7 grudnia 2005 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Spraw Unii Europejskiej rozpatrzyła w trybie art. 9 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 roku o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej informację o stanowisku, jakie Rada Ministrów ma zamiar zająć podczas rozpatrywania projektów aktów prawnych UE na posiedzeniu Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia, Konsumentów (w dniach 8-9 grudnia br.) w związku z zasięgnięciem opinii komisji w tych sprawach. Informację przedstawili podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Kazimierz Kuberski oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Anna Gręziak. Komisja podjęła decyzję, że nie zgłasza uwag do stanowisk rządu.
W kolejnych punktach porządku dziennego posiedzenia Komisja Spraw Unii Europejskiej, zgodnie z ustawą z 11 marca 2004 r. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, zaopiniowała następujące projekty aktów prawnych UE:
Rozpatrzenie w trybie art. 6 ustawy
Resort wiodący: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Referent: senator Jerzy Szymura.
Przedstawiciel rządu: dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Małgorzata Kutyła.
Decyzja komisji: Komisja Spraw Unii Europejskiej popiera projekt decyzji ramowej Rady z uwzględnieniem uwag zawartych w projekcie stanowiska rządu.
Resort wiodący: Ministerstwo Środowiska.
Referent: senator Jacek Włosowicz.
Przedstawiciel rządu: sekretarz stanu Andrzej Mizgajski.
Decyzja komisji: Komisja Spraw Unii Europejskiej rozpatrzyła projekt dyrektywy i postanowiła nie wnosić uwag.
Resort wiodący: Ministerstwo Zdrowia.
Referent: senator Margareta Budner.
Przedstawiciel rządu: sekretarz Anna Gręziak.
Decyzja komisji: Komisja Spraw Unii Europejskiej rozpatrzyła projekt rozporządzenia wraz ze stanowiskiem rządu w trybie art. 9 ust. 1 ustawy i postanowiła nie wnosić uwag.
Rozpatrzenie w trybie art. 8 ustawy
- Projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH), utworzenia Europejskiej Agencji Chemikaliów oraz zmieniającego Dyrektywę 1999/45/WE i Rozporządzenie (WE) {w sprawie Trwałych Zanieczyszczeń Organicznych}.
Projekt dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę Rady 67/548/EWG w celu dostosowania do rozporządzenia (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów COM (2003) 644 - wraz z projektem stanowiska rządu w tej sprawie; sygnatura Rady UE 15409/03.
Resort wiodący: Ministerstwo Gospodarki.
Referent: senator J. Włosowicz.
Przedstawiciel rządu: zastępca dyrektora Departamentu Polityki Przemysłowej Antoni Miklaszewski.
Decyzja komisji: Komisja Spraw Unii Europejskiej rozpatrzyła stanowisko rządu i postanowiła nie wnosić uwag.
- Wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej Dyrektywę Rady 91/440/EWG w sprawie rozwoju kolei Wspólnotowych (Proposal for a directive of the European Parliament and of the Council amending Council Directive 91/440/EEC on the development of the Community's railways) COM (2004)139, sygnatura Rady UE 7147/04.
Resort wiodący: Ministerstwo Transportu i Budownictwa.
Referent: senator Paweł Michalak.
Przedstawiciel rządu: dyrektor Departamentu Kolei i Transportu Kolejowego Małgorzata Słojewska.
Decyzja komisji: Komisja Spraw Unii Europejskiej rozpatrzyła stanowisko rządu i postanowiła nie wnosić uwag.
- Wniosek dotyczący Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie praw i obowiązków pasażerów w kolejowym ruchu międzynarodowym COM(2004) 143 - wraz z projektem stanowiska rządu w tej sprawie; sygnatura Rady UE 7149/04.
Resort wiodący: Ministerstwo Transportu i Budownictwa.
Referent: senator P. Michalak.
Przedstawiciel rządu: dyrektor Departamentu Kolei i Transportu Kolejowego M. Słojewska.
Decyzja komisji: Komisja Spraw Unii Europejskiej rozpatrzyła stanowisko rządu i postanowiła nie wnosić uwag.
- Wnioski nierozpatrywane - propozycje zaakceptowane przez komisję
- przekazane w trybie art. 6 ust. 1 pkt. 2 ustawy - COM (2005) 527, 552, 556, 559, 563, 571,
- przekazane w trybie art. 6 ust. 4 ustawy - COM (2005) 575
- przekazane w trybie art. 8 ustawy - Wniosek dotyczący decyzji Rady w sprawie implementacji wspólnego stanowiska Rady 2005/440/CFSP w sprawie wprowadzenia sankcji wobec Demokratycznej Republiki Konga (Draft Council Decision implementing Common Position 2005/440/CFSP on sanctions against the Democratic Republic of Congo).