Spis oświadczeń


Oświadczenie złożone
przez senatora Stanisława Iwana
na 20. posiedzeniu Senatu
w dniu 30 października 2008 r.

Oświadczenie skierowane do minister zdrowia Ewy Kopacz

Szanowna Pani Minister!

Moje oświadczenie dotyczy założeń projektu budżetu na rok 2009 odnoszących się do zadań nałożonych na Inspekcję Sanitarną.

Z posiadanych przeze mnie informacji dotyczących projektu budżetu Państwowej Inspekcji Sanitarnej na 2009 r. wynika, że będzie to kolejny rok, w którym może wystąpić znaczne niedoszacowanie budżetu, a przewidziane w projekcie środki finansowe nie zapewnią realizacji nałożonych na inspekcję zadań. Niemożliwe stanie się zatem zarządzanie ryzykiem epidemiologicznym, jak również nie zostanie zapewnione bezpieczeństwo zdrowotne kraju.

Warto w tym miejscu zauważyć, że w Sejmie odbywa się pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w organizacji i podziale zadań administracji publicznej w województwie. Należy stwierdzić, że po raz kolejny może się zdarzyć tak, że samorządom przekazane będą zadania bez odpowiedniego zabezpieczenia finansowego.

Z informacji uzyskanych od dyrektorów PSSE, jak i z wojewódzkiej stacji w Gorzowie wynika, że od kilku lat nie zmienia się poziom przyznawanego budżetu dotyczącego wydatków pozapłacowych, mimo występującej inflacji, znacznego wzrostu cen energii, usług, materiałów i odczynników do przeprowadzanych badań laboratoryjnych. Środki finansowe na inwestycje, jak również zakupy inwestycyjne w Państwowej Inspekcji Sanitarnej przeznaczane są sporadycznie, pomimo ogromnego zapotrzebowania. Zwracam również uwagę na to, że wszystkie laboratoria są akredytowane, co wymusza potrzebę zapewnienia pomieszczeń, sprzętu laboratoryjnego, jak również przygotowania merytorycznego pracowników na światowym poziomie.

Również założony w projekcie budżetu w części dotyczącej wydatków płacowych wzrost wynagrodzeń na poziomie 2% nie spełnia zobowiązania ministra zdrowia do zapewnienia środków finansowych umożliwiających spełnienie ustaleń ponadzakładowego układu zbiorowego oraz deklarowanego w porozumieniu wzrostu wynagrodzeń w 2009 r. o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Wpłynie to niewątpliwie destabilizująco na strukturę zatrudnienia w Państwowej Inspekcji Sanitarnej i spowoduje odejście z niej dobrze przygotowanych merytorycznie i wyspecjalizowanych pracowników, co zresztą już ma miejsce. W związku z tym proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

Po pierwsze, jak przy założeniach projektu budżetu na 2009 r. zapewnić prawidłowe i płynne wykonanie zadań nałożonych na Państwową Inspekcję Sanitarną?

Po drugie, czy opisana sytuacja finansowa nie wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo zdrowotne kraju?

Z poważaniem
Stanisław Iwan


Spis oświadczeń