Warszawa, 16 stycznia 2006 r.

Komunikat Biura Polonijnego Kancelarii Senatu w sprawie zasad ubiegania się o zlecenie zadań państwowych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą i przyznawania dotacji na ich wykonanie w 2006 roku

Biuro Polonijne Kancelarii Senatu uprzejmie informuje, że zasady zlecania zadań państwowych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą nie ulegną zasadniczym zmianom w 2006 roku.

Zadania te, tak jak w latach ubiegłych, mogą być zlecane tylko krajowym organizacjom pozarządowym, niebędącym jednostkami sektora finansów publicznych, mającym siedzibę w Polsce (np. stowarzyszeniom czy fundacjom), które spełniają wymogi formalne określone w następujących ustawach:

Szczegółowe zasady zostały określone w Zarządzeniu nr 53 Szefa Kancelarii Senatu z dnia 20 września 2005 r. w sprawie zasad postępowania przy rozpatrywaniu wniosków o zlecenie zadań państwowych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą i przyznawania dotacji na ich wykonanie - którego tekst jest dostępny na senackich stronach internetowych.

Jeśli krajowa organizacja pozarządowa, mająca siedzibę w Polsce jest zainteresowana uzyskaniem dotacji w 2006 roku, winna przesłać do Szefa Kancelarii Senatu następujące dokumenty:

  1. wypełniony wniosek o zlecenie zadania państwowego w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą wraz ze szczegółowym kosztorysem zadania oraz opisem tego zadania (formularze wniosków o zlecenie zadań państwowych stanowią załączniki do zarządzenia nr 53 Szefa Kancelarii Senatu: załącznik nr 1 - wniosek o zlecenie zadania państwowego o charakterze programowym; załącznik nr 2 - wniosek o zlecenie zadania państwowego o charakterze inwestycyjnym),
  2. statut jednostki niebędąca jednostką sektora finansów publicznych (zawierający opis jej zasięgu, struktury organizacyjnej, zakładanych celów, kompetencji władz itd.);
  3. uwierzytelniony aktualny odpis aktu rejestracyjnego (nie starszy niż sprzed 3 miesięcy);
  4. informację o poprzednio realizowanych zadaniach o podobnym charakterze;
  5. informacje na temat dotychczasowej działalności na rzecz Polonii i Polaków za granicą;
  6. posiadane referencje i certyfikaty.

Wszystkie wymagane dokumenty winny być podpisane przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli w imieniu jednostki i opieczętowane stosownymi pieczęciami (załączane kopie winny być poświadczone za zgodność z oryginałem).

Tak przygotowane wnioski o zlecenie zadań państwowych, aby mogły być poddane procedurze rozpatrywania wniosków, powinny wpłynąć do Kancelarii Senatu w następujących terminach:

 

DYREKTOR BIURA

(-) z up. Ewa Czerniawska