29 maja 2007 r.

Tematem posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych była sytuacja polityczna w Kosowie i jej wpływ na państwa regionu bałkańskiego.

Informację o sytuacji politycznej w Kosowie przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Rafał Wiśniewski. Jak stwierdził, rozstrzygnięcie statusu tej prowincji jest kwestią zasadniczą dla stabilizacji regionu Bałkanów Zachodnich i dalszej integracji europejskiej. Polska popiera projekt nowej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie niepodległości Kosowa, przedstawiony przez Stany Zjednoczone oraz UE, oparty na planie Ahtisaariego. W wypadku zawetowania tej rezolucji przez Rosję można spodziewać się konfrontacji między UE a Rosją. Wobec pojawiających się głosów, że niepodległe Kosowo może stworzyć niebezpieczny precedens dla innych obszarów kryzysowych (Naddniestrze, Kaukaz Południowy), Polska przeciwstawia się jakimkolwiek propozycjom podziału prowincji.

Podczas posiedzenia plan Ahtisaariego omówił ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Balcer. Plan zakłada przyznanie Kosowu, nadzorowanemu obecnie przez społeczność międzynarodową, niepodległości, wypracowanie projektu konstytucji oraz praw gwarantujących multietniczność prowincji.