20 grudnia 2005 r.

Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Zdrowia w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Senatorowie zapoznali się ze stanowiskiem rządu, które przedstawił wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas. Wysłuchano także opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

W głosowaniu komisja opowiedziała się za zarekomendowaniem Senatowi przyjęcia bez poprawek sejmowej nowelizacji. Ustalono, że wypracowane w tej sprawie stanowisko przedstawi podczas posiedzenia plenarnego senator Stanisław Karczewski.

W drugim punkcie porządku dziennego rozpatrzono ustawę zmieniającą ustawę o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Stanowisko rządu w sprawie rozpatrywanej nowelizacji sejmowej przedstawiła podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Anna Gręziak. Wysłuchano także opinii Doroty Gardias z Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych oraz zapoznano się z uwagami senackiego biura legislacyjnego.

W dyskusji zwracano m.in. uwagę, że konstytucyjna zasada wolności działalności gospodarczej dotyczy zawodów pielęgniarki i położnej, jednak nie powinna ona być realizowana w wypadku zakładu opieki zdrowotnej w formie umowy cywilnoprawnej, gdyż w obecnej sytuacji rodzi to poczucie zagrożenia zarówno dla pielęgniarek, jak i zdrowia pacjentów. Brak zabezpieczeń prawnych przed zawieraniem niekorzystnych dla pielęgniarek umów cywilnoprawnych skutkuje nadmiernym oszczędzaniem na opłatach na ZUS, ubezpieczeniach, osłonach socjalnych, a także ograniczeniem praw pracowniczych.

Zwracano również uwagę na bezpieczeństwo pracy i odpowiedni nadzór nad pracą pielęgniarek i położnych, która jest pracą samodzielną, ale wymagającą nadzoru ze względu na jej zespołowy charakter. Zatem zawieranie umów cywilnoprawnych ze względu na swą specyfikę jest źródłem znacznych niebezpieczeństw zarówno dla zdrowia pacjenta, jak i interesu pielęgniarek.

W głosowaniu, w związku ze zgłaszanymi w dyskusji wątpliwościami, Komisja Zdrowia postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Ustalono, że stanowisko komisji w tej sprawie zarekomenduje Izbie senator Janina Fetlińska.

Na zakończenie posiedzenia senatorowie przystąpili do wyboru drugiego zastępcy przewodniczącego komisji. W dyskusji na to stanowisko senator S. Karczewski zgłosił kandydaturę senator J. Fetlińskiej.

W głosowaniu, przeprowadzonym przez senatorów: Margaretę Budner, Elżbietę Gelert oraz Czesława Żelichowskiego, senator J. Fetlińska uzyskała poparcie pozostałych członków komisji i została wybrana na drugiego zastępcę przewodniczącego Komisji Zdrowia.