18 lipca 2006 r.

Odbyło się posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, podczas którego rozpatrywano ustawę o dokumentach paszportowych.

Na temat uchwalonej przez Sejm ustawy w imieniu rządu wypowiadał się podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Piotr Piętak, któremu towarzyszyli dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich Małgorzata Piotrak oraz wicedyrektor Departamentu Prawnego Andrzej Rudlicki. Swoją opinię przedstawiło także Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu, które zasygnalizowało niezgodność z konstytucją niektórych zapisów ustawy oraz przedstawiło propozycje najistotniejszych zmian.

Ustawę, która była przedłożeniem rządowym, omówił wiceminister P. Piętak, odniósł się także do propozycji poprawek zawartych w opinii biura legislacyjnego, zwracając uwagę, że wprowadzenie proponowanych zmian uniemożliwi wejście w życie ustawy 31 sierpnia br. Wiceminister zapowiedział rozważenie wprowadzenia tych poprawek przy nowelizacji ustawy, która ze względu na prawo Unii Europejskiej powinna nastąpić w IV kwartale tego roku, oraz zapowiedział współpracę z komisjami senackimi przy tworzeniu tej nowelizacji.

Wiceminister P. Piętak wyjaśnił przyczyny opóźnień w procesie legislacyjnym ustawy i zwrócił się do senatorów o przyjęcie ustawy bez poprawek.

W dyskusji potrzebę wprowadzenia poprawek do rozpatrywanej ustawy zgłaszali senatorowie: Janusz Kubiak, Elżbieta Rafalska i Mariusz Witczak.

Odpowiadając senatorom, wiceminister P. Piętak konieczność korzystania z danych biometrycznych tłumaczył globalizacją i narastającym terroryzmem. Jego zdaniem, opóźnienie wejścia ustawy w życie może spowodować bałagan w wydawaniu nowych paszportów. Wiceminister stwierdził, że poprawki biura legislacyjnego są wysoce dyskusyjne i kontrowersyjne i należałoby je dokładnie przeanalizować, co wymaga czasu.

W głosowaniu akceptację Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej uzyskał wniosek senatora Jerzego Szmita o przyjęcie bez poprawek ustawy o dokumentach paszportowych. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono senatora Andrzeja Jarocha.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o Narodowym Planie Rozwoju oraz niektórych innych ustaw.

Ustawę, uchwaloną na podstawie projektu rządowego, rekomendował senatorom wiceminister rozwoju regionalnego Władysław Ortyl. Wyjaśnień udzielali także dyrektor Departamentu Prawnego w tym resorcie Dorota Chlebosz i p.o. dyrektora Departamentu Koordynacji i Zarządzania Podstawami Wsparcia Wspólnoty Marek Kalupa. wprowadzenie poprawek do ustawy zaproponowało senackie biuro legislacyjne.

W opinii wiceministra W. Ortyla, ustawa ma duże znaczenie ze względu na absorpcję funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności, a także usprawnienie realizacji programów finansowanych ze środków Unii Europejskiej. W związku z tym zwrócił się do senatorów o przyjęcie omawianej ustawy bez poprawek. Jednocześnie negatywnie ocenił zmiany zaproponowane w opinii biura legislacyjnego.

W głosowaniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, na wniosek senatora J. Szmita, postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o Narodowym Planie Rozwoju oraz niektórych innych ustaw. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora J. Szmita.

Tego samego dnia Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw.

W posiedzeniu wzięli udział sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych
i Administracji Jarosław Zieliński, wicedyrektor Departamentu Prawnego w tym resorcie Andrzej Rudlicki, kierownik Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki oraz dyrektor Zespołu Kontroli Finansowania Partii Politycznych i Kampanii Wyborczych w tym biurze Krzysztof Lorentz.

Ustawę omówił wiceminister J. Zieliński, ustosunkował się także do poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania w Sejmie. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który był podstawą omawianej nowelizacji, przytoczył wicedyrektor A. Rudlicki.

Swoją opinię przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu, sygnalizując zasadniczą wątpliwość dotyczącą art. 2. Proponowane zmiany pozytywnie ocenili wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz minister K. Czaplicki.

W dyskusji senator Jerzy Ciecierski zwrócił uwagę na dużą liczbę inicjatyw dotyczących ordynacji wyborczych i zwrócił się do rządu o koordynację działań w tym zakresie.

Senator Elżbieta Rafalska zgłosiła poprawki zbieżne z propozycjami senackiego biura legislacyjnego. Poprawkę dotyczącą art. 4 zaproponował senator Jerzy Szmit.