Kongres Gospodarczy Polonii Świata
Po raz 13. w Sali Kolumnowej Sejmu 16 czerwca 2007 r. rozpoczął trzydniowe obrady Kongres Gospodarczy Polonii Świata. Jego otwarcia dokonał Bogdan Borusewicz, Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, który - witając przybyłych - wyraził nadzieję, że będą chcieli wykorzystać dobrą koniunkturę gospodarczą i aktywnie włączą się do budowania potęgi gospodarczej swojej Ojczyzny.
Kongres - poza Warszawą - obradował w Lublinie i Zamościu. Patronat nad nim objęli: Premier Jarosław Kaczyński oraz Minister Gospodarki Piotr Woźniak, we współpracy z Marszałkiem Województwa Lubelskiego. W Kongresie wzięli udział przede wszystkim przedstawiciele Polonii ze wszystkich stron świata (ok. 400 osób), którzy są zaangażowani we współpracę gospodarczą z Polską, albo taką aktywność zamierzają podjąć. Uczestniczyła w nim również delegacja stanu Illinois z Wicegubernatorem Patrick'iem J. Quinn'em na czele (zdjęcie obok - na mównicy), a także niektórych samorządów wojewódzkich (na zdjęciu obok: Dariusz Piontkowski -Marszałek Województwa Podlaskiego).
Obecni na obradach przedstawiciele rządu z Wicepremierem Romanem Giertychem na czele podkreślali, że dobra sytuacja gospodarcza kraju winna skłaniać inwestorów, zwłaszcza polskiego pochodzenia, do wzmacniania i rozwijania kontaktów gospodarczych z Polską. Ponieważ jednym z założeń Kongresu jest wspieranie programu rozwoju tzw. ściany wschodniej, uczestnicy obrad mogli zapoznać się z planami dotyczącymi Programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej, które przedstawił Władysław Z. Ortyl, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.
Swoimi doświadczeniami związanymi ze współpracą gospodarczą z Polską podzielili się Andrzej H. Willmann z Aurum Capital Partners S.A. w Toronto, który mówił o inwestowaniu w Europie w oparciu o doświadczenia z Polską, a także Ryszard Łada, Prezes Zarządu Motorola Polska, jednej z wiodących firm związanych z komunikacją i elektroniką. W programie obrad nie zabrakło również i wypowiedzi badaczy z różnych ośrodków naukowych, którzy mówili m. in. o biopaliwach (Mieczysław Struś z Politechniki Wrocławskiej oraz prof. Anna Grzybek z Polskiej Izby Biomasy) i geotermii (prof. Ryszard Kozłowski z Politechniki Krakowskiej).
W godzinach popołudniowych rozpoczęły się rozmowy bilateralne. Część uczestników z Wicegubernatorem Patrick'iem J. Quinn'em i Ministrem Władysławem Z. Ortylem uczestniczyła w otwarciu Centrum Biznesu Polonijnego przy Al. Stanów Zjednoczonych 53.
Organizatorem Kongresu była Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Oprac. Biuro Polonijne Kancelarii Senatu
Zdjęcia: Romuald Łanczkowski©
|