26 lipca 2006 r.

Podczas posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej przystąpiono do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy o pracownikach samorządowych.

Opinię na temat ustawy, będącej projektem poselskim, przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński. Swoje uwagi zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Rozpatrywana nowelizacja wprowadza cztery zmiany w ustawie o pracownikach samorządowych. Po pierwsze, zmodyfikowano jedno z wymagań stawianych pracownikom samorządowym zatrudnianym na stanowiskach urzędniczych - wymóg niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie zastąpiono warunkiem, aby osoba kandydująca na to stanowisko nie była prawomocnie skazana za przestępstwo umyślne. Po drugie, ustawa zwalnia pracowników samorządowych zatrudnianych na kierowniczych stanowiskach państwowych na podstawie powołania z obowiązku wykazania dwuletniego stażu pracy na stanowiskach w administracji publicznej wskazanych w ustawie. Po trzecie, nowela wprowadza obowiązek przeprowadzania okresowych ocen kwalifikacyjnych w stosunku do wszystkich pracowników samorządowych zatrudnionych na stanowiskach urzędniczych bez względu na podstawę nawiązania stosunku pracy - dotychczas takim ocenom podlegali pracownicy samorządowi mianowani. Po czwarte, zmodyfikowano przepis określający zakaz podejmowania określonych zajęć przez pracownika samorządowego. Zakaz dotyczy podejmowania zajęć tożsamych, pozostających w sprzeczności lub związanych z zajęciami, które wykonuje pracownik w ramach obowiązków służbowych, wywołujących uzasadnione podejrzenie o stronniczość lub interesowność. Dotychczas przepis zakazywał wykonywania zajęć pozostających w sprzeczności z obowiązkami pracownika samorządowego albo wywołującymi podejrzenie o stronniczość lub interesowność. Stosowanie tego przepisu wyłączono w stosunku do pracowników samorządowych zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych i obsługi.

W dyskusji senator Ryszard Ciecierski zgłosił propozycję wprowadzenia poprawek do nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych, zbieżnych w większości z sugestiami biura legislacyjnego. Poparł je obecny na posiedzeniu przedstawiciel rządu.

W głosowaniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 3 poprawek do rozpatrywanej noweli ustawy o pracownikach samorządowych.

Następnie senatorowie przystąpili do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw.

W tej części posiedzenia wysłuchano wyjaśnień wicedyrektora Departamentu Prawnego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Andrzeja Rudlickiego oraz dyrektora Andrzeja Roga i radcy Andrzeja Przemyskiego z Biura Prawnego Komendy Głównej Policji. Uwagi szczegółowe zgłosiło senackie biuro legislacyjne.

W głosowaniu komisja postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek rozpatrywanej nowelizacji ustawy o Policji. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Sławomira Sadowskiego.

Ponadto Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych oraz ustawy o podpisie elektronicznym.

W tej części posiedzenia wzięli udział dyrektor Jerzy Molak i Marcin Fijałkowski z Departamentu Regulacji Wewnętrznego Obrotu Gospodarczego w Ministerstwie Gospodarki. Zapoznano się także z opinią senackiego biura legislacyjnego.

W głosowaniu komisja poparła 1 poprawkę, dającą administracji czas na wprowadzenie do 31 grudnia 2007 roku obowiązku umożliwienia wnoszenia podań i wniosków w formie elektronicznej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Andrzeja Owczarka.