24 maja 2007 r.

Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. W pierwszym punkcie porządku dziennego rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o państwowym zasobie kadrowym i wysokich stanowiskach państwowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Opinię o ustawie wraz z uwagami szczegółowymi przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Rozpatrywana nowelizacja, uchwalona na podstawie projektu poselskiego, przewiduje automatyczne włączenie do Państwowego Zasobu Kadrowego osób ze stopniem doktora. Ponadto wydłuża ona z 5 do 10 lat przynależność do tego zasobu. Skrócono natomiast - z 5 do 3 lat - wymagany staż pracy od osób, które przystępują do egzaminu do PZK. Nowelizacja dotyczy uchwalonych w zeszłym roku przepisów, które zmieniły system służby cywilnej w Polsce. W ich świetle nie ma - jak poprzednio - konkursów na wyższe stanowiska w administracji państwowej. Powstał za to Państwowy Zasób Kadrowy, skupiający osoby mogące zająć takie stanowiska.

W dyskusji wniosek o wprowadzenie poprawek do rozpatrywanej nowelizacji zgłosił senator Przemysław Alexandrowicz.

W głosowaniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej postanowiła zarekomendować Senatowi wprowadzenie 1 poprawki do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Jerzego Szmita. Do stanowiska komisji w sprawie ustawy o zmianie ustawy o państwowym zasobie kadrowym i wysokich stanowiskach państwowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw zgłoszono wniosek mniejszości, którego sprawozdawcą będzie senator P. Alexandrowicz.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrywano ustawę o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych.

Rozpatrywaną ustawę uchwalono na podstawie projektu poselskiego. Do reprezentowania stanowiska rządu w toku prac parlamentarnych został upoważniony minister gospodarki, w imieniu którego wypowiadał się podsekretarz stanu w tym resorcie Marcin Korolec. Przebieg prac sejmowych omówił poseł sprawozdawca Waldemar Nowakowski. Ponadto swoje opinie przedstawili Danuta Gruszczyńska z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Jarosław Ronek z Polskiej Rady Centrów Handlowych. Krytyczną opinię o ustawie sejmowej przedstawiło senackie biuro legislacyjne, które zwróciło uwagę m.in. na niekonstytucyjność niektórych zapisów oraz ich dyskryminacyjny charakter. Jak podkreślono w ekspertyzie, ustawa narusza zasadę równości podmiotów gospodarczych oraz jest niezgodna z prawem UE. Projekt ustawy został negatywnie zaopiniowany przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zgodnie z ustawą sejmową, utworzenie sklepu o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. metrów kw. będzie wymagać zezwolenia gminy i sejmiku wojewódzkiego. Zezwolenia nie będzie wymagała budowa obiektu handlowego o powierzchni handlowej do 400 m kw. Zezwolenie gminy będzie niezbędne przy budowie obiektów o powierzchni powyżej 400 m kw, ale nie większej niż 2 tys. m kw. Inwestor, który planuje budowę obiektu powyżej 2 tys. m kw. powierzchni handlowej, będzie musiał uzyskać zezwolenie zarówno gminy, jak i sejmiku wojewódzkiego.

W dyskusji senatorowie podzielali zastrzeżenia zgłoszone do ustawy i w głosowaniu jednomyślnie postanowili zaproponować Izbie jej odrzucenie. W imieniu Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej podczas posiedzenia plenarnego stanowisko w sprawie ustawy o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych zarekomenduje Izbie senator Elżbieta Rafalska.