Poprzednia część, następna część, spis treści
PREZYDIUM SENATU 16 stycznia br. odbyło się 8. posiedzenie Prezydium Senatu. Marszałek Bogdan Borusewicz poinformował, że dyrektor Fundacji Centrum Badania Opinii Społecznej zwrócił się z prośbą o mianowanie przedstawiciela Senatu do rady tej fundacji w kadencji 2008-2009. Zgodnie z art. 8 pkt 1 ust.1 ustawy z 20 lutego 1997 r. o Fundacji CBOS w skład jej rady powinien wejść przedstawiciel powołany przez Prezydium Senatu. Członkowie prezydium wysunęli dwie kandydatury: dr Barbary Radziejowskiej-Fedyszak i prof. Jacka Kurczewskiego. Po przedyskutowaniu obu kandydatur marszałek Senatu zarządził głosowanie. Stosunkiem głosów trzy do jednego na przedstawiciela Senatu w Radzie Fundacji CBOS został wybrany prof. J. Kurczewski. Prezydium Senatu rozpatrzyło oświadczenia senatorów o spełnieniu warunków do otrzymywania uposażenia senatorskiego. Prezydium zapoznało się z informacją o powołaniu Parlamentarnego Zespołu ds. Wychowania Młodzieży i przyjęło do wiadomości regulamin i skład osobowy zespołu. Prezydium rozpatrzyło wnioski o zlecenie zadań o charakterze programowym
Ponadto prezydium wysłuchało informacji o wnioskach programowych Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", Fundacji "Semper Polonia" oraz Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie", złożonych do Kancelarii Senatu na realizację zadań zleconych w br. Podczas posiedzenia szefowa Kancelarii Senatu minister Ewa Polkowska przedstawiła informację na temat senatorów poprzedniej kadencji, którym nie przekazano odprawy z powodu nieuzupełnienia dokumentów finansowych. W załączonym wykazie znalazło się 16 byłych senatorów. Prezydium zaleciło wystosowanie w tej sprawie pism do przewodniczących klubów parlamentarnych.
* * * 23 stycznia br. odbyło się 9. posiedzenie Prezydium Senatu. Prezydium Senatu zapoznało się z przedstawioną przez wicedyrektor Biura Spraw Międzynarodowych i Unii Europejskiej Kancelarii Senatu Annę Szklennik informacją o kandydatach na członków delegacji Senatu RP do dwustronnych i trójstronnych zgromadzeń parlamentarnych:
senator Łukasz Abgarowicz (Klub Senatorów Platformy Obywatelskiej RP), senator Stanisław Bisztyga (Klub Senatorów Platformy Obywatelskiej RP), senator Władysław Ortyl (Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość), senator Zdzisław Pupa (Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość).
marszałek Bogdan Borusewicz (niezrzeszony). senator Grzegorz Banaś (Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość), senator Krzysztof Piesiewicz (Klub Senatorów Platformy Obywatelskiej RP).
senator Paweł Klimowicz (Klub Senatorów Platformy Obywatelskiej RP), senator Sławomir Kowalski (Klub Senatorów Platformy Obywatelskiej RP), senator Andrzej Misiołek (Klub Senatorów Platformy Obywatelskiej RP), senator Bohdan Paszkowski (Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość). Prezydium zatwierdziło skład delegacji Senatu RP do dwustronnych
Klub Senatorów Platformy Obywatelskiej RP zgłosił kandydaturę senatora Andrzeja Szewińskiego w miejsce senatora Mariusza Witczaka. Prezydium wyraziło zgodę na zmianę zastępcy członka delegacji Senatu do Unii Zachodnioeuropejskiej. Podczas posiedzenia rozpatrzono wniosek senatora M. Witczaka o wyrażenie zgody na zorganizowanie w Senacie wystawy fotografii i malarstwa w związku z 750. rocznicą lokacji miasta Kalisza. Prezydium wyraziło zgodę na zorganizowanie ekspozycji w dniach 27 marca-11 kwietnia br. Prezydium rozpatrzyło wniosek przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Roku Generała Władysława Andersa senatora Piotra Ł.J. Andrzejewskiego o wyrażenie zgody na zorganizowanie w Senacie sesji poświęconej ubiegłorocznym obchodom. Prezydium wyraziło zgodę na zorganizowanie 27 lutego br. sesji podsumowującej oraz zaakceptowało przedstawiony kosztorys. Podczas posiedzenia rozpatrzono wniosek senator Janiny Fetlińskiej o wyrażenie zgody na zorganizowanie w Senacie wystawy "Stanisław Konopka (1896-1984). Dzieło życia". Prezydium wyraziło zgodę na ekspozycję w dniach 23 kwietnia - 7 maja br. Prezydium rozpatrzyło oświadczenia senatorów o spełnieniu warunków do otrzymywania uposażenia senatorskiego. Podczas posiedzenia prezydium rozpatrzono też wnioski o zlecenie zadań o charakterze programowym oraz przyznanie dotacji na ich wykonanie:
Podczas posiedzenia marszałek B. Borusewicz przedstawił propozycję wypracowania koncepcji dotyczącej roli Senatu w procesie realizowania polityki historycznej państwa. Poruszył także kwestię współpracy Sejmu i Senatu w działalności ustawodawczej dotyczącej obchodów najważniejszych rocznic i wydarzeń przypadających w latach, które obejmuje obecna kadencja parlamentu. Podkreślił, że przygotowanie długofalowego planu pozwoli na wskazanie priorytetów Senatu w tej dziedzinie i uniknięcie dublowania inicjatyw sejmowych. Szef Kancelarii Senatu minister Ewa Polkowska zaznaczyła, że inicjatywy na ten rok zostały już ogłoszone, dlatego należy skupić się nad tworzeniem kalendarza na lata następne. Prezydium przedyskutowało propozycję uczczenia najważniejszych dla Senatu wydarzeń - przypadającego w 2009 r. XX-lecia odrodzonego Senatu i pierwszych demokratycznych wyborów oraz rocznicy uchwalenia przez Senat inicjatyw dotyczących ustaw samorządowych (2010 r.). Członkowie prezydium przedstawili szereg propozycji związanych z planowanymi obchodami. Marszałek Senatu zaznaczył, że problem wymaga szerszego opracowania i rozważenia wszelkich okoliczności. Przekazał pozostałym członkom prezydium opracowanie przygotowane przez Fundację Ośrodka "Karta". Zdecydowano o kontynuowaniu dyskusji na ten temat na kolejnym posiedzeniu Prezydium Senatu, 7 lutego br. Postanowiono też zaprosić przewodniczących klubów senackich w celu wspólnego omówienia i ustalenia kierunków działalności historyczno-upamiętniającej Senatu. |
Poprzednia część, następna część, spis treści