14 września 2006 r.
Podczas posiedzenia Komisji Ustawodawczej rozważano możliwość podjęcia prac dotyczących deregulacji zbędnych aktów prawnych.
Senatorowie zapoznali się z wystąpieniem rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego dotyczącym najważniejszych problemów polskiego ustawodawstwa. W opinii rzecznika, w Polsce występuje nadmiar i zbyt duża szczegółowość stanowionego prawa oraz tendencja do regulowania ustawowego jak największych obszarów życia społecznego i gospodarczego. Od 1990 r. systematycznie wzrasta liczba uchwalanych ustaw; jest ona znacznie większa od liczby ustaw przyjmowanych w innych krajach. W związku z tym należałoby podjąć prace nad deregulacją zbędnych aktów prawnych, a także być może powołać instytucję, np. radę stanu, czuwającą nad jakością i zakresem stanowionego prawa.
W dyskusji senatorowie postanowili podjąć w pracach komisji sygnalizowane przez rzecznika zagadnienia i we współpracy z nim przystąpić do ustalenia obszarów, w których konieczna będzie deregulacja zbędnych aktów prawnych.
Tego samego dnia odbyło się pierwsze czytanie projektu uchwały Senatu w trzydziestą rocznicę powstania Komitetu Obrony Robotników.
W imieniu wnioskodawców projekt przedstawił senator Stefan Niesiołowski. Projekt zmierza do wyrażenia uznania dla Komitetu Obrony Robotników, przekształconego w 1977 roku w Komitet Samoobrony Społecznej KOR. Jak stwierdzono, powstanie KOR było ważnym wydarzeniem w najnowszej historii Polski i zapoczątkowało proces uaktywniania się środowisk i grup opozycyjnych wobec reżimu komunistycznego, umożliwiło rozwój niezależnych wydawnictw, przełamywało monopol władz komunistycznych w dziedzinie informacji, pozwalało na zapoczątkowanie procesu odkłamywania historii.
W wyniku dyskusji, a następnie głosowania Komisja Ustawodawcza postanowiła wnieść o wprowadzenie poprawki do projektu uchwały. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Piotra Ł.J. Andrzejewskiego.