27 lipca 2006 r.
Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Senatorowie przystąpili do rozpatrywania ustawy o służbie cywilnej oraz ustawy o państwowym zasobie kadrowym i wysokich stanowiskach państwowych.
Na temat rozpatrywanych łącznie ustaw wypowiadali się szef gabinetu politycznego ministra spraw wewnętrznych i administracji Rajmund Jaroszek oraz szef Służby Cywilnej Jan Pastwa. Zapoznano się także z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
Uchwalone przez Sejm ustawy zakładają wyłączenie ze służby cywilnej wyższych stanowisk w administracji państwowej - nie będzie już konkursów na te stanowiska, będą one obsadzane z nowo powstałego państwowego zasobu kadrowego. Ponadto projektowane zmiany likwidują stanowiska szefa Służby Cywilnej, Urzędu i Rady Służby Cywilnej.
Ustawy zakładają też zajmowanie stanowisk urzędniczych w administracji państwowej przez pracowników NIK lub mianowanych pracowników samorządowych, oddelegowanych lub przeniesionych ze swoich miejsc pracy.
Z zasobu kadrowego wyłączeni zostali wojewodowie i wicewojewodowie. Powołuje się także Radę Służby Publicznej (złożonej w dwóch trzecich z osób posiadających autorytet w kwestiach administracyjnych i w jednej trzeciej z przedstawicieli klubów parlamentarnych).
Podczas posiedzenia senator Ryszard Ciecierski postulował, aby w związku z licznymi niedociągnięciami, wskazanymi przez senackie biuro legislacyjne, odrzucić ustawy zmieniające system służby cywilnej. Jego zdaniem, Senat ma bardzo mało czasu na rozpatrzenie tych ustaw. "Mamy bardzo mało czasu na pochylenie się nad ustawami i zrozumienie wszystkich problemów, które one regulują, i w związku z tym rodzą się liczne wątpliwości. Czy nie należałoby więc je odrzucić na tym etapie i poprosić ekspertów rządowych o zajęcie się nimi od nowa i przygotowanie takich projektów, które będą możliwe do oceny przez Senat" - stwierdził senator R. Ciecierski. Jak dodał, obawia się stworzenia kolejnej regulacji, która będzie niedopracowana i obarczona wieloma błędami.
W swojej opinii biuro legislacyjne wskazało m.in., że "wątpliwości natury konstytucyjnej" może budzić fakt, iż zadania z zakresu służby cywilnej ma realizować szef kancelarii premiera. "Uregulowanie tego rodzaju może rodzić pewne wątpliwości natury konstytucyjnej, związane z apolitycznym charakterem korpusu służby cywilnej" - zwrócono uwagę w przedstawionej komisji opinii.
W ocenie senatora Andrzeja Jarocha, ustawy powinny być przyjęte jak najszybciej. Według niego, nowe ustawy będą lepiej służyły kształtowaniu systemu służby cywilnej.
Postanowiono, że Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zbierze się po raz kolejny 1 sierpnia br. i wtedy zajmie się ewentualnymi poprawkami do rozpatrywanych ustaw.