29 maja 2007 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Spraw Unii Europejskiej, zgodnie z ustawą z 11 marca 2004 r. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, zaopiniowała następujące projekty aktów prawnych UE.

Rozpatrzenie w trybie art. 6 ustawy

 

  • Inicjatywa Królestwa Belgii, Republiki Bułgarii, Republiki Federalnej Niemiec, Królestwa Hiszpanii, Republiki Francuskiej, Wielkiego Księstwa Luksemburga, Królestwa Niderlandów, Republiki Austrii, Republiki Słowenii, Republiki Słowackiej, Republiki Włoskiej, Republiki Finlandii, Republiki Portugalskiej, Rumunii i Królestwa Szwecji w celu przyjęcia decyzji Rady w sprawie intensywniejszej współpracy transgranicznej, szczególnie w walce z terroryzmem i przestępczością transgraniczną wraz z projektem stanowiska rządu w tej sprawie; (JAG(2007)003), sygn. Rady UE 7273/07.

Instytucja wiodąca: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Referent: senator Urszula Gacek.

Przedstawiciel rządu: podsekretarz stanu Zbigniew Rau.

Komisja Spraw Unii Europejskiej rozpatrzyła projekt aktu prawnego i postanowiła nie wnosić uwag.

  • Wnioski nierozpatrywane - propozycja zaakceptowana przez komisję:

- wnioski przekazane w trybie art. 6 ust. 1: COM(2007) 176, 192, 197, 201, 203, 204, 217, 219, 221, 229,

- wnioski przekazane w trybie art. 8 - propozycja nałożenia ostatecznych ceł antydumpingowych na import siodełek rowerowych z Chin.

* * *

Tematem posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych była sytuacja polityczna w Kosowie i jej wpływ na państwa regionu bałkańskiego.

Informację o sytuacji politycznej w Kosowie przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Rafał Wiśniewski. Jak stwierdził, rozstrzygnięcie statusu tej prowincji jest kwestią zasadniczą dla stabilizacji regionu Bałkanów Zachodnich i dalszej integracji europejskiej. Polska popiera projekt nowej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie niepodległości Kosowa, przedstawiony przez Stany Zjednoczone oraz UE, oparty na planie Ahtisaariego. W wypadku zawetowania tej rezolucji przez Rosję można spodziewać się konfrontacji między UE a Rosją. Wobec pojawiających się głosów, że niepodległe Kosowo może stworzyć niebezpieczny precedens dla innych obszarów kryzysowych (Naddniestrze, Kaukaz Południowy), Polska przeciwstawia się jakimkolwiek propozycjom podziału prowincji.

Podczas posiedzenia plan Ahtisaariego omówił ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Balcer. Plan zakłada przyznanie Kosowu, nadzorowanemu obecnie przez społeczność międzynarodową, niepodległości, wypracowanie projektu konstytucji oraz praw gwarantujących multietniczność prowincji.