22 marca 2006 r.
Na wspólnym posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Spraw Unii Europejskiej rozpatrywano ustawę o ratyfikacji Traktatu między Królestwem Belgii, Republiką Czeską, Królestwem Danii, Republiką Federalną Niemiec, Republiką Estońską, Republiką Grecką, Królestwem Hiszpanii, Republiką Francuską, Irlandią, Republiką Włoską, Republiką Cypryjską, Republiką Łotewską, Republiką Litewską, Wielkim Księstwem Luksemburga, Republiką Węgierską, Republiką Malty, Królestwem Niderlandów, Republiką Austrii, Rzecząpospolitą Polską, Republiką Portugalską, Republiką Słowenii, Republiką Słowacką, Republiką Finlandii, Królestwem Szwecji, Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (Państwami Członkowskimi Unii Europejskiej) a Republiką Bułgarii oraz Rumunią dotyczącego przystąpienia Republiki Bułgarii i Rumunii do Unii Europejskiej, sporządzonego w Luksemburgu dnia 25 kwietnia 2005 r.
Na temat ustaleń zawartych w przedmiotowym traktacie wypowiadali się sekretarz Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej Jarosław Pietras oraz wicedyrektor Departamentu Unii Europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Małgorzata Banach. W obradach komisji wzięli także udział ambasadorowie Bułgarii i Rumunii. Ponadto zapoznano się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
Uchwalona przez Sejm ustawa wyraża zgodę na ratyfikację przez prezydenta RP Traktatu między krajami członkowskimi UE a Republiką Bułgarii oraz Rumunią dotyczącego przystąpienia tych państw do Unii Europejskiej, sporządzonego w Luksemburgu 25 kwietnia 2005 r.
Traktat jest ratyfikowany w trybie art. 89 konstytucji, ponieważ dotyczy członkostwa Polski w organizacji międzynarodowej i w związku z tym wymaga uprzedniej zgody wyrażonej w ustawie. W procesie ratyfikacji nie przyjęto trybu wynikającego z art. 90 konstytucji, ponieważ nie zmienia on zakresu kompetencji organizacji, której członkiem jest Polska ani nie zmienia przedmiotu tych kompetencji oraz zasad ich wykonywania.
Traktat stanowi podstawę do przyjęcia Bułgarii i Rumunii w poczet państw członkowskich Unii Europejskiej. Warunki przyjęcia, zakres niezbędnych zmian w traktatach stanowiących podstawę Unii Europejskiej są zawarte w Akcie Przystąpienia wraz z Załącznikami i Dodatkami, dołączonymi do Traktatu i stanowiącymi integralną część Traktatu. Traktat zawiera także Protokół dotyczący warunków i uzgodnień w sprawie przyjęcia Bułgarii i Rumunii do UE. Protokół zawiera niemal identyczne regulacje jak Akt Przystąpienia i jest dołączony na wypadek przyjęcia Traktatu Ustanawiającego Konstytucję dla Europy.
Wśród postanowień traktatowych na szczególną uwagę zasługuje art. 39 Aktu Przystąpienia. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli zaistnieją przekonywujące dowody, że Bułgaria bądź Rumunia jest w sposób oczywisty nieprzygotowana, aby spełnić wymagania związane z członkostwem do 1 stycznia 2007 r., Rada, na podstawie zalecenia Komisji, może podjąć decyzję o przesunięciu daty przystąpienia któregokolwiek z tych państw na dzień 1 stycznia 2008 r.
Ponadto do traktatu dołączony jest Akt Końcowy, niestanowiący części traktatu, zawierający spis dokumentów, deklaracje wspólne i indywidualne oraz uzgodnienia w zakresie procedury informowania i konsultacji w celu przyjęcia środków podejmowanych w okresie poprzedzającym przystąpienie.
W głosowaniu połączone komisje opowiedziały się jednomyślnie za upoważnieniem prezydenta RP do ratyfikacji przedmiotowego traktatu. Ustalono, że przyjęcie ustawy ratyfikacyjnej podczas posiedzenia plenarnego zarekomenduje Izbie senator Edmund Wittbrodt.