Spis oświadczeń


Oświadczenie złożone
przez senatora Jana Wyrowińskiego
na 16. posiedzeniu Senatu
w dniu 24 lipca 2008 r.

Oświadczenie skierowane do wiceprezesa Rady Ministrów, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka

Szanowny Panie Premierze!

Komisja Europejska, zgodnie z zapowiedziami, opublikowała 25 czerwca 2008 r. "A Small Business Act for Europe" (SBA). Ten starannie przygotowywany i długo oczekiwany dokument zawiera opis konkretnych działań sprzyjających małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP), które podejmować będą zarówno Komisja Europejska, jak i państwa członkowskie. Chociaż 99% przedsiębiorstw w UE to MŚP (spółki zatrudniające maksymalnie dwustu pięćdziesięciu pracowników, których roczny obrót nie przekracza 50 milionów euro), w większości przepisów i procedur administracyjnych państw unijnych nie wprowadzono rozróżnienia firm pod względem ich wielkości. Wobec dwudziestu trzech milionów MŚP często stosuje się przez to te same wymogi administracyjne, co w stosunku do czterdziestu jeden tysięcy europejskich dużych przedsiębiorstw. A w ostatnich latach to MŚP stworzyły 80% nowych miejsc pracy w państwach członkowskich UE.

SBA zawiera dziesięć zasad, stosowanie się do których przez Komisję Europejską i państwa członkowskie sprawi, że funkcjonowanie małych firm powinno stać się łatwiejsze. Po konsultacjach z przedsiębiorcami i ich przedstawicielami Komisja Europejska postanowiła również przedstawić wnioski w sprawie nowych przepisów, które zostaną przez nią zaproponowane w czterech obszarach szczególnie dotyczących MŚP.

Jest to na przykład uproszczenie procedur związanych z pomocą państwa dla MŚP, przeznaczoną między innnymi na szkolenia, zatrudnienie, badania i rozwój oraz ochronę środowiska. Z kolei wprowadzenie instytucji europejskiej spółki prywatnej (ESP) umożliwi tworzenie spółek działających we wszystkich państwach członkowskich na tych samych, jednolitych zasadach. ESP wprowadza się po to, aby przeciwdziałać obecnym uciążliwym obowiązkom, jakim podlegają MŚP działające w środowisku międzynarodowym. Dzięki nowej formule MŚP będą mogły rejestrować swoją działalność w tej samej formie, bez względu na to, czy prowadzą ją w swoim własnym państwie, czy w innym państwie członkowskim. Prowadząc działalność w formie ESP, przedsiębiorcy będą mogli zaoszczędzić czas i pieniądze, jeśli chodzi o porady prawne, zarządzanie i czynności administracyjne. Wprowadza się też stosowanie zmniejszonych stawek VAT na usługi świadczone lokalnie, w tym usługi wymagające dużego nakładu pracy, oferowane przede wszystkim przez MŚP. Następuje również zmiana w dyrektywie w sprawie opóźnień w płatnościach, która pomoże zagwarantować otrzymywanie przez MŚP płatności w określonym terminie trzydziestu dni.

Wspomniane uprzednio dziesięć zasad będzie służyło za wytyczne przy opracowywaniu i realizacji działań sprzyjających MŚP na szczeblu UE i państw członkowskich. Są wśród nich takie działania, jak dawanie drugiej szansy firmom, które zbankrutowały, ułatwianie dostępu do finansowania i wykorzystywania możliwości działania na wspólnym rynku unijnym. Istnieje już zobowiązanie, że obciążenia administracyjne zostaną zmniejszone do 2012 r. o 25%, ale firmy mogą liczyć także na to, że czas potrzebny na założenie nowej firmy nie będzie dłuższy niż tydzień, czas potrzebny na uzyskanie licencji i zezwoleń na prowadzenie działalności nie przekroczy jednego miesiąca, a punkty kompleksowej obsługi będą zapewniały pomoc ułatwiającą procedury związane z rozpoczynaniem działalności i rekrutacją pracowników.

Komisja zamierza ustalić określone daty w roku, na które będą przypadać, o ile okaże się to wykonalne, terminy wejścia w życie rozporządzeń, decyzji dotyczących działalności gospodarczej. Podobnych działań oczekuje się od państw członkowskich.

SBA  zawiera ambitny zestaw środków pozwalających MŚP na pełne korzystanie z jednolitego rynku i wchodzenie na rynki międzynarodowe. Stanie się tak dzięki przeznaczeniu większych zasobów na dostęp małych przedsiębiorstw do finansowania, badań i rozwoju oraz innowacji. Środki te ułatwią również przedsiębiorstwom uczestnictwo w procesie ustalania norm, otrzymywanie kontraktów przyznawanych w ramach zamówień publicznych i przekształcanie w nowe możliwości biznesowe wyzwań związanych ze środowiskiem naturalnym. SBA ma również za zadanie wprowadzić nowe sposoby pobudzania zainteresowania przedsiębiorczością i obudzić ducha przedsiębiorczości szczególnie wśród młodych ludzi.

Środowisko przedsiębiorców w naszym kraju z zadowoleniem przyjęło inicjatywę Komisji Europejskiej i dobrze ocenia zaproponowany dokument. Ich zdaniem SBA trafnie określa sposoby, które pozwolą na uwolnienie potencjału MŚP i jego wzrost. Panuje jednak przekonanie, iż kluczem do sukcesu jest sposób i formuła wdrożenia tych sposobów.

Zapytuję zatem, w jaki sposób, w jakim zakresie i kiedy zostaną wdrożone w Polsce zasady i propozycje działań sprzyjających MSP zawarte w SBA?

Z wyrazami szacunku
Jan Wyrowiński


Spis oświadczeń