7 marca 2006 r.

Podczas posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych rozpatrywano ustawę o ratyfikacji Umowy o współpracy między Wspólnotą Europejską i jej Państwami Członkowskimi, z jednej strony, a Konfederacją Szwajcarską, z drugiej strony, w sprawie przeciwdziałania nadużyciom finansowym i wszelkim innym nielegalnym działaniom naruszającym ich interesy finansowe, sporządzonej w Luksemburgu w dniu 26 października 2004 r.

Senatorowie zapoznali się z informacjami na temat zawartości przedmiotowej umowy, które przekazali naczelnik Wydziału Prawnego w Departamencie Kontroli Skarbowej w Ministerstwie Finansów Jacek Skonieczny oraz wicedyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Andrzej Kremer. Pozytywną opinię o ustawie przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Celem umowy podlegającej ratyfikacji jest uzupełnienie postanowień Europejskiej Konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych z 20 kwietnia 1959 r. oraz Konwencji o praniu, ujawnianiu, zajmowaniu i konfiskacie dochodów pochodzących z przestępstwa z 8 listopada 1990 r., których Polska jest stroną. Zakres przedmiotowy umowy obejmuje zapobieganie, wykrywanie i prowadzenie postępowania wyjaśniającego oraz ściganie administracyjne i karne nadużyć finansowych w sprawach obrotu towarami z naruszeniem ustawodawstwa celnego i rolnego, obrotu z naruszeniem ustawodawstwa podatkowego w zakresie podatku od wartości dodanej, specjalnych podatków konsumpcyjnych i akcyzy, poboru i wykorzystania funduszy pochodzących z budżetów stron umowy, a także postępowań o udzielanie zamówień przez strony umowy.

Postanowienia umowy mają w większości charakter samowykonalny i nie wymagają wdrożenia do systemu krajowego poprzez wydanie nowych aktów prawnych. Pozostają też w zgodzie z prawem polskim, w szczególności z przepisami kodeksu karnego i kodeksu karnego skarbowego.

W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek rozpatrywanej ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Andrzeja Mazurkiewicza.

Kolejnym rozpatrywanym aktem prawnym była ustawa o ratyfikacji Międzynarodowej Umowy w sprawie Kawy, sporządzonej w Londynie dnia 28 września 2000 r.

W tym punkcie wysłuchano informacji wiceministra gospodarki Marcina Korolca oraz wicedyrektora A. Kremera z MSZ. Zastrzeżeń nie zgłosiło senackie biuro legislacyjne.

Przedmiotowa umowa jest obecnie obowiązującą umową regulującą działalność Międzynarodowej Organizacji Kawy. Kraje członkowskie Międzynarodowej Organizacji Kawy stają się równorzędnymi partnerami, mającymi wpływ na podejmowane przez organizację decyzje, kształtowanie polityki i rozwój projektów między krajami importującymi i eksportującymi kawę. Członkostwo w organizacji zapewnia możliwość aktywnego uczestnictwa organizacji handlowych w organizowanych spotkaniach i posiedzeniach.

W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych postanowiła przyjąć bez poprawek rozpatrywaną ustawę ratyfikacyjną. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora A. Mazurkiewicza.

Na zakończenie posiedzenia rozpatrzono ustawę o ratyfikacji Ramowej Konwencji Światowej Organizacji Zdrowia o Ograniczeniu Użycia Tytoniu, sporządzonej w Genewie dnia 21 maja 2003 r.

Przyjęcie ustawy rekomendowali senatorom wiceminister zdrowia Andrzej Wojtyła oraz wicedyrektor A. Kremer z MSZ. Żadnych uwag nie zgłosiło biuro legislacyjne.

Jak stwierdzono podczas posiedzenia, przystąpienie Polski do przedmiotowej konwencji pozwoli uzyskać większą skuteczność prawnych regulacji rynku wyrobów tytoniowych i stworzyć tamę dla zagrożeń wynikających z braku wspólnego, kompleksowego podejścia do produkcji i konsumpcji tytoniu w skali międzynarodowej (np. zagrożenia wzrostem przemytu papierosów).

W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych opowiedziała się za rekomendowaniem Senatowi przyjęcia bez poprawek rozpatrywanej ustawy ratyfikacyjnej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora A. Mazurkiewicza.