8 czerwca 2006 r.

Posiedzenie Komisji Zdrowia zwołano w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej oraz niektórych innych ustaw.

W imieniu rządu przyjęcie nowelizacji rekomendował senatorom wiceminister zdrowia Andrzej Wojtyła. Zapoznano się także z opiniami o ustawie, które przekazali Krzysztof Filip z Sekretariatu Ochrony Zdrowia Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" i przedstawiciele Centrum Medycznego Szkolenia Podyplomowego. Uwagi szczegółowe zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Rozpatrywana nowelizacja reguluje m.in. zasady przekształcania i łączenia publicznych ZOZ-ów, nadzoru nad nimi wojewodów oraz udostępniania dokumentacji medycznej. Połączenie się ZOZ-ów może być dokonane nie tylko przez przeniesienie mienia jednego na inny, ale i przez utworzenie nowego.

Nowela przewiduje także zwiększenie nadzoru wojewodów nad ZOZ-ami. Dyrektorzy szpitali, planujący zamknięcie jednego z oddziałów np. z powodu remontu, będą musieli zwrócić się do wojewody, by ten wydał zgodę. Ograniczona zostanie liczba instytucji, które będą mogły korzystać z nazw: klinika, kliniczny czy uniwersytecki.

Ponadto nowelizacja porządkuje sprawy związane z nazewnictwem i rejestracją zakładów opieki zdrowotnej. Stanowi, że Centrum Medyczne Kształcenia Ustawicznego może być organem założycielskim dla ZOZ-ów.

Do nowelizacji włączono także zasady udostępniania dokumentacji medycznej oraz cennik za stronę wyciągu takiej dokumentacji. Jest to wynik wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 28 listopada 2005 r., który uznał, że zapisy ustawy o ZOZ-ach dotyczące dokumentacji medycznej są niekonstytucyjne. Dokumentacja medyczna ma być przechowywana przez 20 lat, dokumentacja w wypadku zgonu pacjenta na skutek uszkodzenia ciała lub zatrucia - 30 lat, zdjęcia rentgenowskie poza dokumentacją medyczną pacjenta - 10 lat, natomiast skierowania na badania - 5 lat. Maksymalna opłata za wyciąg lub odpis dokumentacji medycznej ma wynosić 0,0015 przeciętnego wynagrodzenia.

W głosowaniu Komisja Zdrowia postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 6 poprawek do ustawy o zmianie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej oraz niektórych innych ustaw, w większości zbieżnych z uwagami senackiego biura legislacyjnego. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Władysława Sidorowicza.