19 czerwca 2007 r.

Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Zdrowia oraz Komisji Gospodarki Narodowej kontynuowano rozpatrywanie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli. Pierwsze posiedzenie w tej sprawie odbyło się 29 maja br. Połączone komisje nie poparły wówczas wniosku o odrzucenie ustawy sejmowej i zdecydowały o ogłoszeniu przerwy i ustosunkowaniu się do niej po przedstawieniu opinii przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Rozpatrywana ustawa ma zobowiązać sprawców wypadków drogowych do finansowania leczenia ofiar. Koszty pokrywaliby ubezpieczyciele ze składek obowiązkowego ubezpieczenia OC kierowców, odprowadzając od pobranej składki ryczałt na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia. Początkowo ryczałt miałby wynieść 12%. W następnych latach wysokość ryczałtu mogłaby się zmienić.

Na obecnym posiedzeniu wiceminister zdrowia Bolesław Piecha omówił ponownie założenia nowelizacji, uchwalonej na podstawie projektu rządowego. Zapoznano się także z opinią senackiego biura legislacyjnego, które stwierdziło, że ustawa budzi zastrzeżenia zarówno konstytucyjne, jak i legislacyjne.

W posiedzeniu uczestniczyli także zastępca prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Dorota Puka, wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego Elżbieta Wanat-Połeć, dyrektor Departamentu Prawnego w Ministerstwie Zdrowia Władysław Puzoń, przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, Polskiej Izby Ubezpieczeń.

W głosowaniu połączone komisje postanowiły zaproponować Senatowi wprowadzenie 4 poprawek do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie przedstawi w imieniu komisji senator Janina Fetlińska.