Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (653) z 1. posiedzenia

Komisji Budżetu i Finansów Publicznych

w dniu 15 stycznia 2009 r.

Porządek obrad:

1. Wybór kandydata na przewodniczącego komisji.

(Początek posiedzenia o godzinie 8 minut 33)

(Posiedzeniu przewodniczy marszałek Senatu Bogdan Borusewicz)

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Otwieram posiedzenie.

Proponuję, aby porządek obrad pierwszego posiedzenia komisji obejmował jeden punkt: wybór kandydata na przewodniczącego komisji.

Czy ktoś z państwa senatorów pragnie zabrać głos w sprawie przedstawionego porządku obrad? Nie widzę chętnych.

Wobec braku głosów sprzeciwu stwierdzam, że komisja zatwierdziła porządek obrad.

Przystępujemy do rozpatrzenia punktu pierwszego porządku obrad: wybór kandydata na przewodniczącego komisji.

Pragnę przypomnieć, że zgodnie z art. 58 ust. 1 Regulaminu Senatu komisja na pierwszym posiedzeniu wybiera ze swojego składu kandydata na przewodniczącego. Zgodnie z art. 53 ust. 6 i 7 Regulaminu Senatu wybór kandydata odbywa się w głosowaniu tajnym przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania.

Pragnę poinformować, że przebieg naszego posiedzenia będzie wyglądać następująco: za chwilę poproszę państwa senatorów o zgłaszanie kandydatów na przewodniczącego komisji, następnie zarządzę krótką przerwę w obradach na przygotowanie kart do głosowania tajnego, po przerwie przystąpimy do głosowania tajnego w sprawie wyboru kandydata na przewodniczącego komisji.

Proszę teraz państwa senatorów o zgłaszanie kandydatów na przewodniczącego komisji.

Proszę bardzo, Panie Senatorze.

Senator Marek Trzciński:

Panie Marszałku! Szanowni Państwo!

Mam przyjemność zgłosić kandydaturę pana senatora Kazimierza Kleiny na przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.

Pozwólcie państwo, że uzasadnię tę propozycję. Pan Kazimierz Kleina to specjalista w zakresie finansów i budżetu o ogromnym doświadczeniu: pełnił funkcje burmistrza, wojewody, pracował jako przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej Senatu, był członkiem Komisji Finansów w Sejmie, pracował również w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową, był dyrektorem Centrum Badań Regionalnych w Wyższej Hanzeatyckiej Szkole Zarządzania w Słupsku. Pan senator Kazimierz Kleina jest dobrym organizatorem, sprawdził się zarządzając grupami osób. Dał się poznać także jako bardzo sprawny wiceprzewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej Senatu. Znamy go jako życzliwego kolegę. W związku z tym bardzo proszę o przychylenie się do mojej propozycji. Dziękuję bardzo.

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Dziękuję.

Dla porządku powiem, że głos zabrał pan senator Trzciński.

Czy są inne kandydatury? Nie ma.

Czy pan senator wyraża zgodę na kandydowanie?

Senator Kazimierz Kleina:

Wyrażam zgodę.

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Dziękuję.

Wobec wyrażenia zgody stwierdzam, że pan senator Kazimierz Kleina został zgłoszony na kandydata na przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.

Zarządzam pięciominutową przerwę w obradach na przygotowanie kart do głosowania tajnego.

(Przerwa w obradach)

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Wznawiam obrady.

Przystępujemy do wyboru kandydata na przewodniczącego komisji.

Proszę o zgłoszenie się trzech senatorów do przeprowadzenia głosowania nad wyborem kandydata na przewodniczącego komisji. Zaczynamy od opozycji.

(Głos z sali: Pan senator Dobkowski.)

Pan senator Dobkowski.

(Głos z sali: Chodzi o komisję skrutacyjną, tak?)

Tak.

(Głos z sali: Pan senator Trzciński i pan senator Wyrowiński.)

Czy jeszcze ktoś z opozycji?

(Głos z sali: Nie.)

Pan senator Trzciński i pan senator Wyrowiński.

Dziękuję.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Nie ma więcej kandydatur.

Do przeprowadzenia głosowania tajnego w sprawie wyboru kandydata na przewodniczącego komisji wyznaczam: pana senatora Dobkowskiego, pana senatora Trzcińskiego i pana senatora Wyrowińskiego.

Zanim przystąpimy do głosowania tajnego, pragnę przypomnieć, że zgodnie z art. 62 ust. 1 Regulaminu Senatu uchwały komisji zapadają większością głosów w obecności co najmniej jednej trzeciej członków. Komisja została powołana w składzie dziewięciu senatorów. Zatem, aby komisja mogła podejmować uchwały, musi być obecnych co najmniej trzech senatorów. Stwierdzam, że w posiedzeniu komisji bierze udział wymagana liczba senatorów. W związku z tym możemy przystąpić do wyboru kandydata na przewodniczącego.

Poproszę o rozdanie kart do głosowania.

(Rozmowy na sali)

Karty do głosowania tajnego zostały już rozdane. Informuję, że na karcie do głosowania tajnego należy postawić tylko jeden znak "x". Karta do głosowania, na której postawiono więcej niż jeden znak "x" lub nie postawiono żadnego, zostanie uznana za głos nieważny.

Czy wszyscy senatorowie wypełnili i wrzucili karty?

Wszyscy wypełnili i wrzucili karty.

Proszę teraz senatorów wyznaczonych do przeprowadzenia głosowania tajnego o obliczenie głosów i sporządzenie protokołu głosowania tajnego.

Zarządzam trzyminutową przerwę w obradach.

(Przerwa w obradach)

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Wznawiam obrady.

Informuję, że senatorowie wyznaczeni do przeprowadzenia głosowania tajnego obliczyli głosy i sporządzili protokół głosowania tajnego.

Odczytam protokół głosowania tajnego.

Protokół głosowania tajnego w dniu 15 stycznia 2009 r. w sprawie wyboru senatora Kazimierza Kleiny na kandydata na przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów Publicznych. Powołani przez marszałka Senatu do przeprowadzenia głosowania tajnego senatorowie: Wiesław Dobkowski, Marek Trzciński i Jan Wyrowiński stwierdzają, że w głosowaniu tajnym w sprawie wyboru senatora Kazimierza Kleiny na kandydata na przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów Publicznych oddano 7 głosów, w tym 7 głosów ważnych, 7 senatorów głosowało za. Warszawa, 15 stycznia 2009 r. Podpisy senatorów członków komisji skrutacyjnej.

W związku z tym, gratuluję, Panie Senatorze. Został pan kandydatem na przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.

Czy pan senator chciałby zabrać głos?

Senator Kazimierz Kleina:

Panie Marszałku! Szanowni Państwo!

Bardzo dziękuję za zgłoszenie i poparcie mojej kandydatury na przewodniczącego komisji. Mam nadzieję, że Senat także przychyli się do tej decyzji. Ale bez względu na to, czy się do niej przychyli, to i tak to państwa zaufanie jest dla mnie bardzo ważne. Deklaruję, że będę bardzo uczciwie, solidnie i spokojnie współpracował ze wszystkimi tak, aby nasza komisja nie przyniosła wstydu Senatowi oraz żeby solidnie i dobrze pracowała.

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Dziękuję, Panie Senatorze.

Kto z państwa senatorów przedstawi kandydaturę pana senatora Kazimierza Kleiny na przewodniczącego komisji na posiedzeniu Senatu?

Zgłasza się pan senator Wyrowiński i pan senator Trzciński, kto był pierwszy? Jak panowie ustaliliście?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Pierwszy był senator Wyrowiński, w porządku. Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Stwierdzam, że wyczerpaliśmy porządek obrad pierwszego posiedzenia komisji.

Zamykam pierwsze posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.

(Koniec posiedzenia o godzinie 8 minut 47)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria Senatu
Opracowanie i publikacja:
Biuro Prac Senackich, Dział Stenogramów