Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (862) ze wspólnego posiedzenia

Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej (104.),

Komisji Gospodarki Narodowej (132.)

oraz Komisji Praw Człowieka i Praworządności (104.)

w dniu 24 lipca 2007 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie sprawozdania Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego "Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działania realizowane w tym zakresie w 2006 r." (cd.) (druk nr 425).

(Początek posiedzenia o godzinie 15 minut 10)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej Marek Waszkowiak)

Przewodniczący Marek Waszkowiak:

Proszę państwa, kończymy procedowanie w sprawie przyjęcia sprawozdania dotyczącego stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wszyscy państwo dostaliście dwie propozycje uwag do tego sprawozdania, do stanowiska.

Będziemy głosować nad dwoma wariantami. Po pierwsze, nad przyjęciem sprawozdania dotyczącego stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, po drugie nad przyjęciem go łącznie z uwagami pana senatora Andrzeja Łuczyckiego.

Proszę państwa, proponuję, żebyśmy dali sobie chwilę na zapoznanie się ze stanowiskiem zaproponowanym przez Andrzeja Łuczyckiego, a potem od razu przystąpimy do głosowana.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Tak? Czyli możemy głosować?

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Może inaczej, czy są jakieś inne uwagi?

(Senator Jerzy Szmit: Czy ja mogę coś powiedzieć?)

Tak, bardzo proszę.

Senator Jerzy Szmit:

Panie Przewodniczący, chciałbym się odnieść przed głosowaniem do propozycji, które zgłosił pan senator Andrzej Łuczycki.

Został w nich poruszony problem dużego zagrożenia na drogach, w pkcie 1 jest napisane: "Kwestie bezpieczeństwa ruchu drogowego powinny być traktowane jako integralne działanie Biura Bezpieczeństwa Narodowego". Mam wątpliwości, czy to jest zgodne z ustawą, która reguluje funkcjonowanie Biura Bezpieczeństwa Narodowego, czy ono w swoich kompetencjach ma wpisane zajmowanie się tym? To jest pierwsza, powiedzmy, większa wątpliwość.

Druga dotyczy pktu 2, który zaczyna się od słów: "Musi być opracowany i wdrożony plan poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Plan musi zawierać" itd. - i tu wymienionych jest szereg postulatów dotyczących tego, co ten plan powinien zawierać. To z kolei nie jest adresowane do nikogo, więc nie wiem czy to też Biuro Bezpieczeństwa Narodowego ma się tymi wszystkimi sprawami zajmować? To już chyba ewidentnie przekraczałoby jego kompetencje.

I maleńka uwaga dotycząca podpunktu h w pkcie 2, gdzie jest mowa o przeprowadzeniu bardzo szeroko zakrojonej akcji z udziałem mediów, szkół, Kościoła. Proponowałbym, żeby tu wpisać: "kościołów", mała zmiana, ale Polska jest jednak krajem wielowyznaniowym, choć z przeważającą większością wiernych Kościoła katolickiego. Ale są i inne kościoły, które mają osobowość prawną, i powinniśmy przynajmniej zauważać, że funkcjonują w Rzeczypospolitej Polskiej. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Marek Waszkowiak:

Dziękuję bardzo.

Proszę Państwa, zamianę "Kościoła" na "kościoły" przyjąłbym jako poprawkę naturalną, ta forma wynikła prawdopodobnie z błędu.

Chciałbym zwrócić uwagę na jedno, przyjęcie sprawozdania oznacza tylko tyle, że my to sprawozdanie akceptujemy. A zestaw uwag zaproponowanych przez pana senatora Łuczyckiego może być życzeniowy, to są sugestie dotyczące pewnych działań na następny rok. I uważam, że ten dokument powinniśmy dołączyć do sprawozdania.

Pan senator Biela, bardzo proszę.

Potem pani senator Rafalska.

Senator Adam Biela:

Wydaje mi się, że zasadniczo nie ma sprzeczności między stanowiskiem ministerstwa, które byśmy przyjmowali, a postulatami pana senatora Łuczyckiego. Dlatego też nie widzę konieczności głosowania w systemie: albo - albo.

Przewodniczący Marek Waszkowiak:

Czyli proponuje pan senator głosowanie nad przyjęciem sprawozdania i dołączenie tego dokumentu do protokołu.

Senator Adam Biela:

Tak, tak.

Przewodniczący Marek Waszkowiak:

Dziękuję bardzo.

Pani senator Rafalska.

Senator Elżbieta Rafalska:

Jeżeli ten dokument miałby być załącznikiem, jeżeli dołączamy te uwagi na temat stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, to dołączam do nich następujące uwagi własne.

(Przewodniczący Marek Waszkowiak: Z tym że, Pani Senator, załącznikiem do czego?)

Do sprawozdania.

(Przewodniczący Marek Waszkowiak: Do protokołu z posiedzenia komisji, tylko tyle może być.)

Tak, do protokołu z posiedzenia komisji.

Jest tam takie zdanie: niestety również ten rząd markuje, w mojej ocenie, działania mające poprawić bezpieczeństwo na drogach.

Proponuję wykreślić to zdanie, bo w języku sportowym markowanie to udawanie, że coś robimy, kiedy tego nie robimy, czyli tak zwany zwód sportowy. Wobec tego musielibyśmy na przykład powiedzieć, że ten rząd tylko udaje i zupełnie nic nie robi. A ja się z tym nie zgadzam. Być może działania, które podejmuje rząd, są mało skuteczne, ale nie można powiedzieć, że je markuje. To jest niewłaściwe sformułowanie, nie odpowiada rzeczywistości. A więc proponuję, żeby to zdanie po prostu wykreślić, zresztą jest ono napisane językiem chyba też nie bardzo tu pasującym.

Mam zastrzeżenie także do określenia "stwierdzam", czyli, jak rozumiem, my byśmy stwierdzali, tak? Sądzę, że lepszym sformułowaniem jest: "Uważamy, że działania administracji rządowej są niewystarczające." A więc moje uwagi są, powiedziałabym, redakcyjne.

Przewodniczący Marek Waszkowiak:

Proszę państwa, to jest stanowisko Andrzeja Łuczyckiego. Nie wiem, czy możemy tak to ująć, czy też powinniśmy przyjąć inną zasadę?

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Głosujemy? Czy przyjmujemy to jako załącznik w takiej formie, w jakiej on to napisał, czy też nie? Nie wiem, czy ma sens zmienianie każdego zdania, każdego słowa.

Senator Elżbieta Rafalska:

No, ale trudno, żebym głosowała za stanowiskiem, którego nie popieram. "Rząd markuje" - co to znaczy? Rząd udaje, że robi coś, czego nie robi?

Przewodniczący Marek Waszkowiak:

Nie, nie, Pani Senator, my głosujemy nad tym, czy przyjmujemy sprawozdanie rządu. Jeżeli przyjmujemy, to przyjmujemy. A ten dokument będzie dołączony do protokołu. Pan senator Łuczycki po prostu to złożył, ale to nie jest nasze stanowisko. Dobrze?

(Wypowiedzi w tle nagrania)

(Głos z sali: Bez uwag?)

Bez uwag. To będzie tak, jakby pan senator powiedział to w trakcie dyskusji.

Kto z państwa jest za przyjęciem sprawozdania? (12)

Dziękuję bardzo.

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał od głosu? (4)

Dziękuję bardzo.

Sprawozdanie rządu w sprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego zostało przez połączone komisje przyjęte. Dziękuję bardzo.

Zamykam wspólne posiedzenie komisji.

(Koniec posiedzenia o godzinie 15 minut 16)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria Senatu
Opracowanie i publikacja:
Biuro Prac Senackich, Dział Stenogramów