10 listopada 2005 r.

Podczas posiedzenia Komisji Ustawodawczej przeprowadzono pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie uczczenia przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej Święta Niepodległości.

Zgłoszony projekt rekomendował wnioskodawca senator Andrzej Mazurkiewicz. W projekcie uchwały w 87. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości złożono hołd pokoleniu Polaków, które doprowadziło do odrodzenia się Państwa Polskiego. Stwierdzono także, że pokolenie Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego i setek tysięcy innych imiennych i bezimiennych bohaterów tamtych czasów dobrze zasłużyło się Polsce, dając wzór postępowania następnym pokoleniom, jak za Ojczyznę walczyć, jak jej bronić i jak ją kochać.

W dyskusji m.in. senatorowie A. Mazurkiewicz, Stefan Niesiołowski i Stanisław Piotrowicz zaproponowali wprowadzenie zmian do przedstawionego komisji tekstu.

W głosowaniu Komisja Ustawodawcza wprowadziła poprawki do projektu uchwały w sprawie uczczenia przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej Święta Niepodległości i wniosła o przyjęcie przez Senat jednolitego projektu uchwały. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Janusza Gałkowskiego.

W przyjętym przez Komisję Ustawodawczą projekcie napisano:

Senat Rzeczypospolitej Polskiej, w 87. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, składa hołd pokoleniu Polaków, które doprowadziło do odrodzenia się Państwa Polskiego.

Droga prowadząca do odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli wiodła przez wojny, powstania, a także przez działania na rzecz narodowej świadomości i tożsamości. Jej uwieńczeniem była najwyższa ofiara złożona na ołtarzu Ojczyzny w walkach toczonych w czasie I wojny światowej. Niewielka grupa patriotów, która wyruszyła w 1914 roku z Oleandrów, aby obudzić Polskę do walki o wolność, powinna być dla nas wzorem, jak tak niewielu może uczynić tak wiele.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża głęboką wdzięczność za czyn zbrojny i przelaną krew w I wojnie światowej, powstaniach wielkopolskim i śląskich. Pamiętamy również o tych, którzy w wojnie polsko-bolszewickiej uratowali zagrożoną niepodległość Polski osłaniając Europę przed Armią Czerwoną.

Wyrażamy głęboką wdzięczność zarówno tym, którzy z orężem w ręku szli drogą prowadzącą do niepodległości, jak i tym, którzy poprzez działania dyplomatyczne doprowadzili do uznania bytu niepodległego Państwa Polskiego.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej stwierdza, iż pokolenie Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego i setek tysięcy innych - imiennych i bezimiennych - bohaterów tamtych czasów, dobrze zasłużyło się Polsce, dając wzór postępowania następnym pokoleniom, jak za Ojczyznę walczyć, jak jej bronić i jak ją kochać.

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".