20 września 2006 r.
Komisja Zdrowia przystąpiła do rozpatrywania ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. W posiedzeniu komisji wzięli udział m.in. Jarosław Pinkas, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Marek Lejk, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Konstanty Radziwiłł, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Michał Gaca z Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej, Jerzy Płókarz, prezes Krajowego Sztabu Ratownictwa Społecznej Sieci Ratunkowej, Iwona Zygmuntowicz z Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Andrzej Janicki, przewodniczący Komisji Nauki i Postępu Technicznego Polskiego Lobby Przemysłowego.
Sejm uchwalił ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym 8 września br. Przewiduje ona m.in. utworzenie w urzędach wojewódzkich centrów powiadamiania ratunkowego (CPR), które będą przyjmować zgłoszenia z numeru alarmowego 112 i natychmiast informować odpowiednie służby o nagłych wypadkach.
Ustawa zakłada dwojaki sposób finansowania ratownictwa medycznego: z budżetu państwa i przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Budżet będzie płacił tylko za świadczenia zdrowotne udzielane choremu w tzw. fazie przedszpitalnej, czyli od wypadku do momentu dowiezienia chorego do szpitala. Za świadczenia wykonane na oddziale ratunkowym będzie płacił NFZ. Utworzone zostaną zespoły koordynacji ratownictwa medycznego. W wojewódzkim centrum zarządzania kryzysowego będzie działał lekarz-koordynator.
W systemie ratownictwa mają współdziałać: szpitalne oddziały ratunkowe, zespoły ratownictwa medycznego, w tym także lotnicze, oraz organy administracji rządowej, zajmujące się realizacją zadań z tego zakresu. Zespoły ratownictwa będą dzielić się na specjalistyczne (lekarz i pielęgniarka lub ratownik, co najmniej trzy osoby) i podstawowe (bez lekarza, co najmniej dwie osoby).
Ponadto w ustawie znalazły się zapisy: o obowiązkowej edukacji w zakresie udzielania pierwszej pomocy w szkołach, a także o ustanowieniu 13 października dniem ratownictwa medycznego.
Ustawa ma zacząć obowiązywać 1 stycznia 2007 r. Na ratownictwo medyczne w przyszłym roku ma być przeznaczone z budżetu państwa ponad 1,2 mld zł.
Podczas dyskusji członkowie komisji zaproponowali poprawki do rozpatrywanej ustawy. Postanowiono, że głosowania nad zgłoszonymi poprawkami zostaną przeprowadzone na następnym posiedzeniu komisji.