5 lipca 2007 r.

Podczas swego posiedzenia Komisja Spraw Unii Europejskiej rozpatrzyła ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej.

Senatorowie zapoznali się z opiniami poszczególnych komisji senackich, które rozpatrywały wcześniej ustawę zgodnie ze swoim zakresem merytorycznym.

W przyjętym stanowisku Komisja Spraw Unii Europejskiej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 18 poprawek do rozpatrywanej ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Mieczysława Szyszkę.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia senatorowie w trybie art. 3 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej zapoznali się z informacją rządu o posiedzeniu Rady Europejskiej, które odbyło się w dniach 21-22 czerwca br. w Brukseli. Informację przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Krzysztof Szczerski.

Podczas posiedzenia Komisja Spraw Unii Europejskiej, zgodnie z ustawą z 11 marca 2004 r. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, zaopiniowała także następujące projekty aktów prawnych UE.

Rozpatrzenie w trybie art. 6 ustawy

  • Wniosek dotyczący rozporządzenia Rady ustanawiającego wspólne przedsięwzięcie na rzecz inicjatywy w zakresie leków innowacyjnych wraz z projektem stanowiska rządu w tej sprawie; (COM(2007) 241 końcowy), sygnatura Rady UE 9686/07.

Instytucja wiodąca: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Referent: senator Margareta Budner.

Przedstawiciel rządu: zastępca dyrektora Departamentu Spraw Unii Europejskiej Andrzej Stolarczyk.

Komisja Spraw Unii Europejskiej rozpatrzyła projekt rozporządzenia Rady i postanowiła nie wnosić uwag.

  • Projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiający wspólne zasady dotyczące warunków, jakie trzeba spełnić w celu wykonywania zawodu przewoźnika transportu drogowego (Proposal for a Regulation of the European Parliament and of the Council establishing common rules concerning the conditions to be complied with to pursue the occupation of road transport operator) wraz z projektem stanowiska rządu w tej sprawie; (COM(2007)263 końcowy), sygnatura Rady UE 10114/07.

Instytucja wiodąca: Ministerstwo Transportu.

Referent: senator Jacek Włosowicz.

Przedstawiciel rządu: podsekretarz stanu Piotr Stomma.

Komisja Spraw Unii Europejskiej rozpatrzyła projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady i postanowiła nie wnosić uwag.

  • Wniosek dotyczący dyrektywy Rady zmieniającej dyrektywę 2003/109/WE w celu rozszerzenia zakresu jej obowiązywania na osoby objęte ochroną międzynarodową wraz z projektem stanowiska rządu w tej sprawie; (COM(2007)263 końcowy), sygnatura Rady UE 10515/07.

Instytucja wiodąca: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Referent: senator Przemysław Berent.

Przedstawiciel rządu: zastępca dyrektora Departamentu Polityki Migracyjnej Monika Prus.

Komisja Spraw Unii Europejskiej rozpatrzyła projekt dyrektywy Rady i postanowiła nie wnosić uwag.

  • Wnioski nierozpatrywane - propozycja zaakceptowana przez komisję:

- wnioski przekazane w trybie art. 6 ust. 1 pkt. 2 ustawy: COM(2007) 211, 215, 216, 218, 276, 291, 296, 305, 321,

- wnioski przekazane w trybie art. 6 ust. 4 ustawy: COM(2007) 339, 342.