Podsumowanie obrad inauguracyjnego posiedzenia Polonijnej Rady Konsultacyjnej wygłoszone przez Marszałka Senatu RP, Bogdana Borusewicza.
Podczas dwóch dni obrad Rada realizowała niezwykle bogaty program ujęty w pięciu grupach tematycznych. Fakt, że udało się zrealizować tak napięty program posiedzenia, należało uznać za niewątpliwy sukces, biorąc pod uwagę dużą aktywność członków Rady i niezwykle ożywioną i twórczą dyskusję Pragnę również podziękować za materiały poglądowe przedstawione przez członków Rady, stanowiące twórczy wkład do dyskusji lub prezentujące stanowiska poszczególnych środowisk polskich.
Nowo powołani członkowie Rady podczas obrad odbyli również uroczyste spotkania z Prezydentem RP p. Lechem Kaczyńskim oraz Premierem p. Kazimierzem Marcinkiewiczem. Spotkania te pozwoliły członkom Rady jeszcze raz przekonać się, jak wielką wagę przywiązuje Państwo Polskie do kontaktów z Polonią i Polakami za granicą. Pozwoliły one ponadto na wyrobienie sobie przez członków Rady poglądu, co do linii polityki władz wobec środowisk polskich i polonijnych za granicą.
W ramach programu obrad Rada zapoznała się z informacją, dotyczącą obecnej współpracy i dalszych jej perspektyw poszczególnych organów władzy Państwa Polskiego ze środowiskami polonijnymi i polskimi w świecie. Ponadto przedstawiona została Radzie złożona sytuacja Polaków na Białorusi. Uczestnicy obrad jednomyślnie uznali, że w najbliższym czasie pomoc dla środowisk polskich na Białorusi będzie przedmiotem najwyższej troski Senatu oraz polem jego wzmożonej aktywności. Przedstawiono ponadto informację na temat różnorakich inicjatyw podjętych przez władze i gremia naukowe z okazji ustanowienia roku 2006 - Rokiem Języka Polskiego. Przedstawiciele poszczególnych resortów i środowisk naukowych zapoznali również uczestników obrad ze stanem faktycznym działań służących podniesieniu rangi języka polskiego w świecie oraz zwiększeniu poprawności językowej w urzędach i na co dzień. Podjęto oprócz tego wstępne ustalenia, dotyczące organizacji Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy, zgodnie duchem podjętej podczas ostatniego Zjazdu w 2001 r. uchwały. Organizację Zjazdu powierzono tradycyjnie Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska" pozostawiając ostateczny termin Zjazdu do decyzji środowiskom polonijnym. Przyjęta została również lista priorytetów, dotyczących finansowania zadań państwowych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą, odzwierciedlająca najpilniejsze potrzeby środowisk polonijnych i polskich za granicą oraz uwzględniająca ustanowienie roku 2006 - Rokiem Języka Polskiego.