27 marca 2007 r.
Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Zdrowia w celu zapoznania się z informacją Ministerstwa Zdrowia na temat sytuacji szpitali niepublicznych.
Informację na ten temat przedstawił wiceminister zdrowia marek Ludwik Grabowski, któremu towarzyszył dyrektor Departamentu Organizacji Ochrony Zdrowia w tym resorcie Piotr Warczyński. W posiedzeniu wziął także udział wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jacek Grabowski.
W Polsce funkcjonuje 817 szpitali, w tym 172 zakłady, które zarejestrowano jako niepuliczne zakłady opieki zdrowotnej. Szpitale niepubliczne stanowią 21% ogólnej liczby szpitali, pod względem liczby łóżek ich udział wynosi jedynie 5% ogólnej liczby łóżek (szpitale publiczne -172 636 łóżek, a szpitale niepubliczne - 8275 łóżek). Szpitale niepubliczne mają średnio 48 łóżek i są zdecydowanie mniejsze od jednostek publicznych (szpitale publiczne mają średnio 268 łóżek).
Wskaźnik wykorzystania łóżek w szpitalach niepublicznych wyniósł w 2005 r. 62,6% i był o niemal 9% niższy niż w szpitalach publicznych (71,5%). Wskaźnik ten zarówno dla szpitali publicznych, jak i niepublicznych jest znacząco niższy od wskaźnika optymalnego - powyżej 85%. Średni czas pobytu chorego w szpitalu niepublicznym w roku 2005 wyniósł 5,5 dnia, w szpitalu publicznym 6,6 dnia. Krótszy pobyt pacjenta w szpitalu pozwala na efektywniejsze wykorzystanie zasobów, przyjmowanie większej liczby pacjentów i zmniejszenie wydatków ponoszonych w związku z ich wydłużonym pobytem. Jednak w szpitalu niepublicznym może on być związany z charakterem świadczonych usług medycznych. Podmiotami tworzącymi dla niepublicznych szpitali są:
Wśród niepublicznych szpitali znajdują się także zakłady utworzone przez spółki, w których udziały mają jednostki samorządu terytorialnego. Należą do nich m.in. następujące zakłady opieki zdrowotnej:
Specyfika niepublicznych szpitali powoduje, że posiadają jedynie określony rodzaj aparatury medycznej. Spośród wszystkich szpitali niepublicznych 26,7% ma certyfikat jakości ISO (szpitale publiczne 15,7%), a 4,7% Certyfikat Akredytacyjny Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (szpitale publiczne 10,9%). W 2007 r. wartość kontraktów
z Narodowym Funduszem Zdrowia w przeliczeniu na łóżko wynosi:
W szpitalach niepublicznych personel medyczny jest najczęściej zatrudniony na podstawie umowy cywilno-prawnej, a w szpitalach publicznych - głównie na umowę o pracę.
Na zakończenie posiedzenia Komisji Zdrowia omówiono najważniejsze problemy wynikające z toku prac komisji, m.in. napływającą korespondencję.