30 maja 2006 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Spraw Unii Europejskiej, zgodnie z ustawą z 11 marca 2004 r. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, zaopiniowała następujące projekty aktów prawnych UE.

Rozpatrzenie w trybie art. 6 ustawy

- Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego Europejski Fundusz dostosowania do globalizacji, COM(2006) 091; sygnatura Rady UE 7301/06.

Resort wiodący: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Referent: senator Jerzy Szymura.

Przedstawiciel rządu: podsekretarz stanu Kazimierz Kuberski.

Komisja Spraw Unii Europejskiej rozpatrzyła projekt rozporządzenia i postanowiła nie wnosić uwag.

- Wniosek dotyczący decyzji Rady i przedstawicieli rządów państw członkowskich Unii Europejskiej zebranych w Radzie w sprawie podpisania i tymczasowego stosowania umowy o komunikacji lotniczej między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi z jednej strony oraz Stanami Zjednoczonymi Ameryki z drugiej strony. Wniosek dotyczący decyzji Rady i przedstawicieli rządów państw członkowskich Unii Europejskiej zebranych w Radzie w sprawie zawarcia umowy o komunikacji lotniczej między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi z jednej strony oraz Stanami Zjednoczonymi Ameryki z drugiej strony, COM (200) 169; sygnatura Rady UE 8656/06.

Resort wiodący: Ministerstwo Transportu.

Referent: senator Andrzej Kawecki.

Przedstawiciel rządu: prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Tomasz Kądziołka.

Komisja Spraw Unii Europejskiej rozpatrzyła projekty decyzji i postanowiła nie wnosić uwag.

- Wniosek w sprawie decyzji Rady dotyczącej podpisania umowy o ułatwieniach w wydawaniu wiz krótkoterminowych między Wspólnotą Europejską a Federacją Rosyjską. Wniosek w sprawie decyzji Rady dotyczącej zawarcia umowy o ułatwieniach w wydawaniu wiz krótkoterminowych miedzy Wspólnotą Europejską a Federacją Rosyjską COM(2006) 188; sygnatura Rady UE 8780/06.

Resort wiodący: Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Przedstawiciel rządu: dyrektor Departamentu Konsularnegi i Polonii Jacek Junosza-Kisielewski.

Komisja Spraw Unii Europejskiej rozpatrzyła projekt decyzji i postanowiła nie wnosić uwag.

- Wniosek dotyczący rozporządzenia Rady w sprawie wykorzystania w akwakulturze gatunków obcych i niewystępujących na danym obszarze COM(2006) 154; sygnatura Rady UE 8296/06.

Resort wiodący: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Referent: senator Paweł Michalak.

Przedstawiciel rządu: dyrektor Departamentu Rybołówstwa Grzegorz Łukasiewicz.

Komisja Spraw Unii Europejskiej rozpatrzyła projekt dyrektywy i postanowiła nie wnosić uwag.

Rozpatrzenie w trybie art. 8

- Zmieniony wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie harmonizacji przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych Państw Członkowskich dotyczących kredytu konsumenckiego znoszącej dyrektywę 87/102/WE i zmieniającej dyrektywę 93/13/WE, COM(2005) 483; sygnatura Rady UE 14246/04.

Resort wiodący: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Referent: senator Przemysław Berent.

Przedstawiciel rządu: wiceprezes Jarosław Król.

Komisja Spraw Unii Europejskiej rozpatrzyła stanowisko rządu i postanowiła nie wnosić uwag.

- Wniosek dotyczący rozporządzenia Rady w sprawie tymczasowego wycofania dostępu Białorusi do preferencji taryfowych GSP UE (Proposal for a Council Regulation temporarily withdrawing access to the generalised tariff preferences from the Republic of Belarus).

Resort wiodący: Ministerstwo Gospodarki.

Referent: senator Urszula Gacek.

Przedstawiciel rządu: podsekretarz stanu Marcin Korolec.

Komisja Spraw Unii Europejskiej przyjęła opinię, w której poparła stanowisko rządu.

- Wnioski nierozpatrywane - propozycja zaakceptowana przez komisję:

- przekazane w trybie art. 6 - COM(2006) 110, 116, 168, 170, 171, 172, 178, 182-183, 185, 191, 192;

- przekazane w trybie art. 8 - Postępowanie antydumpingowe przeglądowe i weryfikacyjne na import węglika krzemu z Chin, Rosji i Ukrainy - propozycja zakończenia postępowania wobec Rosji i Ukrainy bez przedłużania środków antydumpingowych oraz przedłużenia środków antydumpingowych dotyczących importu z Chin (dokument nie został jeszcze przekazany). Wniosek dotyczący rozporządzenia Rady w sprawie nałożenia ostatecznych ceł antydumpingowych na import niektórych rur stalowych bez szwu pochodzących z Rosji, Rumunii, Chorwacji i Ukrainy (Proposal for Council Regulation imposing definitive anti-dumping duty on imports of certain seamless pipes and tubes of iron or non-alloy steel originating in Russia, Romania, Croatia and Ukraine).

Na zakończenie posiedzenia Komisji Spraw Unii Europejskiej senatorowie zapoznali się z informacją o XXXV Spotkaniu Konferencji Komisji ds. Wspólnotowych i Europejskich Parlamentów UE (COSAC), które odbyło się w dniach 22 i 23 maja br. w Wiedniu. Informację przekazał przewodniczący komisji senator Edmund Wittbrodt, który wspólnie z senatorem Kosmą Złotowskim wziął udział w tym spotkaniu. Senator zapowiedział, że wkrótce zostanie przygotowane szczegółowe sprawozdanie pisemne na ten temat.