25 kwietnia 2006 r.
Na swym posiedzeniu senatorowie z Komisji Spraw Zagranicznych dyskutowali na temat stosunków polsko-białoruskich i polsko-ukraińskich.
W wyniku dyskusji - przeprowadzonej z udziałem zaproszonych gości, m.in. przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Ośrodka Studiów Wschodnich, Centrum Stosunków Międzynarodowych - komisja przyjęła stanowiska w sprawie stosunków polsko-białoruskich oraz w sprawie stosunków polsko-ukraińskich:
"Komisja Spraw Zagranicznych stoi na stanowisku, że łamanie demokracji i praw obywatelskich pod rządami Aleksandra Łukaszenki jest trwałą rzeczywistością Białorusi. Ostatnie wybory i towarzyszące im represje były tego kolejnym potwierdzeniem. Dlatego solidaryzując się z ludźmi walczącymi o przywrócenie demokracji na Białorusi, zwracamy się do rządu o zamrożenie politycznych stosunków polsko-białoruskich na możliwie najniższym poziomie. Proponujemy też zawieszenie członkostwa Białorusi w Inicjatywie Środkowoeuropejskiej".
"Komisja Spraw Zagranicznych, doceniając rolę Ukrainy w transformacji Sojuszu Północnoatlantyckiego, uznaje członkostwo Ukrainy w NATO za ważny czynnik stabilizacji europejskiej i dlatego zwraca się do rządu o zintensyfikowanie dotychczasowych działań zmierzających do osiągnięcia tego celu.
Komisja zwraca się do rządu o poparcie dla zawarcia pomiędzy Ukrainą a Unią Europejską układu o stowarzyszeniu, jako wyraz uznania dla europejskich aspiracji Ukrainy i jej znaczenia dla jednoczącej się Europy".
Podczas posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych przyjęto także projekt uchwały komisji w sprawie udziału ekspertów i specjalistów z Tajwanu w Światowej Organizacji Zdrowia:
"Komisja Spraw Zagranicznych uważa, że w obliczu problemów, których rozwiązanie wymaga współpracy całej społeczności międzynarodowej, niestosowne i szkodliwe są motywowane kalkulacjami politycznymi wykluczenia z tej współpracy niektórych społeczności i terytoriów. W związku z tym popieramy udział ekspertów i specjalistów z Tajwanu w obradach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na prawach obserwatorów.
Uważamy, że zwłaszcza w obliczu rozprzestrzeniającej się na obszarach Azji, krajów położonych w rejonie Pacyfiku, a także w innych rejonach ptasiej grypy, mogącej przybrać rozmiary groźnej i trudnej do opanowania epidemii, udział przedstawicieli wszystkich państw zainteresowanych współpracą w jej zwalczaniu jest niezbędny. Podkreślamy duże doświadczenie oraz znaczący udział Tajwanu w akcjach humanitarnych, medycznych, a także wszelkich działaniach mających na celu przeciwdziałanie skutkom naturalnych katastrof, takich jak mająca miejsce w 2004 roku tragedia tsunami. Komisja zwraca uwagę, że parlamenty kilku krajów Unii Europejskiej uchwaliły rezolucje popierające udział przedstawicieli Tajwanu w pracach Światowej Organizacji Zdrowia, dlatego też apelujemy do państw członkowskich Unii Europejskiej o poparcie dla naszego stanowiska, mającego na celu rozwój współpracy dla dobra międzynarodowej społeczności".