Spis oświadczeń


Oświadczenie złożone
przez senatora Michała Wojtczaka
na 19. posiedzeniu Senatu
w dniu 16 października 2008 r.

Oświadczenie skierowane do głównego inspektora pracy Tadeusza Zająca

Szanowny Panie Inspektorze!

Dnia 16 kwietnia 2008 r. w Zakładach Produkcji Cukierniczych Vobro w Brodnicy nastąpił śmiertelny w skutkach wypadek, któremu uległ Krzysztof Prusiewicz, syn Danuty i Jerzego Prusiewiczów, zam. Gorczenica 5, 87-300 Brodnica. Wyjaśnienie okoliczności tego tragicznego zdarzenia było przedmiotem mojego zapytania senatorskiego z dnia 7 października 2008 r., skierowanego do Pana. Podczas badania przyczyn wypadku doszło do naruszenia zasady niezależności i bezstronności kontroli, bowiem postępowanie kontrolne było prowadzone przez inspektora Państwowej Inspekcji Pracy, którego rodzina prowadziła firmę zapewniającą obsługę BHP w kontrolowanym zakładzie. Według doniesień lokalnych mediów ("Nowości" z 9 sierpnia 2008 r.) sytuacji, w których pracownik PIP kontrolował podmioty obsługiwane przez rodzinną firmę, było więcej.

Ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy z dnia 13 kwietnia 2007 r. w art. 48 ust. 1 stanowi, że pracownik Państwowej Inspekcji Pracy nie może wykonywać zajęć, które godziłyby w interes Państwowej Inspekcji Pracy lub byłyby niezgodne z jej zadaniami, a także pozostawałyby w sprzeczności z obowiązkami pracownika lub mogłyby wywoływać podejrzenie o stronniczość lub interesowność. Ponadto zgodnie z art. 39 ust. 5 pracownikiem Państwowej Inspekcji Pracy nadzorującym lub wykonującym czynności kontrolne może być osoba, która daje rękojmie należytego wykonywania obowiązków służbowych. zatem w świetle tych przepisów należy uznać, że w przedmiotowej sprawie wystąpiła przesłanka stronniczości.

Mając na względzie prawa pracownicze oraz prawidłowe funkcjonowanie gwaranta przestrzegania prawa pracy, będę zobowiązany za udzielenie odpowiedzi na następujące pytania.

Czy istnieją wytyczne Głównego Inspektoratu Pracy określające katalog stanów prawnych i faktycznych, w których powinno nastąpić wyłączenie pracownika PIP od prowadzenia czynności kontrolnych?

Czy pracownicy PIP przed rozpoczęciem kontroli składają oświadczenie woli o braku jakichkolwiek czynników podważających gwarancję bezstronności kontroli?

Czy w określonym przypadku nie doszło do niedopełnienia czynności nadzorczych przez Okręgowego Inspektora Pracy wobec inspektora prowadzącego czynności kontrolne w ZPC Vobro?

Czy i jaką odpowiedzialność porządkową lub dyscyplinarną za naruszenie obowiązków służbowych poniósł inspektor prowadzący kontrole w ZPC Vobro?

Czy według Pana oceny stan prawny de lege lata, mający gwarantować niezależność kontroli podejmowanej przez inspektorów PIP, jest właściwy i zapobiega ewentualnym nadużyciom?

Z wyrazami szacunku
Michał Wojtczak


Spis oświadczeń