13 września 2006 r.

Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Spraw Zagranicznych w celu rozpatrzenia ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Macedonii o zabezpieczeniu społecznym, podpisanej w Warszawie dnia 6 kwietnia 2006 r.

Na temat rozwiązań zawartych w przedmiotowej umowie wypowiadali się podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Kazimierz Kuberski oraz naczelnik wydziału w Departamencie Migracji w tym resorcie Barbara Gross, a także dyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Janusz Łącki. W opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, ustawa nie budzi zastrzeżeń o charakterze legislacyjnym.

Jak stwierdzono, przejęte przez Macedonię po uzyskaniu niepodległości do tymczasowego stosowania regulacje z lat 1958 i 1961 w zakresie zabezpieczenia społecznego powstały w realiach odbiegających od współczesnych. Nie przystając do zreformowanych regulacji wewnętrznych Polski i Macedonii, nie pozwalały one na należytą ochronę interesu świadczeniobiorców (w szczególności dotyczyło to ustalania wysokości świadczeń emerytalnych).

Przedmiotowa umowa zawiera uregulowania oparte na standardach regulacji wspólnotowych, które stosuje się w aktualnie zawieranych przez Polskę umowach z państwami spoza Unii. Należą do nich zasady: równego traktowania, swobodnego eksportu świadczeń, jedności stosowanego prawa oraz zachowania praw nabytych.

Podmiotowy zakres umowy obejmuje osoby, które podlegają lub podlegały ustawodawstwu jednej lub obu stron, a także inne osoby wywodzące swoje prawa od tych osób. Przedmiotowym zakresem jest objęte ubezpieczenie: zdrowotne, z tytułu choroby i macierzyństwa, emerytalne i rentowe, z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz zasiłki dla bezrobotnych, a także zasiłki rodzinne. Umowa nie ma zastosowania do świadczeń na rzecz ofiar wojny lub jej skutków.

W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Macedonii o zabezpieczeniu społecznym, podpisanej w Warszawie dnia 6 kwietnia 2006 r. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Jarosława Laseckiego.