27 marca 2007 r.
Posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zwołano w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw.
Rozpatrywaną nowelizację omówił Waldemar Popławski z Komendy Głównej Straży Granicznej. Swoje uwagi zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
Rozpatrywana nowelizacja przewiduje rozszerzenie uprawnień Straży Granicznej w zakresie bezpieczeństwa oraz ograniczenie praw funkcjonariuszy skazanych przez sąd.
Nowela rozszerza zadania SG w zakresie rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw. Prokurator będzie mógł powierzyć SG prowadzenie śledztwa (w określonym zakresie lub w odniesieniu do określonych czynności), w którym podejrzany jest jej funkcjonariusz. Strażnicy graniczni mają także brać udział w ochranianiu szlaków komunikacyjnych i wspierać policję w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa lub porządku publicznego.
W odniesieniu do funkcjonariuszy, którzy zostali prawomocnie skazani za przestępstwa korupcyjne i współpracę z gangami, nowelizacja dopuszcza możliwość pozbawienia przywilejów emerytalnych i mieszkania służbowego.
W wypadku wykroczenia mniejszej wagi przełożony może nie wszczynać postępowania dyscyplinarnego, ale odbyć z funkcjonariuszem rozmowę dyscyplinującą.
Nowelizacja ma też umożliwić zwolnienie ze służby funkcjonariusza, przeciwko któremu toczy się postępowanie karne, jeżeli od zawieszenia go w obowiązkach służbowych minęło 12 miesięcy, lub gdy popełnione przez niego przestępstwo jest oczywiste i uniemożliwia pozostawienie go w służbie.
W dyskusji senator Czesław Żelichowski zwrócił uwagę na sankcje wobec funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy popełnili przestępstwo, oraz na kwestię zwrotu kosztów szkoleń.
Senator Przemysław Alexandrowicz zwrócił uwagę art. 45 ust. 2 pkt 11 ustawy.
Przewodniczący komisji senator Jerzy Szmit odniósł się do materiału przygotowanego przez Biuro Informacji i Dokumentacji Kancelarii Senatu, zawierającego protesty i postulaty Federacji Związków Zawodowych Funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Senator C. Żelichowski, ustosunkowując się do stanowiska związków zawodowych, poruszył kwestię obowiązku składania przez funkcjonariuszy rocznych sprawozdań.
Senator Elżbieta Rafalska skierowała pytanie dotyczące funduszu wsparcia Straży Granicznej oraz skutków finansowych utworzenia kolejnego funduszu celowego.
W związku z problemami poruszonymi w dyskusji wyjaśnień udzielili zastępca komendanta głównego Straży Granicznej Jacek Bajger oraz wicedyrektor Departamentu Prawnego w MSWiA A. Rudlicki, który przypomniał, że związki zawodowe uczestniczyły w pracach komisji sejmowych, i wskazał, że zapisy rozpatrywanej ustawy są takie same jak w ustawie o Policji.
Wicedyrektor A. Rudlicki wyjaśnił kwestię sankcji za przestępstwa popełnione przez funkcjonariuszy, polegających na wycofaniu przywilejów przysługujących funkcjonariuszom, oraz kwestie emerytur i weryfikacji zwolnień lekarskich.
W dyskusji wątpliwości senatorów dotyczyły także 12-miesięcznego okresu zawieszenia funkcjonariuszy.
Komisja przeprowadziła głosowania nad poprawkami zgłoszonymi przez senatora J. Szmita i postanowiła zaproponować Izbie ich wprowadzenie do ustawy o zmianie ustawy o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono senatora C. Żelichowskiego.