Spis oświadczeń


Oświadczenie złożone
przez senatora Wojciecha Skurkiewicza
na 27. posiedzeniu Senatu
w dniu 18 lutego 2009 r.

Oświadczenie skierowane do ministra środowiska Macieja Nowickiego

W nawiązaniu do odpowiedzi Pana Ministra (DL-lp-051-195/1709/08) na moje oświadczenie z dnia 30 października 2008 r., po raz kolejny z przykrością stwierdzam, że nie udzielono mi pełnej i rzetelnej odpowiedzi na postawione pytania.

Panie Ministrze, skoro pani A. B.-W. pracowała na stanowisku zastępcy nadleśniczego i sąd nakazał, aby została przywrócona do pracy, to należy rozumieć, że mogła zostać przywrócona do pracy w zakładzie pracy, z którego została zwolniona. Według mojej wiedzy zastępców nadleśniczego zatrudnia się w nadleśnictwie, a nie w biurze regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych. Dalej napisał Pan, że w trakcie procesu rzeczona pani przeszła na wcześniejszą emeryturę. W dwóch zdaniach swojego pisma poinformował mnie Pan, że pani B.-W. przeszła na emeryturę, została przywrócona do pracy i została zatrudniona na czas określony. Ironizując, dodam: niepotrzebne skreślić. Jednocześnie z zatrudnieniem tej pani w RDLP w Łodzi dokonano aktualizacji regulaminu organizacyjnego i utworzono potrzebne do zatrudnienia tej osoby stanowisko do spraw gospodarki drewnem (Zarządzenie nr 17/08 dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi z dnia 29 maja 2008 r.). Informował mnie Pan, że pani B.-W. jest zatrudniona do 22 listopada 2008 r. W dniu 12 grudnia 2008 r. dokonano kolejnej aktualizacji regulaminu organizacyjnego (Zarządzenie nr 34/08 dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi), w którym zlikwidowano stanowisko do spraw gospodarki drewnem. W związku z tym mam następujące pytania.

1. Czy prawdą jest, że stanowisko do spraw gospodarki drewnem zostało utworzone na okres sześciu miesięcy w RDLP w Łodzi tylko i wyłącznie po to, aby zatrudnić panią A. B.-W.?

2. Czy na odstępstwa od regulaminu organizacyjnego wyraził zgodę dyrektor generalny Lasów Państwowych? Proszę załączyć odpowiednią dokumentację.

3. Jaka była suma kosztów (zarówno osobowych, jak i bezosobowych oraz administracyjnych) utworzenia i utrzymywania przez sześć miesięcy stanowiska do spraw gospodarki drewnem w RDLP w Łodzi? Proszę załączyć odpowiednią dokumentację.

4. Jakie są efekty pracy pracownika zatrudnionego na stanowisku do spraw gospodarki drewnem (na przykład liczba pism, jakimi zajmowano się na tym stanowisku, liczba i efekty kontroli przeprowadzonych przez osobę pracującą na tym stanowisku)? Proszę załączyć odpowiednią dokumentację.

5. Czy prawdą jest, że osoba zatrudniona na stanowisku do spraw gospodarki drewnem nie posiada stosownych kwalifikacji merytorycznych w postaci odpowiedniej klasy brakarskiej?

W dalszej części pisma Pan Minister informuje mnie, że pan J. P. posiada odpowiednie kwalifikacje do rozwijania korzystnej współpracy w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa. Pan P. został zatrudniony na stanowisku utworzonym kolejną zmianą regulaminu organizacyjnego (zarządzenie nr 29/08 dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi z dnia 1 października 2008 r.). W związku z tym mam następujące pytania.

6. Jakie kwalifikacje posiada pan J. P., że mimo wejścia w wiek emerytalny zdecydowano się zatrudnić go na stanowisku do spraw współpracy z zagranicą? W szczególności proszę podać, jakimi językami obcymi włada pan J. P.

7. Czy prawdą jest, że stanowisko do spraw współpracy z zagranicą utworzono specjalnie dla pana P., a utworzenie tego stanowiska jest swoistą zapłatą za pełnienie przez pana P. przez cztery miesiące funkcji dyrektora generalnego Lasów Państwowych i ścisłe realizowanie przez niego instrukcji politycznych?

8. Jaka jest miesięczna suma kosztów (zarówno osobowych, jak i bezosobowych oraz administracyjnych) utworzenia i utrzymywania stanowiska do spraw współpracy zagranicznej? Proszę załączyć odpowiednią dokumentację.

9. Jakie korzyści odniosły Lasy Państwowe przez trzy miesiące utrzymywania stanowiska do spraw współpracy z zagranicą?

10. Na jaki okres zatrudniono pana P. oraz na jaki okres utworzono stanowisko do spraw współpracy z zagranicą?

11. Czy podobne stanowiska funkcjonują w pozostałych regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych?

Informuje mnie Pan również, że poza dwoma wymienionymi osobami zatrudniono jeszcze dwie osoby będące na emeryturze, a także sześć młodych osób. Razem daje to dziesięć osób. Jak to się ma do planów finansowych dyrekcji?

Szanowny Panie Ministrze!

W swoim oświadczeniu pragnę poruszyć jeszcze jedną bardzo niepokojącą sprawę związaną z polityką kadrową prowadzoną w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi przez dyrektora Andrzeja Gapińskiego.

W dniach od 3 lipca do 30 października 2008 r. Urząd Kontroli Skarbowej w Łodzi przeprowadził kontrolę prawidłowości wykorzystania środków publicznych przeznaczonych na realizację zadań wynikających z Programu dla Odry w latach 2006-2007. W związku z tym pytam.

12. Czy prawdą jest, że jedna z osób kontrolujących z ramienia Urzędu Kontroli Skarbowej została zatrudniona w biurze RDLP w Łodzi?

13. Jeżeli osoba kontrolująca została zatrudniona, to w jakim celu, w jakim trybie i na jakim stanowisku oraz na jaki czas podpisano umowę o pracę?

14. Jaka jest miesięczna suma kosztów zatrudnienia byłej pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej?

15. Czy obecnie jest to standard, że regulaminy organizacyjne ustawia się pod zatrudniane osoby, zamiast dostosowywać je do funkcjonowania firmy?

16. Czy sposób postępowania i zarządzania kadrami w RDLP w Łodzi jest swoistą odpowiedzią na apele dyrektora generalnego o oszczędność i gospodarność w trudnych czasach kryzysu?

17. Jak się ma takie postępowanie do zakazu zatrudniania nowych osób sformułowanego przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych?

18. Czy w poszukiwaniu oszczędności rezygnowanie z fikcyjnych etatów nie byłoby lepszym rozwiązaniem niż rezygnowanie z bezpłatnych mieszkań dla podleśniczych?

Wojciech Skurkiewicz


Spis oświadczeń