24 kwietnia 2007 r.

W pierwszym punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw.

W imieniu rządu stanowisko w sprawie ustawy uchwalonej przez Sejm na podstawie projektu wniesionego przez Radę Ministrów przedstawiła podsekretarz stanu w Ministerstwie Budownictwa Elżbieta Janiszewska-Kuropatwa. Przebieg prac sejmowych omówiła posłanka sprawozdawczyni Anna Paluch. Ponadto na temat rozpatrywanej nowelizacji wypowiadali się zastępca generalnego inspektora nadzoru budowlanego Robert Dziwiński oraz Krzysztof Klinke z Ministerstwa Budownictwa. Uwagi szczegółowe zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Rozpatrywana nowela zmierza do zwiększenia bezpieczeństwa budynków, zwłaszcza wielkopowierzchniowych, w których organizowane są imprezy masowe. Ustawa przewiduje, że właściciele lub zarządcy budynków dodatkowo będą musieli sprawdzać, czy nie ma zalegającego śniegu i oblodzenia. Obecne przepisy mówią o obowiązku kontroli stanu technicznego. Obiekty o powierzchni dachu większej niż 1 tys. m kw. mają być kontrolowane dwukrotnie w ciągu roku - przed i po zimie. Za niedopełnienie tych obowiązków będzie grozić co najmniej tysiąc złotych grzywny lub kara więzienia. Jeśli inspektor budowlany stwierdzi, że budynek zagraża bezpieczeństwu, będzie to oznaczało jego zamknięcie do czasu usunięcia nieprawidłowości.

W głosowaniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 12 poprawek do ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Na sprawozdawcę stanowisko komisji w tej sprawie wybrano senatora Ryszarda Ciecierskiego.

Komisja opowiedziała się m.in. za powołaniem 100 okręgowych inspektoratów nadzoru budowlanego w miejsce obecnych 378 powiatowych inspektoratów. Senatorowie chcą, by zmiana obowiązywała od 1 października br. Inspektoraty okręgowe mają być bardziej niezależne i działać sprawniej. Nadal będą funkcjonować wojewódzkie inspektoraty nadzoru budowlanego.

Kolejna zmiana dotyczyła utworzenia 300 nowych etatów w okręgowych inspektoratach. W 2007 r. miałoby powstać 150 nowych miejsc pracy i tyle samo rok później. W budżecie na 2007 r. na zmiany organizacyjne w inspektoratach zapisano 8 mln zł.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o krajowym systemie ekozarządzania i audytu (EMAS). W dyskusji nie wzbudziła ona żadnych kontrowersji i w głosowaniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Czesława Żelichowskiego.

W tej części posiedzenia na temat zapisów przyjętych przez Sejm wypowiadał się wicedyrektor Sławomir Gutowski z Ministerstwa Środowiska. Senackie biuro legislacyjne stwierdziło, ze ustawa nie budzi żadnych zastrzeżeń o charakterze legislacyjnym.