Spis oświadczeń


Oświadczenie złożone
przez senator Janinę Fetlińską
wspólnie z innymi senatorami
na 21. posiedzeniu Senatu
w dniu 7 listopada 2008 r.

Oświadczenie skierowane do prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska, do ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego oraz do minister pracy i polityki społecznej Jolanty Fedak

Do senatorów RP zwrócił się pan Edward Cyran, działający z upoważnienia Społecznego Komitetu Polskich Emerytów w USA, a także jako dyrektor Sekcji ds. Emerytów Światowego Kongresu Polaków Katolików. Głównym celem wizyty pana Edwarda Cyrana była prośba o spowodowanie przez senatorów głębszego zainteresowania rządu RP sprawą Umowy o zabezpieczeniu społecznym między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, podpisanej w Warszawie 2 kwietnia 2008 r., której zapisy są wysoce krzywdzące dla emerytów polskiego pochodzenia.

W tej sprawie Światowy Kongres Polaków Katolików złożył 24 października 2008 r. stosowne pismo do Pana Premiera Donalda Tuska, przekazane także do wiadomości panom marszałkom Sejmu i Senatu, w którym szczegółowo wyłuszczył obecną sytuację prawną Polaków, zwłaszcza tych, którzy część swego życia przepracowali w Polsce, a część w USA. Ta grupa została szczególnie boleśnie dotknięta interpretacją przepisów amerykańskich, które są już wprowadzane w USA, jeszcze przed wejściem w życie wspomnianej umowy. Powoduje to drastyczne, podwójne opodatkowanie kilkunastu tysięcy Polaków, którzy pracowali zawodowo w obu krajach częstokroć dłużej niż 40-45 lat. Argumenty wyszczególnione w udostępnionym senatorom piśmie do Pana Premiera Donalda Tuska z 24 października 2008 r. przemawiają za tym, ażeby ponownie zainteresować się sprawą polskich emerytów przebywających w USA lub zamierzających zamieszkać w Polsce w celu uzupełnienia tej umowy o zapisy spełniające postulaty wnioskodawców. Sprawa jest bardzo poważna, wzbudziła wiele emocji wśród społeczności emigracji polskiej w USA, o czym świadczy przedstawione przez pana Edwarda Cyrana szesnaście tysięcy podpisów Polaków emerytów pod apelem do polskich władz o uznanie przez Rzeczpospolitą Polską prawa do zabezpieczenia społecznego jako fundamentalnego prawa człowieka.

Postulaty polskich emerytów w USA sprowadzają się do następujących tez:

1. Świadczenia emerytalne nabyte w Polsce i poza jej granicami powinny podlegać systemowi totalizacji tylko wtedy, gdy w USA lub w Polsce dana osoba nie uzyskała wystarczających okresów do otrzymania świadczeń w jednym kraju lub obu krajach albo gdy zsumowanie okresów byłoby korzystniejsze.

2. Świadczenia nabyte w Polsce wolne od podatku powinny być przekazywane tam, gdzie wskaże emeryt.

3. Świadczenia emerytalne uzyskane za granicą nie powinny być opodatkowane w Polsce, gdyż pochodzą z uprzednio opodatkowanych dochodów.

4. Warunkiem podstawowym umowy powinno być również ustalenie stron, że strona amerykańska odstąpi od potrąceń z emerytur amerykańskich z tytułu uzyskanych świadczeń emerytalnych w Polsce.

Z ubolewaniem przyjęliśmy wiadomość, że tak istotna kwestia dotycząca zasłużonych dla Polski emigrantów nie była konsultowana przez przedstawicieli rządu polskiego podczas przygotowywania zapisów tejże umowy ze środowiskiem emerytów polskiego pochodzenia w USA.

Uwzględniwszy przedstawioną przez pana Edwarda Cyrana argumentację i powziąwszy przekonanie, że istotnie nie dopełniono moralnego obowiązku konsultacji z zainteresowanym i tak zasłużonym dla Polski środowiskiem, wnosimy o pilne zajęcie się tą sprawą oraz jak najszybsze wynegocjowanie i wniesienie do wspomnianej umowy odpowiednich zapisów spełniających słuszne postulaty polskich emerytów emigrantów w USA.

Janina Fetlińska
Stanisław Gogacz
Ryszard Bender
Tadeusz Skorupa
Kazimierz Jaworski
Wojciech Skurkiewicz
Zdzisław Pupa
Maciej Klima
Kazimierz Wiatr
Stanisław Zając
Stanisław Kogut
Dorota Arciszewska-Mielewczyk
Zbigniew Cichoń


Spis oświadczeń