15 marca 2007 r.

Senatorowie z Komisji Ustawodawczej postanowili nie zgłaszać zastrzeżeń do ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego.

W imieniu rządu przyjęcie nowelizacji, uchwalonej przez Sejm na podstawie projektu wniesionego przez Radę Ministrów, rekomendowali senatorom wiceminister sprawiedliwości Beata Kempa oraz zastępca prokuratora generalnego Przemysław Piątek. Przebieg prac sejmowych nad ustawą omówił poseł sprawozdawca Cezary Grabarczyk. Pozytywną opinię o ustawie przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Ustawa jest wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 26 lipca 2006 r. i wprowadza ogólną zasadę, zgodnie z którą koszty procesu karnego w razie uniewinnienia oskarżonego lub umorzenia postępowania ponosi w całości Skarb Państwa.

W dyskusji rozpatrywana nowelizacja nie wywołała żadnych kontrowersji. W przeprowadzonym głosowaniu senatorowie postanowili zaproponować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Janusza Gałkowskiego.

W drugim punkcie porządku dziennego Komisja Ustawodawcza rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Ustawę rekomendowali senatorom wiceministrowie sprawiedliwości B. Kempa oraz Andrzej Duda. Ponadto w dyskusji udział wzięli Marcin Krajewski z Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, Bartosz Wojna z Departamentu Prawnego Komisji Nadzoru Finansowego oraz przedstawiciel Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Rozpatrywana nowelizacja uzupełnia reformę prawa ubezpieczeń gospodarczych, jakiej dokonano w 2003 r. W ustawie znowelizowano unormowania dotyczące umowy ubezpieczenia zawarte w kodeksie cywilnym, wprowadzając m.in. skuteczniejszą ochronę interesów ubezpieczonego oraz zapewniając większą przejrzystość umownego stosunku ubezpieczenia.

W głosowaniu Komisja Ustawodawcza opowiedziała się za wprowadzeniem 2 poprawek do rozpatrywanej nowelizacji. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora J. Gałkowskiego.