1 sierpnia 2006 r.
Odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych, Komisji Spraw Unii Europejskiej oraz Komisji Gospodarki Narodowej poświęcone bezpieczeństwu energetycznemu Polski.
Informację na ten temat przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Tomasz Wilczak, który stwierdził, że Polska obecnie realizuje politykę mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju przy poszanowaniu wymogów ochrony środowiska i uwzględniającą rachunek ekonomiczny. Wiceminister przypomniał, że 60% energii wytwarzanej w Polsce pochodzi z węgla. Chcąc wypełnić zobowiązania wobec społeczności europejskiej oraz mając na uwadze niezależność energetyczną Polski i UE, nasz kraj wspiera rozwój technologii czystego węgla.
Wiceminister T. Wilczak poinformował, że w dokumencie "Polityka energetyczna Polski do roku 2025", który Rada Ministrów przyjęła na początku ubiegłego roku, przewidziano przeprowadzenie do roku 2008 konsultacji społecznych w sprawie budowy w Polsce jednej lub kilku elektrownii atomowych. Zaznaczył, że rosnące szybko zapotrzebowanie na energię elektryczną przy starzejącym się majątku wytwórczym, przesyłowym i dystrybucyjnym może doprowadzić do pogarszania się bezpieczeństwa energetycznego oraz niezawodności dostaw do odbiorców.
Wiceminister gospodarki stwierdził, że przy istniejących w Polsce mocach wytwórczych, wynoszących około 30 tysięcy megawatów i okresie życia instalacji 30-35 lat, corocznie powinny powstawać nowe źródła energii elektrycznej o mocy około 800-1000 megawatów. W ciągu ostatnich pięciu lat nie powstało jednak żadne nowe źródło takiej energii. Widząc kryjące się w tym zagrożenie, 28 marca br. Rada Ministrów przyjęła dokument "Program dla elektroenergetyki" w celu zwiększenia bezpieczeństwa w zakresie dostaw energii elektrycznej.
Pomimo wzrostu cen na gaz ziemny przewiduje się znaczne zwiększenie popytu na gaz zarówno w Polsce, jak i w świecie. Priorytetem jest dywersyfikacja dostaw gazu i zbudowanie podobnej struktury importu jak istniejąca we Francji lub Niemczech. Służyć temu mają rozmowy PGNiG z partnerami z Norwegii dotyczące budowy gazociągu z Norwegii do Polski, a także prace zmierzające do budowy na polskim wybrzeżu terminalu do odbioru gazu skroplonego. Rada Ministrów 3 stycznia br. podjęła uchwałę w sprawie działań mających na celu dywersyfikację dostaw nośników energii do Polski. Polska potwierdza w niej swój krytyczny stosunek do budowy Gazociągu Północnego, który zmniejsza bezpieczeństwo Europy Centralnej i Wschodniej.
W dalszej części wypowiedzi wiceminister T. Wilczak mówił o polityce energetycznej w wymiarze UE. Poinformował, że Komisja Europejska opublikowała dokument "Zielona Księga - europejska strategia na rzecz zrównoważonej konkurencji i bezpiecznej energii", którego celem jest wywołanie dyskusji na temat koniecznych działań na poziomie Wspólnoty, zmierzających do wprowadzenia nowej polityki energetycznej opartej na zrównoważonym rozwoju, konkurencyjności oraz bezpieczeństwie dostaw energii.
Przewodniczący Komisji Spraw Unii Europejskiej senator Edmund Wittbrodt zwrócił uwagę na zwiększone zapotrzebowanie na energię w okresie ostatnich miesięcy letnich. Zapytał, co czyni rząd, aby zapewnić wystarczające dostawy energii przy zwiększonym jej zużyciu, a także o przyczynę braku dostaw ropy rurociągiem "Przyjaźń" do rafinerii w Możejkach.
Wiceminister T. Wilczak potwierdził, że utrzymująca się w Polsce upalna pogoda spowodowała dość duże zakłócenia w pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Podkreślił jednak, że trwa realizacja kilku projektów, m.in. elektrownii Pątnów, niebawem też rozpocznie się modernizacja elektrowni w Łagiszy. Wyjaśnił, że powodem zatrzymania pracy elektrowni w Możejkach była awaria rurociągu zasilającego od strony Rosji.
Senator Andrzej Mazurkiewicz interesował się perspektywą wybudowania w Polsce elektrowni atomowej, pytał także o ogólnopolski program koordynujący źródła energii odnawialnej.
Senator Marian Miłek stwierdził, że jeśli nie znajdą się pieniądze na narodowy program odnawiania energetyki - w wysokości 3,5 miliarda zł rocznie - to będziemy w bardzo trudnej sytuacji, kilka dni temu groził nam 20 stopień zasilania, kupowano energię w Niemczech, gdyż polskie elektrownie były niewydolne.
Senator E. Wittbrodt pytał o stanowisko polskiego rządu w sprawie perspektywy finansowania przez UE Gazociągu Północnego.
Wiceminister T. Wilczak poinformował, że ze względu na wysoki koszt realizacji elektrowni jądrowej i długi cykl jej budowy można przypuszczać, iż uruchomienie pierwszej takiej elektrowni w Polsce nastąpiłoby około roku 2020. W Ministerstwie Gospodarki przewiduje się uruchomienie zespołu ds. energetyki atomowej. Przyznał, że w tej chwili inwestycja związana z Gazociągiem Północnym jest na liście systemowych inwestycji transeuropejskich, na które Komisja Europejska może przydzielić środki na tzw. studia wykonalności.
Wiceminister gospodarki stwierdził, że nierozpoznane są kwestie ekologiczne dotyczące konsekwencji budowy tego gazociągu.
Wiceminister T. Wilczak poinformował, że zadłużona grupa BOT (Bełchatów, Opole, Turów) wejdzie wraz z przedsiębiorstwem Polskie Sieci Energetyczne, Zespołem Elektrowni "Dolna Odra" oraz ośmioma zakładami energetycznymi ze wschodniej i środkowej Polski w skład koncernu Polska Grupa Energetyczna. Zaznaczył, że grupa ta ma przed sobą perspektywę wzrostu, spółki, które będą je tworzyć, oprócz BOT, są minimalnie zadłużone.
Zastępca dyrektora Departamentu Energetyki w Ministerstwie Gospodarki Zbigniew Kamieński poinformował, że celem Polski jest uzyskanie do 2010 roku 7,5% energii ze źródeł odnawialnych (obecnie wskaźnik ten wynosi 2,6 %).
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Rafał Wiśniewski podkreślił, że Polska nie zmienia swojego stanowiska w sprawie Gazociągu Północnego, jest on nieracjonalny ekonomicznie i wątpliwy w wymiarze ekologicznym, zmniejsza bezpieczeństwo energetyczne zarówno naszego kraju, jak i kilku innych państw regionu. Polska zabiega, aby nie były wspierane przez instytucje europejskie, również finansowe, projekty, które zwiększają bezpieczeństwo energetyczne jednych państw członkowskich UE, a ograniczają - drugich.
Senator Andrzej Gołaś pytał, co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego oraz o plany strategiczne dotyczące polskiego sektora węglowego.
Senator Andrzej Owczarek interesował się stanowiskiem rządu w sprawie umów z Rosją na dostawy gazu do Polski.
Senator Jarosław Lasecki interesował się m.in. przewidywanym na lata 2005-2015 wysokim zużyciem gazu w Polsce w porównaniu z innymi krajami UE oraz planami dotyczącymi wykorzystania węgla kamiennego jako naturalnego surowca Polski.