12 września 2007 r.

Podczas swojego posiedzenia senatorowie z Komisji Zdrowia postanowili nie zgłaszać zastrzeżeń do ustawy o zmianie ustawy o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń oraz o zmianie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej i zaproponować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek.

W imieniu rządu pozytywne stanowisko w sprawie sejmowej noweli przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Bolesław Piecha. Swoje uwagi zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

W dyskusji szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Dorota Gardias podkreśliła, że pielęgniarkom zależy, by rozpatrywana nowelizacja jak najszybciej weszła w życie.

Nowela gwarantuje pracownikom służby zdrowia utrzymanie 30-procentowych podwyżek uzyskanych w 2006 roku i wpisanie ich do pensji zasadniczej. Podnosi także od października br. we wszystkich szpitalach wskaźnik kosztów świadczeń medycznych z 0,56 do 0,65. Według nowelizacji, minimum 40% wzrostu wartości kontraktu placówki medycznej musi być, pod groźbą sankcji, przeznaczone na podwyżkę płac jej pracowników.

Podczas posiedzenia komisji Andrzej Włodarczyk z Naczelnej Rady Lekarskiej zwrócił uwagę, że nowela wyłączyła z podwyżki lekarzy - rezydentów, co, jego zdaniem, może spowodować, że będą oni rezygnować ze specjalizacji i wyjeżdżać z kraju. Jak zapewnił wiceminister zdrowia B. Piecha, w budżecie są zaplanowane od stycznia 2008 r. środki na ten cel.

Wniosek o przyjęcie ustawy o zmianie ustawy o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń oraz o zmianie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej zgłosił senator Stanisław Karczewski. Ustalono, że podczas posiedzenia plenarnego przedstawi on sprawozdanie z prac komisji nad sejmową ustawą.