Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (854) z 18. posiedzenia

Komisji Budżetu i Finansów Publicznych

w dniu 21 kwietnia 2009 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 31. posiedzeniu Senatu do ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym.

(Początek posiedzenia o godzinie 16 minut 07)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Kazimierz Kleina)

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Otwieram posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.

Przedmiotem naszego posiedzenia jest rozpatrzenie poprawek, które zostały zgłoszone na pierwszym posiedzeniu naszej komisji, oraz poprawek zgłoszonych w czasie debaty plenarnej.

Poprawki zawarte zostały w zestawieniu wniosków do ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym.

W naszym spotkaniu uczestniczą przedstawiciele Ministerstwa Finansów, pani dyrektor wraz z pracownikiem. Pani minister finansów czekała na nasze posiedzenie od godziny 14.00, ale potem niestety musiała pójść do Sejmu, bo ma tam inne ważne zajęcia, w związku z tym upoważniła tu obecną panią dyrektor i pracowników, aby w imieniu rządu przedstawiali i opiniowali wszystkie poruszane przez nas kwestie w sposób absolutnie zgodny z polityką ministerstwa.

Do wymienionej ustawy łącznie zostały zgłoszone trzydzieści trzy poprawki. Do zestawienia wniosków załączona została również propozycja autopoprawki – zgodnie z tym, o czym mówiliśmy na poprzednim posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, jak panowie senatorowie pamiętacie, a także propozycja autopoprawki do poprawki pierwszej. Ta propozycja… jak państwo pamiętacie, myśmy podjęli uchwałę w sprawie poprawki pierwszej mówiącą o tym, że użyte w ustawie w różnych przypadkach i liczbie wyrazy “podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych” zastępuje się użytymi w odpowiednim przypadku i liczbie wyrazami “firma audytorska”. Przyjęliśmy taką poprawkę, równocześnie prosząc panią legislator, aby przygotowała wszystkie odpowiednie zmiany we właściwych punktach tej ustawy, aby ten zapis był przygotowany jak najlepiej. I teraz jest sugestia ze strony Biura Legislacyjnego, ze strony pani legislator, abyśmy tę właśnie część przyjęli jako autopoprawkę do poprawki pierwszej tak, aby wszystkie te zapisy zostały skonsumowane w tej poprawce.

Czy jest ze strony senatorów zgoda w tej sprawie? Tak? Czy w takim razie mogę złożyć, już oficjalnie, wniosek, aby taka autopoprawka została dopisana przez panią legislator do pozostałych poprawek? Czy byłaby zgoda w tej materii? Jest zgoda.

Czy ze strony Ministerstwa Finansów jest akceptacja, pozytywna opinia do takiego zapisu?

Dyrektor Departamentu Rachunkowości w Ministerstwie Finansów Joanna Dadacz:

Tak, jak najbardziej.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

W takim razie przystępujemy do pierwszego głosowania w sprawie autopoprawki do pierwszej poprawki zgłoszonej przez Komisję Budżetu i Finansów Publicznych. Ta autopoprawka jest zawarta w tym druku dodatkowym, z boku.

Kto jest za przyjęciem takiej autopoprawki? (5)

Autopoprawka została przyjęta jednomyślnie.

Proszę państwa, w tej chwili moja propozycja jest następująca. Jeżeli będzie zgoda w tej sprawie, żebyśmy te poprawki – bo one w zasadzie były w większości przyjęte w konsensusie – które przyjęliśmy jako Komisja Budżetu i Finansów Publicznych, a które nie są sprzeczne z jakąkolwiek inną poprawką zgłoszoną przez senatorów wnioskodawców lub mniejszość, przyjęli blokiem. Czy jest zgoda w tej sprawie?

Senator Grzegorz Banaś:

Ja w kwestii formalnej. A czemu mamy jeszcze raz je przyjmować, skoro już raz…

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Bo taka jest procedura, wszystkie poprawki zawsze musimy, jeżeli na posiedzeniu plenarnym została zgłoszona jedna czy druga poprawka, w taki sposób procedować.

Czy jest zgoda, abyśmy w ten sposób nad nimi głosowali? Skoro tak, to jest prośba do pani legislator, żeby odczytała numery poprawek, nad którymi w taki sposób moglibyśmy głosować.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Agata Karwowska-Sokołowska:

Bardzo dziękuję, Panie Przewodniczący.

Według mojej wiedzy, to będą poprawki: druga, czwarta, szósta, ósma, dziewiąta, dziesiąta, trzynasta, czternasta, piętnasta, szesnasta, siedemnasta, dwudziesta pierwsza, dwudziesta druga, dwudziesta trzecia… Dwudziesta szósta – nie, bo jest w bloku, dwudziesta siódma również, dwudziesta ósma także, dwudziesta dziewiąta i trzydziesta też w bloku, trzydziesta pierwsza to jest poprawka pana senatora Kleiny, trzydziesta druga jest wykluczona…Czyli to będą te wszystkie, które wyczytałam. Mogę jeszcze powtórzyć.

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: To proszę powtórzyć, jeszcze raz, po kolei, wszystkie te poprawki, nad którymi za chwilę zagłosujemy.)

To będą poprawki: druga, czwarta, szósta, ósma, dziewiąta, dziesiąta, trzynasta, czternasta, piętnasta, szesnasta, siedemnasta, dwudziesta pierwsza, dwudziesta druga i dwudziesta trzecia. To tyle.

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Nie, jeszcze dwudziesta siódma…)

Nie, nie, bo dwudziesta siódma jest w bloku.

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Czyli właśnie w tej grupie, o której mowa.)

Nie, nie, ona jest bloku, w którym będą poprawki: pierwsza, dwudziesta piąta, dwudziesta szósta, dwudziesta siódma, dwudziesta dziewiąta, trzydziesta i trzydziesta pierwsza.

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Słusznie, czyli w tym drugim bloku, tak?)

Tak.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dobrze.

Jakie jest stanowisko rządu w sprawie tych poprawek?

Dyrektor Departamentu Rachunkowości w Ministerstwie Finansów Joanna Dadacz:

Popieramy te poprawki.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Czy są uwagi do tych poprawek? Nie ma.

W takim razie zapytam: kto jest za przyjęciem wymienionych poprawek? (5)

Poprawki zostały przyjęte jednomyślnie.

I przystępujemy do rozpatrzenia kolejnej grupy poprawek

Czy mogę prosić panią legislator o ich przedstawienie?

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Agata Karwowska-Sokołowska:

Kolejna grupa poprawek, czyli poprawki: pierwsza, dwudziesta piąta, dwudziesta szósta, dwudziesta siódma, dwudziesta dziewiąta, trzydziesta i trzydziesta pierwsza, są to poprawki, które zmieniają terminologię ustawy. To jest wszędzie tam, gdzie jest mowa – zarówno w ustawie, jak i w obowiązującym systemie prawnym – o pojęciu podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, zastępują je pojęciem firmy audytorskiej.

One wykluczą głosowanie nad poprawką trzydziestą drugą. Poza tym, w przypadku przyjęcia tych poprawek, konieczna będzie modyfikacja poprawek: siódmej, dwunastej i dwudziestej czwartej, ale to tylko właśnie w zakresie terminologicznym, bez jakichkolwiek zmian merytorycznych.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Jakie jest stanowisko rządu w tej sprawie?

Dyrektor Departamentu Rachunkowości w Ministerstwie Finansów Joanna Dadacz:

Te poprawki również akceptujemy.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Rząd akceptuje te poprawki.

Czy ze strony panów senatorów są jakieś uwagi do tego sposobu głosowania? Nie ma.

W takim razie pytam: kto jest za przyjęciem tych poprawek? (6)

Poprawki otrzymały jednomyślne poparcie.

W tej chwili pozostały nam jeszcze poprawki mniejszości oraz poprawki zgłoszone przeze mnie.

W jakiej kolejności będziemy je rozpatrywali? Najpierw poprawki zgłoszone przeze mnie czy też wnioski mniejszości? To może po kolei, tak?

Proszę państwa, zgodnie z numeracją w zestawieniu wniosków, najpierw zajmiemy się wnioskami mniejszości. Wnioski te zostały przygotowane przez pana senatora Banasia. Głosowaliśmy już nad nimi na poprzednim posiedzeniu komisji. To są poprawki: trzecia, piąta, siódma, jedenasta, dwunasta, dwudziesta czwarta… Zaraz, zaraz… I to chyba wszystko, jeśli chodzi o poprawki mniejszości.

Czy senator wnioskodawca przedstawiłby jeszcze raz ewentualnie te poprawki?

Senator Grzegorz Banaś:

Nie, dziękuję, ale proszę, żebyśmy – o ile to możliwe – nad nimi też głosowali w bloku.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

W bloku.

Jakie jest stanowisko rządu do tych poprawek?

Dyrektor Departamentu Rachunkowości w Ministerstwie Finansów Joanna Dadacz:

Pani minister Chojna-Duch już dwukrotnie wyrażała się na temat merytorycznego…

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Tak, jak mówię, po prostu…

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Ale dlatego prosimy o jasne…)

Jesteśmy przeciwni tym poprawkom.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Czy ze strony senatorów jest zgoda, żeby głosować nad tymi poprawkami łącznie, zgodnie z wnioskiem senatora Banasia?

(Głos z sali: Jest zgoda.)

W takim razie przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem tych poprawek? (3)

Kto jest przeciw? (3)

Kto się wstrzymał od głosu? Nikt.

Poprawki nie otrzymały poparcia.

Czy wniosek mniejszości panowie…

Senator Grzegorz Banaś:

Tak, tak, oczywiście.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Czyli wniosek mniejszości został podtrzymany przez senatora Banasia.

W takim razie przystępujemy do rozpatrzenia poprawek – jeszcze są poprawki przygotowane przez senatora Kleinę – osiemnastej, dziewiętnastej, dwudziestej, dwudziestej piątej… Przepraszam, dwudziesta piąta została już przegłosowana… i trzydziestej pierwszej, tak?

(Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Agata Karwowska-Sokołowska: Trzydziesta pierwsza też została już przegłosowana.)

Też już przegłosowana?

(Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Agata Karwowska-Sokołowska: Tak, czyli zostaje tylko…)

To może proszę wymienić jeszcze te poprawki, nad którymi trzeba głosować.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Agata Karwowska-Sokołowska:

Do rozpatrzenia jeszcze pozostały poprawki, które pan senator Kleina zgłosił w czasie dyskusji, to jest: dziewiętnasta, dwudziesta oraz dwudziesta ósma i trzydziesta trzecia.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Czy można prosić panią dyrektor o ustosunkowanie się do tych poprawek? To są poprawki, które zostały zgłoszone przez Komisję Nadzoru Finansowego… Wszyscy senatorowie otrzymali te propozycje i była informacja o tym, że one zostały przedstawione, ale wówczas, jak panowie pamiętacie, w zasadzie nie podjęto dyskusji nad tymi poprawkami, ale w międzyczasie, pomiędzy posiedzeniem komisji a dzisiejszym posiedzeniem plenarnym, ja jeszcze raz się przyjrzałem tym poprawkom i, po konsultacji z Ministerstwem Finansów i z Komisją Nadzoru Finansowego, uznałem, że te poprawki są ważne, bo one uściślają zapisy.

I dlatego bardzo proszę panią dyrektor o wypowiedź. Czy stanowisko rządu w sprawie tych poprawek jest pozytywne?

Dyrektor Departamentu Rachunkowości w Ministerstwie Finansów Joanna Dadacz:

Tak, oczywiście, pozytywne. Znane nam jest to wystąpienie Komisji Nadzoru Finansowego i my w pełni popieramy merytoryczność tych poprawek. Pozwoli to KNF na przekazywanie informacji objętych tajemnicą, w przypadku powzięcia takowych, na przykład na posiedzeniach KNA. Tak więc zaproponowane poprawki są jak najbardziej słuszne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

Czy jest zgoda na to, żeby przeprowadzić nad tymi poprawkami głosowanie łączne?

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Dziękuję bardzo.

Kto jest za przyjęciem tych poprawek? (6)

Sześć głosów za.

Dziękuję bardzo wszystkim panom senatorom za konstruktywne poparcie tych poprawek.

Aha, w związku z tym musimy jeszcze przeprowadzić głosowanie nad poprawkami dwudziestą ósmą i trzydziestą trzecią.

Proszę o stanowisko rządu w sprawie tych poprawek.

Dyrektor Departamentu Rachunkowości w Ministerstwie Finansów Joanna Dadacz:

Jeżeli chodzi o poprawkę dwudziestą ósmą – ona zakłada oczywiście powrót do projektu rządowego, czyli skreślenie z ustawy o działalności ubezpieczeniowej art. 170 ust. 1, który wprowadza inne zasady rotacji podmiotów, to znaczy firm audytorskich – jesteśmy za tą poprawką, w pełni popieramy ją co do meritum.

Ale jeśli chodzi o poprawkę trzydziestą trzecią, to gdybym mogła poprosić o wytłumaczenie, na czym ona polega…

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Te dwie poprawki należy głosować łącznie, zgodnie z sugestią…)

Tak, tylko ja podejrzewam, że od strony legislacyjnej to jest…

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dobrze, czyli proszę Biuro Legislacyjne, panią legislator o wyjaśnienie jeszcze tej poprawki trzydziestej trzeciej.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Agata Karwowska-Sokołowska:

Po posiedzeniu komisji, kiedy to została przyjęta poprawka dwudziesta ósma, czyli derogowanie przepisu, który mówi o rotacji w firmach ubezpieczeniowych, o rotacji firm audytorskich, okazało się, że w czasie vacatio legis jest nowelizacja ustawy o działalności ubezpieczeniowej, ona ma wejść w życie 16 czerwca tego roku. Ta nowelizacja zmierzałaby do tego, że wprowadzany tą poprawką stan prawny byłby uchylony i nastąpiłby powrót do obecnego stanu prawnego, czyli tak naprawdę intencja komisji nie zostałaby osiągnięta. W związku z tym od dnia wejścia w życie ustawy o biegłych rewidentach – a przypomnę, że tu jest krótki, czternastodniowy okres vacatio legis – będzie miała zastosowanie ta regulacja, która jest w poprawce dwudziestej ósmej i taki stan prawny będzie obowiązywał do dnia 16 czerwca, a po 16 czerwca wejdzie w życie zmiana zaproponowana w poprawce trzydziestej trzeciej, dlatego że bez tej zmiany wracamy do obecnego stanu prawnego i, tak jak mówię, w efekcie zakładana intencja nie będzie osiągnięta.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo. Czy intencja tej poprawki jest już jasna?

Dyrektor Departamentu Rachunkowości w Ministerstwie Finansów Joanna Dadacz:

Oczywiście.

Popieramy tę poprawkę.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

W takim razie przystępujemy do głosowania nad tymi poprawkami.

Kto jest za przyjęciem tych dwóch poprawek? (7)

Czyli poprawki zostały poparte jednomyślnie.

Wszystkie poprawki zostały przegłosowane, w związku z tym nie musimy głosować w sprawie całości.

Na senatora sprawozdawcę proponuję senatora Woźniaka, a na sprawozdawcę mniejszości – pana senatora Banasia.

Dziękuję bardzo panom senatorom i pani dyrektor.

Zamykam posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.

(Koniec posiedzenia o godzinie 16 minut 25)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria Senatu
Opracowanie i publikacja:
Biuro Prac Senackich, Dział Stenogramów