2009 Rok Polskiej Demokracji

Recital Chopinowski w Senacie zainaugurował
Rok Demokracji Lokalnej

Recital Chopinowski w wykonaniu Krzysztofa Jabłońskiego, który odbył się 5 stycznia 2010 roku w Senacie zainaugurował obchody Roku Demokracji Lokalnej. Senat RP, w uznaniu osiągnięć wspólnot samorządowych i regionalnych w dziedzinie tworzenia więzi społecznych i ich wkładu w budowę nowego ładu demokratycznego Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2010 Rokiem Demokracji Lokalnej.

Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu, przywitał gości przybyłych na koncert, złożył im noworoczne życzenia i przypomniał, że rok 2010 jest także Rokiem Fryderyka Chopina. Sejm i Senat podjęły uchwały w 200. rocznicę śmierci tego wielkiego artysty. Na koncert do Senatu przybyła Maria Kaczyńska, żona Prezydenta RP.

Krystyna Bochenek wicemarszałek Senatu otwierając spotkanie wyraziła nadzieję, że atmosfera wieczoru ciepła i serdeczna przeniesie się na kolejne 360 dni nowego roku, i że będzie to rok bez waśni i sporów. Zachęcała gości do obejrzenia towarzyszącej koncertowi wystawy "Chopinowi Duda-Gracz. Malarska interpretacja twórczości Fryderyka Chopina". Zaznaczyła, że to 10 z 295 obrazów Jerzego Dudy-Gracza, który zilustrował wszystkie dzieła Chopina, nawet te zaginione.

"Fryderyk Chopin to synonim polskości, a Duda-Gracz mówił o sobie, że jest chory na polskość" - podkreśliła wicemarszałek Senatu. Powiedziała, że artysta przywiązany był do tego, co bliskie i lokalne. Dodała, iż Senat przywiązuje ogromną wagę do rozwoju demokracji lokalnej i dlatego ten rok ogłosił Rokiem Demokracji Lokalnej.

Gośćmi Senatu tego wieczoru byli wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, senatorowie i posłowie z żonami, ambasadorowie, przedstawiciele świata artystycznego.

Wicemarszałek podziękowała Bogdanowi Borusewiczowi za patronat nad koncertem, za organizację tego wieczoru minister Ewie Polkowskiej Szefowi Kancelarii Senatu, Elżbiecie Pendereckiej prezes Stowarzyszenia Ludwiga van Bethovena, które z Fundacją Conspero zrealizowało Noworoczny Koncert, a także Wilmie Duda-Gracz, żonie nieżyjącego artysty, za to że doszło do tego spotkania. Elżbiecie Pendercekiej podczas wieczoru towarzyszył mąż Krzysztof Penderecki.

Recital poprzedziła emisja wypowiedzi Dudy-Gracza nt. cyklu jego obrazów, będących interpretacją malarską dzieł Fryderyka Chopina.

Prof. Krzysztof Jabłoński, uczeń prof. Andrzeja Jasińskiego to laureat wielu prestiżowych konkursów. Jego kariera rozpoczęła się od zdobycia III nagrody na XI Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Warszawie w 1985 r. Artysta prowadzi intensywną działalność koncertową na estradach Europy, obu Ameryk, Izraela, Korei Południowej i Japonii. Nagrywał dla radia i telewizji w wielu krajach. Ma w dorobku płyty wydane w Niemczech, Japonii i Polsce. Prowadził zajęcia na akademiach muzycznych w kraju, obecnie prowadzi kursy mistrzowskie, uczestniczy w pracach jury międzynarodowych konkursów pianistycznych. W trakcie recitalu goście w Senacie mogli wysłuchać m.in.: Poloneza AS-dur op. 53, Preludium Des-dur op.28 nr 15, Etiudy c-moll op.10 nr 12.