18 lipca 2007 r.

Komisja Spraw Unii Europejskiej i Komisja Spraw Zagranicznych na wspólnym posiedzeniu podsumowały prezydencję niemiecką w Unii Europejskiej.

Jak ocenił obecny na posiedzeniu ambasador Niemiec Reinhard Schweppe, najważniejsze osiągnięcia przewodnictwa jego kraju w UE w pierwszym półroczu tego roku to uzyskanie konsensusu w sprawie traktatu reformującego Unię Europejską oraz przyjęcie zobowiązań dotyczących polityki energetycznej i klimatycznej.

Ambasador Niemiec podkreślił, że udało się osiągnąć porozumienie co do wszystkich punktów merytorycznych nowego traktatu Unii. Jego zdaniem, podczas rozpoczynającej się 23 lipca konferencji międzyrządowej (która ma przygotować nowy traktat) nie pojawią się kwestie sporne. Mandat, będący podstawą prac konferencji międzyrządowej, przywódcy krajów UE przyjęli podczas czerwcowego szczytu UE.

Szef Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej Ewa Ośniecka-Tamecka zgodziła się z ambasadorem Niemiec, że wszystko co zostało uzgodnione podczas tego szczytu, zostało zapisane w mandacie na konferencję międzyrządową.

Ambasador R. Schweppe podkreślił znaczenie marcowego spotkania przywódców UE, na którym podjęto zobowiązania dotyczące polityki energetycznej i klimatycznej. Zaznaczył, że wówczas zostały jasno postawione cele dotyczące np. redukcji emisji gazów cieplarnianych. Podczas tego spotkania zdecydowano również, że do 2020 roku 20% energii produkowanej w UE będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych.

Dzięki tym postanowieniom - stwierdził ambasador - również szczyt G8 (siedem najbardziej uprzemysłowionych państw świata i Rosji) zajął się sprawami klimatycznymi.

Ambasador przyznał, że nie wszystko udało się osiągnąć. Wśród porażek wymienił nierozpoczęcie negocjacji z Rosją w sprawie nowego porozumienia między tym krajem a Unią. Rozpoczęciu rozmów sprzeciwia się Polska, uzależniając swoją zgodę od tego, czy Rosja zniesie embargo na polskie mięso i produkty roślinne.

Gościem senackich komisji był także José Sequeira e Serpa, ambasador Portugalii, kraju, który objął przewodnictwo w UE od 1 lipca.

Ambasador szczegółowo przedstawił priorytety prezydencji portugalskiej w Unii Europejskiej. Podkreślił m.in., że niezbędna jest poprawa funkcjonowania UE poprzez reformę traktatów w celu zapewnienia lepszego wykonania Strategii Lizbońskiej oraz bardziej skutecznych działań zewnętrznych. W ten sposób bowiem kraje Unii mogą wpływać na swą pozycję w zglobalizowanym świecie.

W opinii ambasadora, reforma Unii powinna ułatwić wypełnienie istniejących zobowiązań w odniesieniu do procesu rozszerzenia. Korzyści płynące z tego wysiłku są oczywiste - polegają na przyczynianiu się do pokoju, stabilizacji oraz dobrobytu w Europie. UE powinna się rozwijać i zwiększać te korzyści.

Zapewnił też, że prezydencja portugalska zapewni niezbędne procedury do wprowadzenia do strefy euro państw członkowskich spełniających wymogi ustanowione w traktatach.

Na zakończenie posiedzenia Komisji Spraw Unii Europejskiej senatorowie przyjęli ramowy plan pracy na drugie półrocze br.

Przewiduje on m.in. we wrześniu cykliczne spotkanie komisji do spraw europejskich parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej na Słowacji oraz komisji do spraw europejskich parlamentów Litwy, Łotwy, Estonii i Polski na Litwie, w październiku - konferencję na temat Traktatu Reformującego oraz wizytę studyjną w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Ponadto senatorowie omówią doświadczenia komisji w opiniowaniu dokumentów dotyczących środków ochronnych UE, a także stan przygotowań do wejścia do strefy Schengen.