22 listopada 2005 r.
Podczas posiedzenia Komisji Spraw Unii Europejskiej dokonano wyboru trzech zastępców przewodniczącego komisji (za zgodą Prezydium Senatu).
Kandydaturę senatora Przemysława Berenta na to stanowisko zgłosiła senator Urszula Gacek. Kandydatury senatorów Mieczysława Szyszki i Kosmy Złotowskiego przedstawił senator Jacek Włosowicz. W głosowaniu tajnym, przeprowadzonym przez senatorów Margaretę Budner, U. Gacek i J. Włosowicza, zgłoszeni kandydaci uzyskali jednomyślne poparcie i zostali wybrani na zastępców przewodniczącego Komisji Spraw Unii Europejskiej.
Następnie senatorowie zapoznali się z informacją przedstawioną przez Magdalenę Skulimowską z sekretariatu komisji na temat roli parlamentu narodowego w procesie legislacyjnym Unii Europejskiej. Informacja dotyczyła także instytucji Unii Europejskiej oraz źródeł prawa wspólnotowego.
Kolejny punkt porządku dziennego posiedzenia Komisji Spraw Unii Europejskiej dotyczył współpracy Rady Ministrów z parlamentem w sprawach wynikających z członkostwa RP w Unii Europejskiej na podstawie ustawy z 11 marca 2004 r. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej. Związane z tym zagadnienia referował sekretarz stanu, szef Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.
Zasady i tryb pracy Komisji Spraw Unii Europejskiej przedstawił przewodniczący komisji senator Edmund Wittbrodt.
W punkcie porządku dziennego dotyczącym spraw różnych 11 senatorów opowiedziało się za projektem uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Senatu w związku z ostatnią nowelizacją ustawy z 11 marca 2004 r. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej.