7 lutego 2006 r.

Odbyło się posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych, podczas którego rozpatrywano ustawę o ratyfikacji Konwencji w sprawie znakowania plastycznych materiałów wybuchowych w celu ich wykrywania, podpisanej w Montrealu dnia 1 marca 1991 r.

Rozpatrywana ustawa była projektem rządowym i do reprezentowania stanowiska rządu w toku prac parlamentarnych upoważniono dwóch ministrów: spraw zagranicznych oraz transportu i budownictwa. Na posiedzeniu obecni byli podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu i Budownictwa Eugeniusz Wróbel oraz prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Krzysztof Kapis, a także wicedyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego w MSZ Andrzej Kremer.

Celem przedmiotowej konwencji była poprawa bezpieczeństwa międzynarodowego i zapobieżenie aktom terroryzmu zwłaszcza na statkach powietrznych i w innych środkach transportu i obiektach na ziemi, poprzez wprowadzenie obowiązku znakowania plastycznych materiałów wybuchowych.

W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek rozpatrywanej ustawy ratyfikacyjnej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Zbigniewa Raua.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrzono ustawę o ratyfikacji Umowy między Republiką Czeską, Rzecząpospolitą Polską i Republiką Słowacką w sprawie rozwiązania Brygady Wielonarodowej, sporządzonej w Bratysławie dnia 30 maja 2005 r.

Do reprezentowania stanowiska w sprawie rozpatrywanej ustawy ratyfikacyjnej, uchwalonej przez Sejm na podstawie projektu rządowego, upoważniono ministrów spraw zagranicznych oraz obrony narodowej. Podczas posiedzenia reprezentowali ich podsekretarz stanu w MON Stanisław Koziej oraz wicedyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego w MSZ A. Kremer, obecna była także posłanka sprawozdawczyni Daniela Chrapkiewicz.

Do głównych zadań Brygady Wielonarodowej należały działania mające na celu przygotowanie Republiki Słowackiej do współpracy wojskowej jako pełnoprawnego członka Sojuszu Północnoatlantyckiego. W związku z poszerzeniem NATO 1 maja 2004 r. zadanie to zostało wykonane i stąd decyzja ministrów obrony tych państw o jej rozwiązaniu.

W głosowaniu postanowiono zaproponować Senatowi przyjęcie bez poprawek rozpatrywanej ustawy ratyfikacyjnej. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży podczas posiedzenia plenarnego senator Z. Rau.

Następnie Komisja Spraw Zagranicznych rozpatrzyła ustawę o ratyfikacji Protokołu dodatkowego do Porozumienia między Republiką Austrii, Królestwem Belgii, Królestwem Danii, Republiką Finlandii, Republiką Federalną Niemiec, Republiką Grecką, Irlandią, Republiką Włoską, Wielkim Księstwem Luksemburga, Królestwem Niderlandów, Republiką Portugalską, Królestwem Hiszpanii, Królestwem Szwecji, Europejską Wspólnotą Energii Atomowej a Międzynarodową Agencją Energii Atomowej dotyczącego wprowadzenia w życie artykułu III ustępy 1 i 4 Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, podpisanego w Wiedniu dnia 22 września 1998 r.

Podczas posiedzenia na temat ustaleń zawartych w przedmiotowym porozumieniu wypowiadali się w imieniu rządu podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Mariusz Orion Jędrysek i wiceprezes Państwowej Agencji Atomistyki Witold Łada, a także wicedyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego w MSZ A. Kremer.

Przedmiotowy protokół dodatkowy formułuje prawa i obowiązki stron dotyczące zapewnienia większej skuteczności układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej w drodze rozszerzenia systemu zabezpieczeń materiałów jądrowych. Nową stroną protokołu jest Wspólnota Euratom, która przejmie część zobowiązań państwa członkowskiego UE, związanych z udostępnianiem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej informacji wymaganych przedmiotowym protokołem.

W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych opowiedziała się za zarekomendowaniem Izbie rozpatrywanej ustawy ratyfikacyjnej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Z. Raua.

Ponadto senatorowie rozpatrywali ustawę o ratyfikacji Protokołu o przywilejach i immunitetach Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych, podpisanego dnia 17 grudnia 2004 r. w Genewie.

Na temat ustawy, która była projektem rządowym, wypowiadali się podczas posiedzenia w imieniu rządu podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska M. O. Jędrysek i wiceprezes Państwowej Agencji Atomistyki W. Łada, a także wicedyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego w MSZ A. Kremer.

Podstawowym celem przedmiotowego protokołu jest jednolite uregulowanie spraw związanych z przywilejami i immunitetami, dotyczącymi funkcjonowania Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) i jej pracowników na terytoriach państw członkowskich.

W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych opowiedziała za przyjęciem bez poprawek rozpatrywanej ustawy ratyfikacyjnej. Ustalono, że podczas posiedzenia plenarnego jej przyjęcie zarekomenduje Izbie senator Z. Rau.

Na zakończenie posiedzenia rozpatrzono ustawę o ratyfikacji Porozumienia między Królestwem Belgii, Królestwem Danii, Republiką Federalną Niemiec, Irlandią, Republiką Włoską, Wielkim Księstwem Luksemburga, Królestwem Niderlandów, Europejską Wspólnotą Energii Atomowej i Międzynarodową Agencją Energii Atomowej dotyczącego wprowadzenia w życie artykułu III ustęp 1 i 4 Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, podpisanego w Brukseli dnia 5 kwietnia 1973 r.

W przedmiotowym porozumieniu wprowadzono szczególne zasady współpracy między Wspólnotą Euratom i międzynarodową Agencją Energii Atomowej w zakresie stosowania zabezpieczeń materiałów jądrowych.

Po zapoznaniu się z opiniami o ustawie oraz z informacjami dotyczącymi zawartości przedmiotowego porozumienia, przedstawionymi przez wiceministra środowiska M.O. Jędryska, wiceprezesa Państwowej Agencji Atomistyki W. Ładę, a także wicedyrektora A. Kremera, senatorowie postanowili nie zgłaszać zastrzeżeń do rozpatrywanej ustawy ratyfikacyjnej. Ustalono, że jej przyjęcie bez poprawek zaproponuje Izbie senator Z. Rau.