13 marca 2007 r.

Senatorowie z Komisji Spraw Zagranicznych rozpatrywali ustawę o ratyfikacji Umowy o przywilejach i immunitetach Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza, przyjętej na VII Spotkaniu Państw - Stron Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza w dniu 23 maja 1997 r.

Na temat ustaleń przyjętych w przedmiotowej umowie informację przekazał wicedyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Andrzej Kremer. Pozytywną opinię o ustawie ratyfikacyjnej przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Prawidłowe funkcjonowanie Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza jest możliwe tylko wówczas, gdy jego przywileje i immunitety będą respektowane przez możliwie największą liczbę państw. Umowa przyznaje jego funkcjonariuszom (członkom trybunału, sekretarzowi i urzędnikom Trybunału, jego ekspertom, agentom, doradcom i adwokatom) oraz innym osobom pełniącym misje z polecenia Trybunału m.in. immunitet sądowy, nietykalność pomieszczeń oraz dokumentów, zwolnienia celne i podatkowe.

Przystąpienie Polski do przedmiotowej umowy nie wymaga wdrożenia do systemu krajowego poprzez wydanie nowych aktów prawnych i nie spowoduje skutków dla budżetu państwa.

W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych nie zgłosiła zastrzeżeń do rozpatrywanej ustawy ratyfikacyjnej. Ustalono, że jej przyjęcie zarekomenduje Izbie senator Andrzej Jaroch.

W drugim punkcie porządku posiedzenia senatorowie rozpatrzyli ustawę o ratyfikacji Protokołu w sprawie przywilejów i immunitetów Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego, przyjętego w Kingston dnia 27 marca 1998 r.

Wysłuchano informacji na temat ustaleń przyjętych w przedmiotowej umowie przedstawionej przez wicedyrektora Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych A. Kremera. Pozytywną opinię wyraziło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

W głosowaniu komisja postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek sejmowej ustawy ratyfikacyjnej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora A. Jarocha.