21 marca 2008 r., w wieku 44 lat, zmarł senator VII kadencji dr Andrzej Tadeusz Mazurkiewicz, przewodniczący Komisji Obrony Narodowej, członek Komisji Spraw Zagranicznych. Poseł I kadencji, senator IV i VI kadencji. Reprezentował okręg wyborczy nr 21 w Krośnie.

W Sejmie I kadencji był członkiem Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich, Komisji Łączności z Polakami za Granicą oraz Komisji Nadzwyczajnej do zbadania skutków stanu wojennego. W Senacie IV kadencji był sekretarzem Senatu, zastępcą przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej, członkiem Komisji Kultury i Środków Przekazu. W Senacie VI kadencji był sekretarzem Senatu, zastępcą przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych oraz członkiem Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

Członek Prawa i Sprawiedliwości. W latach 1981-2004 należał do Konfederacji Polski Niepodległej (1999-2004 - wiceprzewodniczący).

Andrzej Tadeusz Mazurkiewicz urodził się 11 maja 1963 r. w Jarosławiu. Absolwent Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 2005 r. otrzymał stopień doktora nauk prawnych.

W latach 1982-1989 wielokrotnie go aresztowano i represjonowano za działalność w strukturach Konfederacji Polski Niepodległej i podziemnej Solidarności.

Od 1983 do 1984 r. pracował w Sekcji Drogowej PKP w Jarosławiu. W latach 1989-1991 był redaktorem gazet: "Nowe Relacje", "Opinia" i "Gazeta Polska". W latach 1993-1997 był członkiem Rady Programowej Polskiego Radia, a w latach 2001-2005 Rady Programowej TV POLONIA. Od 2002 r. był dyrektorem regionalnym World Discount Telecommunication Polska oraz doradcą w Instytucie Prawa Spółek i Inwestycji Zagranicznych w Krakowie. W latach 1994-2002 był radnym Rady Miasta Jarosławia (1994-1997 - wiceburmistrz), a także radnym Sejmiku Województwa Przemyskiego. Autor i współautor wielu inicjatyw samorządowych.

Jako prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Utworzenia Uczelni Wyższych doprowadził do powstania Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Jarosławiu oraz współdziałał przy utworzeniu uczelni w Przemyślu, Krośnie, Jaśle, Tarnowie i Tarnobrzegu. Był przewodniczącym Rady Programowej Instytutu Zarządzania i Marketingu, a także członkiem założycielem Lubelskiej Korporacji Prawniczej.

Autor kilku książek o tematyce historycznej i powieści science fiction oraz kilkuset artykułów w prasie krajowej i zagranicznej.

21 marca br. prezydent Lech Kaczyński nadał senatorowi Andrzejowi Mazurkiewiczowi pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla Polski, a w szczególności dla przemian demokratycznych i wolnej Polski oraz za działalność państwową i publiczną.

 

 

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o niespodziewanej śmierci

dr ANDRZEJA MAZURKIEWICZA

Senatora IV, VI i obecnej kadencji Senatu RP,

Przewodniczącego Senackiej Komisji Obrony Narodowej.

Posła na Sejm RP I kadencji.

Represjonowanego w czasie stanu wojennego

za działalność w Konfederacji Polski Niepodległej i podziemnej Solidarności.

W wolnej Polsce aktywnie działał na rzecz rozwoju samorządności lokalnej.

RODZINIE i BLISKIM

Składamy wyrazy głębokiego współczucia

Bogdan Borusewicz

Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

oraz

Wicemarszałkowie Senatu RP:

Krystyna Bochenek

Zbigniew Romaszewski

Marek Ziółkowski

 

 

 

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

Ś.P.

senatora Andrzeja Tadeusza MAZURKIEWICZA

wiceprzewodniczącego Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość

przewodniczącego senackiej Komisji Obrony Narodowej

posła na Sejm I kadencji, senatora IV, VI, VII kadencji

wiceprzewodniczącego Konfederacji Polski Niepodległej w latach 1999-2004

Rodzinie, Bliskim i wszystkim życzliwym jego pamięci

składamy wyrazy szczerego współczucia, wsparcia i otuchy w trudnych chwilach.

Łączymy się pogrążeni w głębokim smutku i żalu

Ewa Polkowska

Szef Kancelarii Senatu,

pracownicy Kancelarii Senatu