26 października 2006 r.
Odbyło się posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych mające na celu upamiętnienia 50. rocznicy powstania węgierskiego w 1956 r.
Na temat wydarzeń węgierskich głos zabrali: Ambasador Republiki Węgierskiej w Polsce Mihály Győr, podsekretarz stanu w MSZ, ambasador RP w Republice Węgierskiej w latach 2001-2005, szef Instytutu Polskiego w Budapeszcie w roku 1997 Rafał Wiśniewski, ambasador Republiki Węgierskiej w Polsce w latach 1990-1995, uczestnik Powstania Węgierskiego w 1956 r. Ákos Engelmayer, radca Ambasady Republiki Węgierskiej w Polsce w latach 1991-1995 oraz 1999-2003 Adrienne Kőrmendy oraz współorganizator Robotniczo-Studenckiego Komitetu Pomocy Węgrom w Krakowie w roku 1956, autor książki "Bezbronne braterstwo" Andrzej Bratkowski.
Na zakończenie posiedzenia przyjęto stanowisko Komisji Spraw Zagranicznych Senatu w sprawie Powstania na Węgrzech w 1956 roku:
"W pięćdziesiątą rocznicę Powstania na Węgrzech Komisja Spraw Zagranicznych
Senatu Rzeczypospolitej Polskiej wyraża szacunek i podziw dla bohaterskich powstańców węgierskich, którzy w staraniach o niepodległość i demokrację dla swojej Ojczyzny mieli odwagę podjąć walkę z komunistyczną tyranią i sowieckim imperializmem. Opuszczeni przez mocarstwa zachodnie, uznające jałtański podział Europy na narody wolne i zniewolone, samotnie walczyli z przeważającymi siłami Armii Czerwonej, jak i z rodzimymi kolaborantami i zdrajcami. Powstanie Węgierskie było największym zrywem wolnościowym po II wojnie światowej i stanowiło inspirację oraz punkt odniesienia dla wszystkich późniejszych działań narodów zniewolonych przez komunistów. Całe społeczeństwo polskie udzielało swojego wsparcia powstańcom węgierskim.
Nie można pominąć wpływu, jaki na wydarzenia węgierskie miał robotniczy bunt w Poznaniu, w czerwcu 1956 r. Pamiętamy, że Powstanie Węgierskie zapoczątkowała manifestacja solidarności z polskim październikiem i Polską pod hasłem <<Wszyscy Węgrzy chodźcie z nami, pójdziemy za Polakami>>, która odbyła się pod pomnikiem generała Józefa Bema, bohatera narodu polskiego i węgierskiego.
W pięćdziesiątą rocznicę tych wydarzeń oddajemy cześć węgierskim bohaterom, którzy zginęli w walce o wolne Węgry, oraz kilkuset powstańcom powieszonym w wyniku późniejszych represji i wszystkim straconym. Składamy hołd ich przywódcom, zdradzonym, oszukanym, podstępnie uwięzionym i skazanym na męczeńską śmierć: premierowi Węgier Imre Nagyowi, ministrowi obrony narodowej generałowi Pálowi Maleterowi oraz ich współpracownikom".
Diariusz Senatu nr 25