostać zorganizowane dodatkowe posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej. Proszę więc uwzględnić to w swoich różnych planach zajęć na jutrzejsze popołudnie. To zebranie komisji może być jutro wieczorem lub nawet we czwartek rano, jeżeliby doszło do jakiegoś drobnego poślizgu w Sejmie. Tak że w ten sposób już trzeci punkt...

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Oczywiście informację o posiedzeniu komisji w sposób tradycyjny, czyli za pośrednictwem esemesa, otrzymają wszyscy senatorowie. W ten sposób możemy już odhaczyć trzeci punkt naszego dzisiejszego posiedzenia.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

No nie bardzo, bo to nigdy nie wiadomo, gdyż...

(Rozmowy na sali)

No, myślę, że karty już idą... Są karty do głosowania, więc bardzo proszę kolegów senatorów o przeprowadzenie... Są już karty do głosowania, tak? Bardzo proszę o rozdanie kart do głosowania.

(Rozmowy na sali)

Sam wybór jest chyba prosty i zrozumiały. Mamy trzy możliwości: za, wstrzymuję się i przeciw, więc proszę dokonać wyboru zgodnie z...

(Głos z sali: Z własnym sumieniem.)

...własnym sumieniem, tak aby wybór był możliwie jak najlepszy.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Bardzo proszę komisję skrutacyjną o przystąpienie do pracy i przeliczenie głosów. Jeśli jeszcze ktoś nie wrzucił głosu do urny, to bardzo proszę.

Proszę panów, moja propozycja jest taka, żebyśmy nie przerywali posiedzenia, żebyśmy kontynuowali tę merytoryczną część naszego posiedzenia. Jak komisja skrutacyjna policzy głosy, to poprosi o przerwę i wówczas, w jej trakcie, odczytamy wyniki naszych głosowań.

Czy jest zgoda w tej materii? Jest zgoda.

Proszę państwa, w tej chwili rozpoczynamy pracę, można by powiedzieć, najważniejszą dla naszej komisji, a więc pracę nad budżetem państwa. W toku rocznej pracy Komisji Gospodarki Narodowej jest to właściwie najważniejsze zadanie i ono świadczy o naszej sprawności i też o tym, jak potrafimy działać i pracować nad najważniejszymi, z punktu widzenia interesu państwa, sprawami. Budżet państwa będzie uchwalony przez Sejm prawdopodobnie w piątek w tym tygodniu i natychmiast po podpisaniu przez marszałka Sejmu zostanie skierowany do Senatu. Przewodniczący komisji dokonał już... I wówczas w Senacie, a w szczególności w Komisji Gospodarki Narodowej, rozpocznie się praca nad budżetem. Marszałek Senatu zobowiązał naszą komisję do tego, abyśmy czuwali nad sprawnym przebiegiem całej debaty nad budżetem państwa, abyśmy koordynowali prace wszystkich komisji, i wyznaczył, które części budżetu mają być omawiane przez poszczególne komisje senackie. Część senatorów zna tę procedurę, bo byli już panowie senatorami w poprzednich kadencjach, więc wiedzą panowie, na czym polega w naszej komisji praca nad budżetem. Ale dla nowych senatorów powiem parę słów w tej sprawie, omówię także ten harmonogram, który jest przewidziany dla naszej komisji.

Przewodniczący naszej komisji, pan senator Misiak, dokonał podziału tej części budżetu, którą zgodnie z decyzją marszałka Senatu obejmuje nasza wyłączna kompetencja. Poszczególni senatorowie z naszej komisji są odpowiedzialni za poszczególne fragmenty, części budżetu państwa, co do których jest przewidziane, że obejmą je szczególne prace naszej komisji. Panowie senatorowie otrzymali informacje, kto odpowiada za poszczególne części tego budżetu państwa. I praca senatorów sprawozdawców będzie polegała na tym, żeby nawiązać kontakty z poszczególnymi ministrami lub dyrektorami generalnymi czy dyrektorami... ale raczej wiceministrami z poszczególnych ministerstw i spróbować przeanalizować te części budżetu, które zostały im przeznaczone. Oczywiście na etapie pracy Senatu nie oczekujemy bardzo głębokiej analizy, bo mamy zbyt mało czasu, ale jednak można i warto skontaktować się z poszczególnymi komisjami sejmowymi, z przewodniczącymi tych komisji, aby zasięgnąć języka, jakie były tendencje, jakie były dyskusje, jakie priorytety były tam omawiane. Bo chodzi o to, żeby łatwiej było nam później prowadzić debatę budżetową w Komisji Gospodarki Narodowej. W ramach Komisji Gospodarki Narodowej sprawozdawcami, tak można by powiedzieć, tych poszczególnych części, fragmentów budżetu, za które odpowiada nasza komisja, będą odpowiedni ministrowie lub wiceministrowie, wyznaczeni przedstawiciele rządu. Oni będą generalnie informowali nas o budżecie swoich resortów. A sprawozdawcy, że tak powiem, lepiej przygotowani niż inni, będą umiejętnie zadawali pytania, zgłaszali wątpliwości czy sugerowali jakieś poprawki do tej części budżetu, która jest przedmiotem ich zainteresowań.

Jako Komisja Gospodarki Narodowej nad budżetem będziemy pracowali w dniach 8, 9 i 10 stycznia, a więc mamy dość dużo czasu, żeby dobrze się do tego przygotować. W pierwszym dniu będziemy omawiali tę część, która jest właściwa dla naszej komisji, i może jeszcze inne komisje także będą mogły tego dnia, jeżeli zdążymy, referować swoje części budżetu, a następnego dnia i trzeciego dnia będziemy przysłuchiwali się sprawozdaniom poszczególnych komisji i przygotujemy sprawozdanie, stanowisko Komisji Gospodarki Narodowej na posiedzenie plenarne. I tak wyglądałaby praca naszej komisji nad budżetem państwa.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Tak jest, oczywiście. Proszę państwa, oczywiście w trakcie prac nad budżetem będzie można zgłaszać swoje poprawki. Sugeruję, żeby tych poprawek nie było za wiele, ale oczywiście każdy ma prawo zgłaszać dowolną ich liczbę. Najlepiej byłoby, gdyby poprawki do budżetu wpłynęły do nas do drugiego dnia naszego posiedzenia, czyli do 9 stycznia, do zakończenia sprawozdań poszczególnych komisji branżowych.

(Głos z sali: Do końca dnia?)

Może do końca dnia, ale zobaczymy, jak będziemy procedowali nad ustawą budżetową. Może się okazać, że będzie to przebiegło bardzo sprawnie i będziemy szybko załatwiali sprawy, więc ta praca może być nawet, w rozsądnych granicach, przyspieszona. Tak że maksymalny okres czy czas zgłaszania tych poprawek... Ja proponuję, żeby w naszej komisji to było do końca dnia 9 stycznia. Ale będziemy na bieżąco jeszcze tę sprawę analizowali tak, żeby to nasze posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej można było przeprowadzić w miarę sprawnie.

Czy są jakieś uwagi, pytania do samej procedury związanej z budżetem? Nie ma.

W takim razie uważam, że ta część jest zamknięta i przyjęta.

Bardzo proszę kolegę przewodniczącego komisji skrutacyjnej o przedstawienie wyników wyborów.

Senator Krzysztof Majkowski:

Protokół głosowania tajnego z 18 grudnia 2007 r. w sprawie wyboru zastępców przewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej.

Powołani przez przewodniczącego komisji do przeprowadzenia głosowania tajnego senatorowie Krzysztof Majkowski, Witold Idczak, Stanisław Bisztyga stwierdzają, że w głosowaniu tajnym w sprawie wyboru zastępców przewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej oddano głosów 18, w tym głosów ważnych 18. Za wyborem senatora Grzegorza Banasia głosowało 18 senatorów, żaden z senatorów nie wstrzymał się od głosu i żaden nie głosował przeciw. Za wyborem senatora Stanisława Koguta głosowało 16 senatorów, nikt nie głosował przeciw, 2 senatorów wstrzymało się od głosu.

I podpisy komisji. Dziękuję bardzo.

Zastępca Przewodniczącego Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

Znamy już wyniki, wiemy, kto został powołany na stanowiska wiceprzewodniczących komisji. Tylko przypominam panom senatorom, że nasza komisja w całości działa w składzie dwudziestu trzech senatorów. Wszelkie decyzje możemy podejmować w obecności co najmniej ośmiu senatorów - to wynika z regulaminu - a więc byliśmy władni, żeby tę decyzję, związaną z wyborem wiceprzewodniczących, podjąć.

Gratuluję kolegom wyboru na wiceprzewodniczących i zapraszam do pracy w prezydium komisji. (Oklaski)

(Senator Grzegorz Banaś: Czy mogę zabrać głos?)

Bardzo proszę.

Senator Grzegorz Banaś:

Dziękując wszystkim panom senatorom za zaufanie, mam nadzieję, że to zaufanie zostanie pozytywnie zweryfikowane w toku prac naszej komisji. Raz jeszcze gorąco dziękuję.

Zastępca Przewodniczącego Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

Czy są...

Bardzo proszę, pan senator Kogut.

Senator Stanisław Kogut:

Ja chciałbym podziękować wszystkim za tak duże poparcie, a tych dwóch, co się wstrzymali, przekonać, że popełnili błąd. Dziękuję.

(Głosy z sali: O!)

Zastępca Przewodniczącego Kazimierz Kleina:

Oho, ho!

Dziękujemy bardzo.

Jeszcze raz gratuluję panom senatorom.

W związku z tym, że wyczerpaliśmy porządek obrad naszego dzisiejszego posiedzenia, zamykam to posiedzenie...

Chyba że są jeszcze jakieś sugestie, propozycje i uwagi? Nie ma.

Dziękuję bardzo.

(Koniec posiedzenia o godzinie 19 minut 33)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria Senatu
Opracowanie i publikacja:
Biuro Prac Senackich, Dział Stenogramów