12 maja 2006 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Ustawodawcza przystąpiła do pierwszego czytania projektu ustawy o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.
W dyskusji, w której wziął udział prokurator Jacek Sałamaga z Departamentu Prawno-Legislacyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości, a także prezes Krajowej Izby Komorniczej Iwona Karpiuk-Suchecka, zwrócono uwagę na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 maja br. oraz na skierowany do konsultacji zewnętrznych projekt nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji oraz kodeksu postępowania cywilnego, przygotowany przez resort sprawiedliwości. Jak stwierdzono, dotyczą one m.in. zagadnień, do których odnosi się projekt rozpatrywany przez Komisję Ustawodawczą. W związku z tym senatorowie postanowili kontynuować pracę nad projektem po zapoznaniu się z wyrokiem TK oraz projektem ministerialnym.
W drugim punkcie posiedzenia komisja przeprowadziła pierwsze czytanie projektu ustawy o ustanowieniu dnia 28 czerwca Dniem Poznańskiego Czerwca 1956 r. W imieniu wnioskodawców projekt przedstawił senator Janusz Gałkowski.
Projektowana ustawa ma na celu ustanowienie święta państwowego Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Jak stwierdzono w uzasadnieniu projektu, w wyniku brutalnego stłumienia przez ówczesne władze pierwszego strajku generalnego w PRL i demonstracji ulicznych w dniach 28 i 29 czerwca 1956 roku w Poznaniu zginęło ponad 70 osób, kilkaset zostało rannych, prawie 700 aresztowano. Wydarzenia poznańskie odbiły się głośnym echem w kraju i na świecie. Miały miejsce w szczególnym momencie dziejów w walce z systemem totalitarnym w Polsce i Europie. Wypadki spowodowały szok po obu stronach (władza - robotnicy) oraz przyspieszyły procesy demokratyzacji w kraju. Wnioski płynące z doświadczeń "Poznańskiego Czerwca" odegrały szczególną rolę w procesie tzw. przemian październikowych w państwach demokracji ludowych i przyspieszyły proces dojrzewania politycznego wielu ludzi.
Jak uzasadniono, zbliżająca się 50. rocznica tych wydarzeń jest dobrą okazją do przygotowania i uchwalenia aktu prawnego, którego celem będzie przypominanie o Powstaniu Poznańskiego Czerwca 1956 roku jako pierwszym w kraju buncie przeciwko totalitaryzmowi. Wejście w życie i obowiązywanie projektowanej ustawy wzmocni pamięć historyczną Polaków o bohaterstwie i przelanej krwi poznaniaków, którzy z bronią w ręku, pod hasłem "chleba i wolności" podjęli nierówną walkę, co w dalszej perspektywie doprowadziło do odzyskania suwerenności Polski.
Na mocy przedmiotowej ustawy dzień 28 czerwca byłby świętem państwowym, ale bez dnia wolnego od pracy. Ustawa nie pociąga za sobą obciążeń budżetowych i nie jest objęta prawem Unii Europejskiej.
W głosowaniu Komisja Ustawodawcza postanowiła podjąć inicjatywę ustawodawczą dotyczącą ustawy o ustanowieniu dnia 28 czerwca Dniem Poznańskiego Czerwca 1956 r. Do reprezentowania komisji w dalszych pracach nad projektem wyznaczono senatora J. Gałkowskiego.
Podczas posiedzenia przeprowadzono także pierwsze czytanie projektu uchwały Senatu w sprawie rocznicy wywozów Polaków na Sybir. W imieniu wnioskodawców projekt przedstawiła senator Anna Kurska.
W wyniku dyskusji, a następnie głosowania, komisja wprowadziła do niego poprawki i wniosła o przyjęcie przez Senat jednolitego projektu uchwały w sprawie rocznicy wywozów Polaków na Sybir:
<<W tym roku mija 65. i 66. rocznica masowych wywozów rodzin polskich na Sybir, głównie z kresów wschodnich i północnych. Miały one miejsce w lutym i kwietniu 1940 r., a także w czerwcu 1940 r. i w czerwcu 1941 r., przy czym ich kulminacja przypadła na kwiecień 1940 r. Oblicza się, że objęły one co najmniej 320 tys. osób. Z tej liczby wielu zginęło z głodu i zimna, a ci, którym udało się wrócić z zesłania, doznali poważnego uszczerbku na zdrowiu wskutek chorób i nieludzkich warunków.
Za barbarzyńskie działania sowieckiego reżimu zmierzające do wyniszczenia narodu polskiego, a w szczególności najbardziej patriotycznej jego części, byli odpowiedzialni nie tylko decydenci, tacy jak Józef Stalin, Ławrientij Beria, Wiaczesław Mołotow, ale także wykonawcy ich zbrodniczych rozkazów.
Senat RP oddaje hołd wszystkim Polakom zamęczonym i pozbawionym życia przez komunistyczną tyranię, a jednocześnie chyli czoła przed wszystkimi, którzy tę gehennę przeżyli lub też z narażeniem życia ratowali się ucieczką z transportów i wracali do Polski, pokonując pieszo nieprawdopodobne odległości. Pamiętajmy o ofierze i bohaterstwie naszych rodaków.
Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".>>.
Ustalono, że przyjęcie projektu uchwały zarekomenduje Izbie senator Stanisław Piotrowicz.
Na zakończenie posiedzenia Komisji Ustawodawczej przeprowadzono pierwsze czytanie projektu uchwały Senatu w sprawie uczczenia 85. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. W imieniu wnioskodawców projekt przedstawił senator Bronisław Korfanty.
W wyniku dyskusji, a następnie głosowania, komisja wprowadziła do niego poprawki i wniosła o przyjęcie przez Senat jednolitego projektu uchwały w sprawie uczczenia 85. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego:
<<Osiemdziesiąt pięć lat temu Ślązacy chwycili za broń, aby złączyć się z nowo powstałym państwem polskim.
W rocznicę wybuchu zwycięskiego III Powstania Śląskiego Senat wolnej Polski oddaje im cześć oraz wyraża najwyższy szacunek wszystkim, którzy przyczynili się do powrotu Śląska do Macierzy.
Mając w pamięci waleczność, odwagę i determinację powstańców, pragniemy, aby ich patriotyzm stanowił wzór dla współczesnej młodzieży. Chylimy czoła przed wszystkimi, którzy w tej walce oddali swe życie. Jesteśmy pełni uznania dla polskiego komisarza plebiscytowego i przywódcy III Powstania Śląskiego, Wojciecha Korfantego, który przez swoją działalność narodową i zabiegi dyplomatyczne doprowadził do przywrócenia Polsce Górnego Śląska.
Zapewniamy, że naszą intencją jest, aby każdy, kto uczestniczył w wydarzeniach dziejowych, jakie miały miejsce na Śląsku w latach 1919-1921, znalazł swe miejsce na kartach polskiej historii.
Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".>>.
Jak ustalono, w imieniu Komisji Ustawodawczej projekt uchwały w sprawie uczczenia 85. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego zarekomenduje Izbie senator Piotr Ł. J. Andrzejewski