15 marca 2007 r.
Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Obrony Narodowej rozpatrzono, a następnie przyjęto stanowisko w sprawie udziału Polski we Wspólnej Polityce Zagranicznej i Bezpieczeństwa (WPZiB) Unii Europejskiej:
"Komisja Spraw Zagranicznych Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i Komisja Obrony Narodowej Senatu Rzeczypospolitej Polskiej po wysłuchaniu w dniach 20 lutego i 13 marca 2007 r. informacji przedstawicieli rządu oraz ekspertów na temat udziału Polski we Wspólnej Polityce Zagranicznej i Bezpieczeństwa (WPZiB ) Unii Europejskiej wyrażają przekonanie, że w chwili obecnej Wspólna Polityka Zagraniczna i Bezpieczeństwa UE jest w stadium rozwoju. Polska powinna w zdecydowany sposób przyczyniać się do usprawnienia regulujących ją mechanizmów zawartych w projekcie Traktatu Konstytucyjnego bądź dokumentu, który ma go zastąpić. Chodzi zwłaszcza o te mechanizmy, które dotyczą uzgadniania wspólnego stanowiska w dziedzinach szczególnie istotnych dla rządów i parlamentów państw członkowskich.
Ze względu na zagrożenia wynikające z lokalnych konfliktów oraz rozprzestrzeniającej się fali terroryzmu i związanej z tym destabilizacji, w tym regionów sąsiadujących z UE, szczególnie ważne jest zaangażowanie krajów członkowskich UE w Europejską Politykę Bezpieczeństwa i Obrony (EPBiO).
Pod wpływem aktualnych wydarzeń - pomimo braku Traktatu Konstytucyjnego - nie powinny ustawać wysiłki na rzecz wypracowania wspólnego stanowiska państw członkowskich wobec bieżących problemów dotyczących wspólnych misji wojskowych i policyjnych szczególnie w wypadku planowanych operacji UE w Kosowie i Afganistanie, perspektywy jądrowej Iranu, bezpieczeństwa energetycznego, Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i stosunków z Federacją Rosyjską.
Komisje zwracają uwagę, że dla realizacji optymalnych celów w ramach WPZiB niezbędne jest poszukiwanie przez Polskę państw reprezentujących podobne stanowisko do naszego w sprawie przyszłości WPZiB, wśród wszystkich państw członkowskich UE, przede wszystkim tych, z którymi łączą nas doświadczenia historyczne i wspólne rozumienie źródeł zagrożeń dla bezpieczeństwa.
Istotna rola dla aktywnego udziału Polski we WPZiB przypada nie tylko członkom polskiego rządu i dyplomatom, ale także polskim parlamentarzystom i eurodeputowanym oraz instytucjom i organizacjom pozarządowym, które mogą być istotnym źródłem inspiracji dla polityki europejskiej.
Komisje popierają wszystkie działania, których celem jest umacnianie UE oraz pozycji Polski w Unii, przezwyciężenie kryzysu związanego z zamrożeniem procesu ratyfikacji Traktatu Konstytucyjnego, a zwłaszcza wsparcie starań podjętych dla rozwiązania tego problemu przez Prezydencję Niemiecką. Szczególnie istotnym elementem europejskiego bezpieczeństwa jest bezpieczeństwo energetyczne wszystkich członków UE.
W związku z powyższym komisje wyrażają poparcie dla wszystkich działań rządu, które mają na celu:
1) wzmocnienie WPZiB: w aspekcie polityczno-instytucjonalnym poprzez:
2) wzmocnienie WPZiB: w aspekcie polityczno gospodarczym poprzez:
3) wzmocnienie WPZiB: w aspekcie bezpieczeństwa i obronności poprzez:
Biorąc powyższe pod uwagę komisje uznają, że skuteczność Wspólnej Polityki Zagranicznej
i Bezpieczeństwa, w tym Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, będzie umacniać Unię Europejską. Polsce powinno zależeć, aby w trakcie rozwoju tych polityk zdobywać przychylność dla realizacji naszych narodowych interesów. Odwoływanie się do przynależnego każdemu państwu prawa zawetowania decyzji nie leżących w jego interesie, powinno być ostatecznością.
Należy pozytywne wpływać na sposób postrzegania naszych problemów przez pozostałe państwa członkowskie Unii Europejskiej i pozyskiwać je dla rozwiązań uwzględniających polski interes".